Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 17:52, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zastosuj, badań nad tym nie ma, ale podobno pomaga.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
psulek 17:52, 12 lut 2017

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
Może i ciekawe rozwiązanie, ale taki nawóz jest bardzo słabo stężony i wymaga odpowiednio dużych dawek. Bez stosowania można zauważyć jedną drastyczną różnicę. Zwróć uwagę, że np. Florovitu trzeba podać 400g na m2 w sezonie. Co przy trawniku 1000m daje nam 400kg nawozu w sezonie!!! Pomijając pracę przy rozrzucaniu, to koszt za worek 20kg to 80 PLN. Prosty rachunek - 1600 PLN na trawnik. 50kg Yara Complex (NPK + mikro) kosztuje na składzie rolniczym 128 PLN, 64 PLN za worek 25kg . Starczy spokojnie na cały sezon.

Dodatkowo ten organiczno-mineralny wygląda identycznie jak granulowany obornik i ma praktycznie taki sam skład i właściwości, więc mam wrażenie, że jest to kolejna odsłona znanego wcześniej produktu pod szumną nazwą "nawóz hiper ekstra specjalistyczny do czegośtam", tylko za 2 razy większą cenę.

Być może w Niemczech wygląda to inaczej, nawozy mineralne są droższe, ale przy "hektarach" może być ciężko ze stosowaniem nawozów organicznych. Wziąłem do porównania pierwszy lepszy z brzegu - może da się kupić coś ciekawszego.

Rosahumus nie jest nawozem:

"(...) Rosahumus działa jak środek kondycjonujący glebę, biokatalizator procesów glebowych i stymulator rozwoju roślin. (...)

Z opisu produecnta wynika, że jest to raczej stymulant, szczepionka. Coś jak EMY. Na pewno warte stosowania, ale nie zapewni nawożenia.
recha_84 17:52, 12 lut 2017

Dołączył: 09 paź 2013
Posty: 14
Witam
Mam takie pytanie techniczne dotyczące nawozu Florovit do trawników. Mianowicie czy ktoś z Was ma doświadczenie czym usunąć rdzawe plamy na kostce chodnikowe po rozsypanym nawozie i rozpuszczonym przez wodę. Wygląda to dość brzydko a nie mogę tego niczym usunąć. Macie jakiś pomysł. Będę wdzięczny.
Gardenarium 17:52, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Karcherem, po sypaniu nawozu trzeba zmywać chodniki albo zamiatać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gemciu83 17:52, 12 lut 2017

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
recha_84 napisał(a)
Witam
Mam takie pytanie techniczne dotyczące nawozu Florovit do trawników.


Coś podejrzewam, że użyty był nawóz z żelazem Fe by mchu się pozbyć i stąd te plamy na kostce, które ciężko będzie usunąć ale popytaj o preparaty do usuwania zanieczyszczeń z kostki brukowej.
Następnym razem broń boże stosować siarczan żelaza na beton, kostkę itp materiały bo buro będzie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Gardenarium 17:52, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rdzawe plamy mogą powstawać też z powodu składu wody używanej do podlewania jeśli jest zażelaziona. To zmiany nieodwracalne i niczym nie da się ich usunąć.

Hydrocomplex też powoduje odbarwienia, dletago naowzy trzeba zmiatać lub zmywać zaraz po zaaplikowaniu.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekM 13:10, 16 lut 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Dzień dobry

Mam do Pani pytanie na temat mojego trawnika...

Ja we wcześniejszych postach pisałem trawnik mój rośnie na glebie zasadowej.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1874-nawozenie-zasilanie-trawnika?page=41
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1874-nawozenie-zasilanie-trawnika?page=46

Po zrobieniu badań wynik pH 8.2. Pisała Pani w ubiegłym roku że na wiosnę mam nawieźć siarczanem amonu żeby obniżyć pH. Proszę mi powiedzieć
1. czy najpierw siarczan amonu i później yara mila complex czy odwrotnie ?
2. w jakim odstępie czasu ?
3. kiedy pierwszy tzn w jakim miesiącu najlepiej ?
4. saletra amonowa w jakim przypadku jej używać ?
5. temat moich felernych tui z marketu,
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2304-pora-na-sadzenie-i-przesadzanie-bylin-i-krzewow?page=5
pisała pani żebym na wiosnę posypał osmocote do tui w jakim miesiącu ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz
Gardenarium 13:58, 16 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

1. Siarczan amonu najpierw, bo to nawóz azotowy, będzie dobry na start.
2. W jakim odstępie? miesiąca. Najpierw siarczan, potem Yara. Kwiecień, maj, np.

3. kiedy??? nawozić - odpowiadam, wtedy jak widzisz, że trawa już rośnie, czyli gdy jest dobrze ciepło. Nie napisałeś w jakim rejonie mieszkasz, Białystok a Wrocław to dwa różne bieguny, nawet między W-wą a Wrocławiem jest dwa tygodnie różnicy, więc dat tutaj nie będzie. Dat się nie pisze w takich wypadkach, więc jej nie oczekuj. Obserwuj ogród i temperaturę w nocy.

Zalecam pod koniec marca lub na pocz. kwietnia przegrabić lekko trawnik, posypać torfem kwaśnym, przed nawożeniem to zrób.


4. Ja tam specem od analiz gleby i obniżania pH (zakwaszania) nie jestem, zapewne w stacji powinni byli dać zalecenia jak obniżyć pH jaką dawką. Ja tylko wiem, że siarczan amonowy zakwasza, ale ile go użyć to nie powiem. Jak będzie za mało, to wolniej będzie się zakwaszało. Saletry raz się używa na początku sezonu, jako pierwszy raz, aby dać "kopa" trawnikowi dawką azotu.

Jeszcze się zakwasza siarką pylistą lub granulowaną.

5. Nie używam i nie polecam nawozów długodziałajacych jak Osmocote, nie polecałam ich używać do tui. Nie odpisałeś o szmacie, czy nie mają za mokro itd. Pokażesz na wiosnę, napiszesz co i jak z nimi, wtedy odpowiem. Magii w takim nawozie żadnej nie ma. Skup się na prawidłowej pielęgnacji i glebie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KrzysztofM 11:24, 17 lut 2017

Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 6
Dzień dobry!

Chciałem się upewnić co do postępowania z trawnikiem. Mam plan, nie jestem pewien wszystkich działań i ich kolejności czy odstępów czasowych.
Mój trawnik siany w maju zeszłego roku, powierzchnia ok 300m2. Trawa Barenbrug Solid. Nawożona co ok 3-4 tyg nawozem uniwersalnym a na koniec września florovitem jesiennym. Koszona była co jakieś 6 dni. Bardzo ładnie się przyjęła. Chwasty ręcznie pielone. Zbadałem ph ziemi i jest na poziomie 6,5.

1. Na początek wertykulacja/aeracja? Żeby wygrabić suche po zimie źdźbła. Uzupełnienie ubytków.
2. Nawożenie saletrą - ale którą? Wapniową czy amonową? Dużo wody z kranu lub nieba
3. Koszenie w razie potrzeby.
4. Nawóz Yara Mila Complex wg dawki zalecanej przez producenta - w jakim odstępie po saletrze?
5. Bieżąca pielęgnacja do jesieni - nawożenie, podlewanie, koszenie

Proszę o podpowiedź Pani Danusiu

Pozdrawiam
RadekM 12:56, 17 lut 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Gardenarium napisał(a)

1. Siarczan amonu najpierw, bo to nawóz azotowy, będzie dobry na start.
2. W jakim odstępie? miesiąca. Najpierw siarczan, potem Yara. Kwiecień, maj, np.

3. kiedy??? nawozić - odpowiadam, wtedy jak widzisz, że trawa już rośnie, czyli gdy jest dobrze ciepło. Nie napisałeś w jakim rejonie mieszkasz, Białystok a Wrocław to dwa różne bieguny, nawet między W-wą a Wrocławiem jest dwa tygodnie różnicy, więc dat tutaj nie będzie. Dat się nie pisze w takich wypadkach, więc jej nie oczekuj. Obserwuj ogród i temperaturę w nocy.

Zalecam pod koniec marca lub na pocz. kwietnia przegrabić lekko trawnik, posypać torfem kwaśnym, przed nawożeniem to zrób.


4. Ja tam specem od analiz gleby i obniżania pH (zakwaszania) nie jestem, zapewne w stacji powinni byli dać zalecenia jak obniżyć pH jaką dawką. Ja tylko wiem, że siarczan amonowy zakwasza, ale ile go użyć to nie powiem. Jak będzie za mało, to wolniej będzie się zakwaszało. Saletry raz się używa na początku sezonu, jako pierwszy raz, aby dać "kopa" trawnikowi dawką azotu.

Jeszcze się zakwasza siarką pylistą lub granulowaną.

5. Nie używam i nie polecam nawozów długodziałajacych jak Osmocote, nie polecałam ich uzywać do tui. Nie odpisałeś o szmacie, czy nie mają za mokro itd. Pokażesz na wiosnę, napiszez co i jak z nimi, wtedy odpowiem. Magi w takim nawozie żadnej nie ma. Skup sie na prawidłowej pielęgnacji i glebie.



Dziękuję za odpowiedź

mieszkam w okolicy Łodzi

To na start najpierw saletrę czy zamiast jej siarczan amonu ?, a po miesiącu yara
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies