Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 12:21, 20 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mentha

Mogłaś wkleić zbliżenie liści. Przy tej odległości mogę podejrzewać szarą pleśń powodowaną przez grzyb Botrytis cinerea. Zastosuj Rovral Flo lub Gwarant/Guliwer. Najlepiej obydwa co 7 - 10 dni naprzemiennie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mentha 13:05, 20 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Mazan oto zbliżenie


a może zdiagnozujesz moją hortensję ?

Monka 13:20, 20 sie 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
coś zaatakowało moje hortki limki co robić?
____________________
Monika ogród i co dalej
Mazan 13:28, 20 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mentha

Bywają dużo trudniejsze 'zadania'.
Zbliżenie potwierdza to, co napisałem. Hortensję zaatakował grzyb Cercospora powodujący plamistość liści, ale 'przy okazji' pokazałaś niedobór magnezu, co nie jest niczym szczególnym o tej porze roku. Prawdopodobnie pH podłoża jest za wysokie, a przy wyczerpaniu podłoża ujawnia się dość łatwo brak tego składnika.
Przeciw plamistości zastosuj przede wszystkim sprzątanie opadających liści, a po tym zabiegu opryskuj. Grzybek umie korzystać z niewielkich zaniedbań czy przesunięć terminów.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mentha 13:47, 20 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Mazan napisał(a)
Mentha

Bywają dużo trudniejsze 'zadania'.
Zbliżenie potwierdza to, co napisałem. Hortensję zaatakował grzyb Cercospora powodujący plamistość liści, ale 'przy okazji' pokazałaś niedobór magnezu, co nie jest niczym szczególnym o tej porze roku. Prawdopodobnie pH podłoża jest za wysokie, a przy wyczerpaniu podłoża ujawnia się dość łatwo brak tego składnika.
Przeciw plamistości zastosuj przede wszystkim sprzątanie opadających liści, a po tym zabiegu opryskuj. Grzybek umie korzystać z niewielkich zaniedbań czy przesunięć terminów.


Pozdrawiam


Mazan a co na to ph i niedobór magnezu??
Mazan 14:53, 20 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mentha

Najpierw dowiedz się jakie jest to pH podłoża. Jeśli odbiega od wymagań rośliny wtedy reaguj. Niedobór magnezu uzupełniasz siarczanem magnezu 0,5%. Regulowanie odczynu to najlepiej wymiana podłoża - inne zabiegi są doraźne i poprawiają sytuację na okres od 0,5 do 2,5 roku zależy od metody. Toszka opisała ich wiele, Gardenarium również.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mentha 14:57, 20 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Mazan napisał(a)
Mentha

Najpierw dowiedz się jakie jest to pH podłoża. Jeśli odbiega od wymagań rośliny wtedy reaguj. Niedobór magnezu uzupełniasz siarczanem magnezu 0,5%. Regulowanie odczynu to najlepiej wymiana podłoża - inne zabiegi są doraźne i poprawiają sytuację na okres od 0,5 do 2,5 roku zależy od metody. Toszka opisała ich wiele, Gardenarium również.



Pozdrawiam


dzięki, ja świezynka i nic nie wiem o ogrodnictwie
Mazan 17:12, 20 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Monka

Plamistość liści hortensji - oprysk Bravo/Gwarant/Guliwer i po 7 - 10 dniach Topsin lub Sarfun bądź Sportak. Jeśli plamy będą się powiększać - powtórzyć zabieg.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monka 19:28, 20 sie 2016


Dołączył: 11 kwi 2016
Posty: 1466
Mazan napisał(a)
Monka

Plamistość liści hortensji - oprysk Bravo/Gwarant/Guliwer i po 7 - 10 dniach Topsin lub Sarfun bądź Sportak. Jeśli plamy będą się powiększać - powtórzyć zabieg.



Pozdrawiam


Dziękujęza info
____________________
Monika ogród i co dalej
mulot 09:40, 21 sie 2016


Dołączył: 09 kwi 2016
Posty: 5

quote

Mazan napisał(a)
Mulot

Przydałoby się powiększenie zielonych, zaatakowanych liści /góra i spód/. Podejrzewam, że to rdza goździka. Skutecznego zwalczania nie znam, ale można ograniczyć jej występowanie stosując Dithane, Baymat, Zato i inne środki grzybobójcze.


Pozdrawiam

Dziękuję za podpowiedź,w domu miałam tylko topsin ale muszę zastosować faktycznie cos innego na przemian tylko czy roslinka to przeżyje?
Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies