Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 20:59, 09 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
magdalena_grabowska napisał(a)
Witajcie,

Potrzebuje porady i inspiracji na maleńką rabatę przy wejściu do mnie na posesję.
Znajduje się ona przy wejściu do lokalu komercyjnego który wynajmujemy znajomym pod gabinet, który sie mieści na niskim parterze.

Jest to mocno zaniedbane( choć sa tam pozostałości po posadzonej przez poprzedniego wynajmującego żurawki i rojniku)

Plan taki aby to wszystko skopać, dać dobrej ziemi i coś zasadzić aby milej się zrobiło

Jest to strona południowa, więc słońce właściwie od rana, dodatkowym problem jest niskie okno gdzie na wysokości 0,5 m.

Najprościej pewnie byłoby posadzić trawę, ale ja tak pomyślałam o jakiś krzewach liściastych lub iglastych. Tylko jakbyście podpowiedzieli jakie roślinki Ew i w jakiej kombinacji

Myślałam np. O połączeniu odmian berberysów z hostami i np. Berberysami. Co o tym sądzicie?

W załączeniu zdjęcia tej szaro- burek smutnej rabaty





Z góry dziękuje za wszystkie rady i sugestie




Na tej rabacie bez systematycznego podlewania (najlepiej automatycznego) niewiele roślin ma szanse na utrzymanie się, a tym bardziej przeżycie. A już na pewno nie hosty cienio i wilgociolubne. Wszelkie iglaki będą narażone na obsikiwanie przez psy i koty, a to bardzo obniża wartość estetyczną roślin.

Berberysy atrakcyjnych kolorystycznych odmian bez systematycznego podlewania na wystawie południowej szybko stracą liście i wybarwienie. Mitem jest, że wszystkie berberysy są sucholubne.Po za tym aby trzymały elegancki pokrój i należytą formę trzeba o nie dbać - m.in. wycinać stare pędy, a to już do przyjemnych prac nie należy. Lawendę też trzeba systematycznie przycinać. Jest ryzyko, że wymarznie.

Proponuje posadzić sedum, czyli rozchodnik okazały (do wyboru różowo, bordowo, lawendowo lub biało kwitnące) w towarzystwie albo rozplenic, albo turzyc, np. brązowych wzniosłej buchanani i niskiej, zwisającej Bronze form.
To raczej dość nowoczesne nasadzenie, jednakże adekwatne na warunki tej rabaty.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
maggra 21:12, 09 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Moi Drodzy,
Teraz to dopiero mam mętlik bo o różach nawet nie myślałam.
No ale powiem szczerze, ze połączenie róż okrywowych np. różowych lub żółtych(są takie?)i lawendy podoba mi się . Tylko czy lawenda i róża maja takie same wymagania glebowe?
Ja nie mam kompletnie doświadczenia w uprawie róż nigdy w życiu żadnej nie zasadziłam (wstyd się chyba przyznać )

No i teraz pytanie praktyczne,

Czy jak takie połączenie to jaki układ?

Róże pod ścianą np. 3 krzaczki zgodnie z propozycją Popcarol? Aż przodu pomiędzy np. 2 lawendy? I z boku przy wejściu na pniu coś?
Czy po środku 3 krzaczki róż i dookoła każdego lawenda, czy przemieszać?

Bo nie wiem jakie jest tempo rozrostu lawendy i róż i ile musiałabym posadzić sztuk aby to się zgrało?
____________________
skarabeusz 21:18, 09 paź 2014


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Proszę was o poradę jak zasłonić skrzynki, żeby były w razie czego do otwarcia, ale zasłonięte. Pas przy domu jest na 60cm. Jest to wystawa południowo-zachodnia. Generalnie gorąco. Na trawie będzie przejście, można zwęzić. Może macie jakieś doświadczenia? Mi do głowy przychodzą różne zwariowane pomysły, ale nie wiem czy się sprawdzą np. wisteria wokół, a na skrzynce rama na zawiasach z lustrem, niby, że okno. Dajcie swoje pomysły.







____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Marcin89 22:19, 09 paź 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2567
Toszka napisał(a)

Na tej rabacie bez systematycznego podlewania (najlepiej automatycznego) niewiele roślin ma szanse na utrzymanie się, a tym bardziej przeżycie. A już na pewno nie hosty cienio i wilgociolubne. Wszelkie iglaki będą narażone na obsikiwanie przez psy i koty, a to bardzo obniża wartość estetyczną roślin.

Berberysy atrakcyjnych kolorystycznych odmian bez systematycznego podlewania na wystawie południowej szybko stracą liście i wybarwienie. Mitem jest, że wszystkie berberysy są sucholubne.Po za tym aby trzymały elegancki pokrój i należytą formę trzeba o nie dbać - m.in. wycinać stare pędy, a to już do przyjemnych prac nie należy. Lawendę też trzeba systematycznie przycinać. Jest ryzyko, że wymarznie.

Proponuje posadzić sedum, czyli rozchodnik okazały (do wyboru różowo, bordowo, lawendowo lub biało kwitnące) w towarzystwie albo rozplenic, albo turzyc, np. brązowych wzniosłej buchanani i niskiej, zwisającej Bronze form.
To raczej dość nowoczesne nasadzenie, jednakże adekwatne na warunki tej rabaty.


A ja się przekonałem do lawendy i żółtego berberysu. Nie wiem czemu, tak jakoś mi tu pasuje .

Jeśli chodzi o utrzymanie tego kawałka to chyba raczej nie problem przyciąć te parę roślin raz w roku. A tak samo chyba przesadą jest, że lawenda (sucholubna)i berberys nie wytrzymały by tutaj. Zawsze na tak małym kawałku można rozsypać worek z torfem i przekopać, ziemia będzie trzymała wilgoć. Dodatkowo wyściółkować.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Malgosik 22:32, 09 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
torf jest lekki i wilgoci nie trzyma
musi być cięższa gleba
a ściółka faktycznie pomoże
pytanie czy właścicielka będzie podlewać
jest wąsko i pod spodem pewnie opory betonowe i podsypka kamienna
wydaje mi się że lawendzie byłoby tutaj dobrze
ale podlewać też trzeba
róża ma większe wymagania
____________________
Ogród na glinie
maggra 22:36, 09 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Marcinie89,

A jakie rozplanowanie byś proponował berberysu i i lawendy? Ile sztuk nasadzić?

Jakie odmiany berberysu byś proponował? Formy raczej kuliste czy wyprostowane aby przełamać kulistą formę lawendy?

____________________
maggra 22:40, 09 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Małgosik,

Właścicielka będzie podlewać i dbać

Jutro ma być to skopane i okaże sie co jest pod spodem - dam znać, ale faktycznie mogą być niespodzianki
____________________
Marcin89 22:50, 09 paź 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2567
Najlepiej wodę zatrzymuje glina, ale nikt w glinie sadzić nie będzie . Chodziło mi o dodanie torfu do głębszych warstw, może być też kompost.

A jeśli chodzi o rozplanowanie roślin i ilości to przydały by się wymiary tego kawałka. W ciemno może być problem .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
miss_house 22:55, 09 paź 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
Się wtrącę
a nie sądzicie, że od października do kwietnia będzie dość smętnie?
Moim zdaniem dobrze byłoby mieć tam coś całorocznie wyglądającego atrakcyjnie... tylko nie mam koncepcji
Dodatkowo - czy tam nie ma lekkiej skarpy???

Jakoś plącze mi się po głowie myśl, że irga płożąca mogłaby tam fajnie zaistnieć... tylko odpowiednie towarzystwo i układ nie przychodzą mi do głowy

magdalena_grabowska napisał(a)
Małgosik,

Właścicielka będzie podlewać i dbać

Jutro ma być to skopane i okaże sie co jest pod spodem - dam znać, ale faktycznie mogą być niespodzianki
____________________
Marcin89 23:05, 09 paź 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2567
miss_house napisał(a)
Się wtrącę
a nie sądzicie, że od października do kwietnia będzie dość smętnie?
Moim zdaniem dobrze byłoby mieć tam coś całorocznie wyglądającego atrakcyjnie... tylko nie mam koncepcji
Dodatkowo - czy tam nie ma lekkiej skarpy???

Jakoś plącze mi się po głowie myśl, że irga płożąca mogłaby tam fajnie zaistnieć... tylko odpowiednie towarzystwo i układ nie przychodzą mi do głowy



Irga pasowała by tam sama. W wielu miejscach tak rośnie, ale np, mi się nie podoba. Oczywiście pomyśleliśmy o tym, ale miało być coś prostego. Byle by bałaganu nie było i byle by okna nie zasłonić.

Jak dla mnie to nawet można dać dwie odmiany jałowca płożącego i też jakoś to będzie. Zależy co kto lubi - czy coś z kwiatami, czy coś zimozielonego, czy może iglastego .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies