Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 18:38, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
sylwia_slomczewska napisał(a)
Omyłkowo u Ciebie wstawiłam, sorki.

Nawet nie wiedziałam. Właśnie natchnęłaś mnie do zerknięcia co u mnie się działo w zeszłym roku

STYCZEŃ
było tak wiosennie, że zaniedbany stary kompostownik odczyściłam z pokrzyw, a rabatę jarzębinową wyrównałam.


MARZEC
3 marca zaczęłam cięcie drzew owocowych, rok wcześniej pomagał mi syn, ale tym razem to była moja motywacja żeby dopracować resztę. Wszystkie drzewa ostrzygłam drastycznie.
Gruszki

Jabłonie
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 18:56, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Przy ostatniej musiałam prosić o pomoc sąsiada, bo że względu na kształt konarów głównych i rozbudowane korony prace przebiegały na wysokościach 2 godz walki z jednym drzewem zakończone sukcesem, została wysokość, do której wystarczy drabina. Jabłoń jest długopędowa.


Latem wycinałam ogromną ilość wilków, które wypuściły drzewa. Tym razem już dosięgałam z drabinki. Myślę, że korekty przyniosą owoce dopiero w tym roku. Drzewa potrzebują czasu na odbudowanie nowych koron aby owocować. Zobaczymy


MARZEC cd

Mam znajomych sąsiadów z którymi wymieniam się roślinkami, dostałam wiosenne cebulki: cebulice
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 19:08, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Śnieżyca. Przy okazji wykopałam krokusy jesienne, dostały latem nową miejscówkę pod budleją.


Krokusy zwykłe pokazywałam wcześniej, czekam na nie też
Końcem marca patyki z cięcia Anabelek zostały wsadzone,w rzędach, w miejsca, które chciałam czymś zapełnić. Przyjęło się kilka z nich co mnie ucieszyło. Jeszcze zakwitły inne wiosenne, są z roku na rok, nie trzeba kupować.


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 19:26, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Ciemierników też u mnie więcej, zakwitły pierwszy raz niektóre z siewek od Sylwi. Ten ciemny bordowy to sklepowa odmiana, jest chyba najwyższy w kwitnieniu, ale liście w sezonie nie są tak dekoracyjne jak u ciemierników wschodnich. Ale wszystkie cieszą oko, niestety u mnie trochę późno kwitną.


Dziewczyny z Krakowa przyjechały jesienią, więc porządziły w ogrodzie wiosną zabrałam się za realizację zaleceń od rozkładania kartonów,żeby dokończyć jedną część ogrodu I jak to Sylwia z Anitki stwierdziła spiąć w całość. W sezonie zbierałam chwasty... nawet od sąsiadów, akcja na całego Jesienią rabatę wypełniłam własnymi sadzonkami, doszła też jedną dębolistna. Pamiętam czasy początkowe jak 3 nowe ukorzenione sadzonki to był dla mnie rarytas. Teraz mam ich dziesiątki, prawie jak w szkółce a ciągle mało



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 19:44, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Nie wiem jak znalazłam siłę, chyba motywacja była silniejsza żeby skończyć rabatę przy ścieżce. Musiałam przerzucić glinę i przemieszać ze słomą. Po tej pracy wysiadła mi ręka i już do jesieni miałam problem bo mi puchła przy każdej pracy. Ale rabatę skończyłam ogarniać. Potem obsadziłam różami, które przenosiłam z innych miejsc, rozsadziłam trawy Variegatus, od Sylwi doszły siewki pierwiosnków, od Madzi mini rozplenice, jeszcze podarowane liliowce I własne sadzonki: bodziszki I coś tam jeszcze.
Nie pokazywałam w sezonie rabaty bo róże zastrajkowały po przesadzeniu i nie kwitły, trzy dopiero jesienią miały kilka kwiatków.


Usunęłam bukszpan, który od kilku lat chorował. Początkiem kwietnia wymyśliłam inne wykończenie rabaty od strony wejścia do domu.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
sylwia_slomc... 19:52, 14 sty 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Ula tych sąsiadów co u Nich w ogrodzie byłyśmy musisz przywieźć w tym sezonie do nas bo obiecałam, a nie umówiłyśmy się.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 19:59, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Zanim to jednak nastąpiło, sąsiad pomagał wyciąć 10 metrową dziką xzereśnię, a potem z synem rozebraliśmy niepotrzebną już drewutnię. Było dużo bałaganu i długo, wszystko własnymi siłami porządkowałam. Na pozostałym pniu stoi karmnik od Anitki, który okupuje para cukrówek.


____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 20:11, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Potem miałam przyjemność odwiedzić Anitkę, Kasię i Sylwię w ich ogrodach zawsze przywożę nowe inspiracje które zachowuję u siebie a przy okazji nowe sadzonki, jakbym miała mało to były cudowne chwile, odskocznia od codzienności. Dziękuję za gościnę.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Kordina 20:13, 14 sty 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
O jeżu ogrodowy, ale odstawiłaś robotę w tym roku, takie podsumowanie w tabletce daje lepszy obraz całości i dobrze widać, co się zrobiło, nawet można być z siebie dumną a jak ręka? Doszła już do siebie?
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Urszulla 20:23, 14 sty 2024


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Po wojażach człowiek musi posadzić dobro, które przywiózł i mabiera chęci na zmiany. Zrealizowałam też pomysł na mini oczko, którym mnie Madzia zaraziła wcześniej. Każda z dziewczyn ma inne, moje też jest inne
Początki

Doszła ścieżka z małymi bukszpanami, które przesadzałam z innego miejsca-nadjedzone przez ćmę, nie wiem czy się uchowają długo. Ścieżka potrzebuję czasu bo teren musi osiąść po moich wykopkach.


Roślinkami do oczka dziewczyny się też dzieliły więc zapełniło się. Czekałam cały sezon na żaby,żeby się wprowadziły, ale się nie doczekałam
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies