Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Toszka 09:46, 10 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Źle sprecyzowałam, bo dla mnie ściółkowanie kompostem czy wormhumusem i przekompostowaną korą to obowiązkowe i normalne czynności pielęgnacyjne. "Nawożenie" odniosłam go chemii. Zwłaszcza, że rozległe korzenie tuj (kto ma przy nich rabaty utworzone ten wie) doskonale podkradają składniki spod innych roślin lub pielęgnowanego trawnika. Pod tym względem tuje są bardzo sprytne i zaradne. Oby tylko wodę miały
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anna_Jarzabek 21:59, 11 lip 2016

Dołączył: 11 lip 2016
Posty: 4
Witam
Moje iglaki w skrzyniach i na balkonie poszarzały i zwiesiły gałęzie, zwłaszcza tuje. Część gałęzi wyschła.. W maju zastosowałam nawóz długo działający do iglaków i zakwasiłam glebę ale im to nie pomogło. Zastanawiam się czy to może być choroba grzybowa, na zewnątrz widocznych szkodników nie widzę. Co można zrobić, żeby je uratować?
pozdrawiam

size=360x480]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/119/1194976/original.jpg[/img]
KasiaBawaria 22:12, 11 lip 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mi to wyglada na totalne zasolenie podloza=przenawozenie plus suche korzenie.
____________________
Zapraszam na kawe
Anna_Jarzabek 23:05, 11 lip 2016

Dołączył: 11 lip 2016
Posty: 4
Czyli jak im teraz pomóc?
KociaMama 15:11, 12 lip 2016


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
Wymień ziemię. Kup ziemię do iglaków i podłoże uniwersalne, zmieszaj w stosunku 1:1. Regularnie podlewaj.

Koniecznie sprawdź czy donice mają drożne odpływy i czy są wystarczająco duże. Mogą być za płytkie, wtedy na małą ilość ziemi zawsze będzie Ci przypadać za dużo nawozu i spalisz rośliny za każdym razem. Za płytka donica to też wieczne zalewanie i przesuszanie roślin. Ocenisz to kiedy zobaczysz wielkość korzeni.

Może pojawi się ktoś z ekspertów forumowych to da lepszą radę - ja bym tak zrobiła na twoim miejscu.
____________________
Gardenarium 09:34, 14 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wsadzić te tuje do gruntu, oddać komuś albo do ogrodu. Zmienić donice na większe, posadzić nowe, ładne rośliny, aby patrzeć z przyjemnością. Tuje w gruncie odżyją, pod warunkiem że będą podlewane, nie nawożone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Milo 22:29, 16 lip 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam,
rok temu posadziłam tuje. W tym roku mają ładne przyrosty. Ostatnio w ciągu dosłownie kilku dni na pięciu tujach zauważyłam usychające przyrosty. Na pierwszej tuji jest najwięcej potem coraz mniej na pozostałych. Wygląda to tak :
Co może być tego przczyną ?Co im dolega ? Bardzo proszę o poradę.
Ania

Mazan 10:14, 17 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Milo

Widzę, że wierzchołki typu "pastorał", a to znaczy atak fusarium. Opryskuj co 7 dni Dithane, Bravo lub Gwarantem czy Guliwerem i po 10 dniach możesz Topsinem lub Sarfunem.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Milo 12:38, 17 lip 2016

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam,
Dziękuję za informacje.
To są zdjęcia tej najbiedniejszej tui i faktycznie te najdłuższe przyrosty taki mają kształt.Czy tylko fuzarioza tak się objawia ?
Zastanawiam się czy takie objawy mogą pojawić się w przeciągu kilku dni ?
Ostatnio ciągle pada, czy to może być też przyczyna zalania korzeni ?
Ziemia u nas to glina, pod każdą tuje poszedł worek ziemi pod iglaki.
Sytuacja u nas jest taka:
Najniższy teren jest przed siatką tak nam się wydaje ale to różnica pewnie kilku centymetrów. W pasie tui był kiedyś trawnik,jak go wyplewiłam więc też ten teren się troszkę obniżył. Pod tujami jest tylko kora.
U nas dziś cały czas leje deszcz, na razie nie da się wykonać oprysku.

Pozdrawiam
Ania
Mazan 12:57, 17 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Milo

Grzyb fusarium daje objawy po kilku dniach od infekcji. Strzępki grzybni przerastając młode pędy zatykają wiązki przewodzące dając taki wizualnie efekt. Podłoże gliniaste jest nieodpowiednie dla żywotników mających płytki system korzeniowy. Woda zbiera się w dołku powodując podtopienie lub ograniczenie dostępu powietrza, co jest przyczyną chorób korzeni.
Każde nawet minimalne obniżenie powoduje zbieranie się w nim wody, która spływa grawitacyjnie. Dlatego tak często na O jest powtarzane zalecenie drenowania zwięzłych podłoży.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies