Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 08:07, 08 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawik napisał(a)
Spotkalem sie z czyms takim jak Humus Papka - czy ktos to stosowal na trawnik? Podlacza sie węża z woda do pojemnika i leje na trawe - jakie to daje realne (sprawdzone) efekty?


Nie wierzyć w wynalazki, które służą jedynie nabijaniu kabzy producentowi po wcześniejszym reklamowaniu. Papka hmm.. Czego to jeszcze nie wymyślą. Trawik weź się do roboty ze swoim trawnikiem, nie szukaj cudów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bimcio 11:48, 08 cze 2017

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
Dzień dobry,

chciałbym prosić o poradę dotyczącą nawożenia nowo założonego trawnika (siew 6-go maja). Podczas siewu zastosowałem nawóz "Substral Do Siewu – 100 dni" (teraz trochę żałuję, bo doczytałem że te nawozy "100 dni" nie są najlepsze). Trawnik był codziennie, a czasami dwa razy dziennie, nawadniany przez system automatyczny (maj był bardzo gorący i praktycznie bez deszczu). Trawa rośnie dość nierównomiernie - miejscami już tydzień temu miała ponad 10 cm, a miejscami ledwo 5cm (co widać na zdjęciach). Miejscami rośnie dobrze, a miejscami tak jakby się "zatrzymała" - na końcówkach listków widać żółtawe zabarwienie. Czym to może być spowodowane? Czy powinienem posypać jakiegoś nawozu aby zasilić ponownie tę młodą trawę? Gleba jest raczej słabej jakości. Niestety pojawiło się też mnóstwo chwastów ( Przy okazji chciałbym prosić o identyfikację chwasta z ostatniego zdjęcia - czy to perz? a może chwastnica? jak z tym walczyć na młodym trawniku? )

A jeśli chodzi o podlewanie – jakie są zalecenia (litrów/dzień/m2) dla takiego młodego trawnika?

pozdrawiam
Bartek





Trawik 15:56, 08 cze 2017

Dołączył: 05 cze 2017
Posty: 8
Mam to samo... To jest prawdopodobnie chwastnica...
Gardenarium 23:25, 08 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chwastnica, nie perz.


Zalecenie dla młodego trawnika jest takie, aby nie przesechł. Czyli podlewać systematycznie, bo jest jeszcze nie ukorzeniony na takiej głębokości jak dojrzały trawnik roczny czy dwuletni.


Dla dojrzałego trawnika

- na glinie 3 l na m2
- na piachu 5-6 l na m2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bimcio 07:39, 09 cze 2017

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
Dziękuję za odpowiedź. 3-4 litry to mniej więcej tyle co podlewam. A co żółknących końcówek miałabyś jakieś rady? Dosypać jakiegoś nawozu czy czekać?
RadekM 22:15, 11 cze 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Mam kilka pytań i prośbę o porady

Trawnik pojawiły się drobne pasy i w tych miejscach gorzej wschodzi trawa. nawożone 2 czerwca tego roku pytanie czy jak nawiozę za miesiąc całą trawę jeszcze raz to te miejsca się zazielenią czy potrzeba innego działania ???



I drugie dręczące pytanie...
Został mi do ogarnięcia druga część działki w jaki sposób zadziałać na widoczne gęsto rozrastające się chwasty. Tak abym mógł posiać trawę i w niektórych miejscach wysypać korę , bo jak na razie to powiem szczerze nie mam za bardzo pomysłu w jaki sposób wyczyścić tę część działki??????




Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki
RadekM 22:21, 11 cze 2017

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Zielony napisał(a)
@RadekM

Ja u siebie w ostatnich (słonecznych / upalnych dniach) zauważyłem podobne objawy co u Ciebie, tylko w dużo mniejszej skali. Pojawiły się u mnie place trawy o innym, dziwnie ciemniejszym zabarwieniu i z (nie wiem jak to dokładnie opisać) dziwnym "połyskiem". Trawnik w tych miejscach był bardzo podatny na deptanie, tzn. gdy stanęło się nogą to źdźbła nie były sprężyste, tylko prawie trwale poddawały się stopie, nie powracając do pierwotnej pozycji. Trawnik również był świeżo po nawożeniu (z 5 dni wcześniej).

Z racji tego, że powyższe objawy miałem już kiedyś przy opasce z kostki w podobnych okolicznościach (nawożenie i gorąca aura w kolejnych dniach) i wówczas pomogło lanie wody, także i teraz stwierdziłem, że dam trawie więcej wody. Podlewanie ręczne i wczorajsze burze dziś przyniosły wizualną poprawę. Co prawda widać, że trawa w tych miejscach dostała w kość, ale idzie ku dobremu.

Wnioskuję z powyższego, że po nawożeniu trawy, gdy dostanie ona sporą dawkę żarcia, konieczne jest dostarczanie dużej ilości wody w kolejnych dniach, gdyż jej niedobór w taki właśnie sposób zaczyna się objawiać. U mnie dochodzi niestety ciężka, tłusta ziemia, która w gorące dni dodatkowo pogarsza sytuację.

Jestem ciekawy jak u Ciebie rozwinie się sytuacja - daj koniecznie znać.


Nawadnianie mam automatyczne i myślałem że jest ok.

A na dzień dzisiejszy trawa jak malowana są miejsca do dopracowania ale to tylko kwestia czasu. dziękuję za porady

Teraz jak widać powyżej mam problem w jaki skuteczny sposób usunąć te wszystkie chwasty
budynio 09:52, 12 cze 2017

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 2
Witam Państwa,

potrzebuję pomocy. Sprawa ma się tak- ok 1,5 miesiąca temu położyłem trawnik z rolki, ładny, puchaty i zielony. Oczywiście przekopałem wszystko wcześniej itd. Przez pierwsze 2 tyg codziennie zgodnie z zaleceniami mocno go podlewałem, zastosowałem polecony przez sprzedawcę w Leroy nawóz substral (mający działać przez 3 miesiące). Trawnik rósł w oka mgnieniu. Natomiast 10 dni temu zaczął jakby linieć, bardzo się przerzedził, zaczęły się robić suche place mimo częstych opadów, po skoszeniu końcówki zrobiły się suche, teraz praktycznie zero wzrostu po tygodniu od koszenia a kiedyś po tygodniu już była masakra.

Co może być przyczyną? Zły nawóz? Bardzo proszę o radę.
Gardenarium 10:16, 12 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
RadekM napisał(a)
Mam kilka pytań i prośbę o porady

Trawnik pojawiły się drobne pasy i w tych miejscach gorzej wschodzi trawa. nawożone 2 czerwca tego roku pytanie czy jak nawiozę za miesiąc całą trawę jeszcze raz to te miejsca się zazielenią czy potrzeba innego działania ???





Źle nawiozłeś trawnik, w pasy. Naucz się nawozić równomiernie, trawnik się wyrówna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:18, 12 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
RadekM napisał(a)


I drugie dręczące pytanie...
Został mi do ogarnięcia druga część działki w jaki sposób zadziałać na widoczne gęsto rozrastające się chwasty. Tak abym mógł posiać trawę i w niektórych miejscach wysypać korę , bo jak na razie to powiem szczerze nie mam za bardzo pomysłu w jaki sposób wyczyścić tę część działki??????




Masz dwa wyjścia, wyrywać ręcznie, albo potraktować chemią czyli herbicydem. Trzecie wyjście popryskać octem zwykłym, kuchennym rozcieńczonym w wodzie gorącej z kilkoma kroplami płynu do naczyń.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies