Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Donia72 00:18, 10 paź 2014


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
I znowu ta moja nieszczęsna rabata co tu posadzić?
Rabata jest za domem, raczej nie jest na widoku z ogrodu, tylko z okna pokoju i kuchni. Tak jak widać jest tam karmnik i ptaszki zimą mają raj za płotem rosną dzikie wiśnie i morwa i tam ptaki mają schronienie. Karmnik będzie miał nową "nogę". Rosną tutaj berberysy, pięciorniki, bukszpan no i marcinki (z czasem do wykopania). Z drugiej strony karmnika są trzy hortensje ogrodowe, mam tam posadzone naparstnice, ostróżki, werbenę i orliki. Na końcu rabaty są tuje, które muszą tam rosnąć, bo zasłaniają pojemniki z ziemiąWzdłuż obrzeża rosną podzielone żurawki.

____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
Malgosik 07:40, 10 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
skarabeusz
bardzo podoba mi się koncepcja z lustrzanym "oknem"
szłabym w tym kierunku
ale rząd tuj w poprzek działki jakoś tam nie gra, niepotrzebnie dzieli przestrzeń w nienaturalny sposób
duża ta rabata, jakiś trawnik trzeba zaplanować, ale inaczej
____________________
Ogród na glinie
skarabeusz 10:09, 10 paź 2014


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Malgosik napisał(a)
skarabeusz
bardzo podoba mi się koncepcja z lustrzanym "oknem"
szłabym w tym kierunku
ale rząd tuj w poprzek działki jakoś tam nie gra, niepotrzebnie dzieli przestrzeń w nienaturalny sposób
duża ta rabata, jakiś trawnik trzeba zaplanować, ale inaczej


Małgosik, trawnik mam z drugiej strony od tarasu, nie chcę za dużo trawnika. Ta rabata będzie różana (same róże), bukszpan żywopłot niski. Tuje formowane lub cisy mają odzielać od reszty, trochę zasłaniać, byle nie za wysoko. Za tym rzędem też byliny, trawy i drzewo chcę. Dzieki za opinię.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
A_gawa 11:58, 10 paź 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć ile metrów od granicy (płot jest granicą naszych działek) mogę wsadzić drzewo, np. brzozę, grujecznika itp.?
Mam dość drażliwych sąsiadów i wszystko chcę zrobić zgodnie z prawem.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
maggra 13:27, 10 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Malgosik napisał(a)
torf jest lekki i wilgoci nie trzyma
musi być cięższa gleba
a ściółka faktycznie pomoże
pytanie czy właścicielka będzie podlewać
jest wąsko i pod spodem pewnie opory betonowe i podsypka kamienna
wydaje mi się że lawendzie byłoby tutaj dobrze
ale podlewać też trzeba
róża ma większe wymagania


No i niestety prognozy się sprawdziły masakra do tego z drugiej strony działki wykopy obnażyły co ziemia miała pod spodem( ale o tym kiedy indziej)
Rabata została przekonana a raczej zebrana została warstwa gdzieś na 15 cm bo niżej twardo może miejscami opory betonowe lub pozostałości betonu i innego dziadostwa a miejscami miękko.




Więc chyba wszystkie nasze rozważania diabli wzięli bo róże, lawendy, berberysy chyba odpadają? Nie dadzą rady? Więc sie załamałem i stwierdziłam w pierwszej chwili, ze nawiozę ziemi tak aby poziom był równy z palisadą i trawę zasadzę chociaż jest to dla mnie najgorszy scenariusz.

Chociaż mój mąż twierdzi, ze mi to jakoś rozwali, przekopie, najwyżej udarem będzie rozwalać

I co teraz robić?

A może faktycznie coś płożącego posadzić może irgi poziome? cały rok oko cieszą Wiem, ze to nie jest zbyt wyszukane rozwiązanie, ale coś muszę posadzić
Tylko czy nie będą miały za płytko? W sumie tam rosła żurawka i rojniku to chyba coś przeżyje
____________________
AnetaScotland 14:20, 10 paź 2014


Dołączył: 31 lip 2014
Posty: 33
magdalena_grabowska napisał(a)


No i niestety prognozy się sprawdziły masakra do tego z drugiej strony działki wykopy obnażyły co ziemia miała pod spodem( ale o tym kiedy indziej)
Rabata została przekonana a raczej zebrana została warstwa gdzieś na 15 cm bo niżej twardo może miejscami opory betonowe lub pozostałości betonu i innego dziadostwa a miejscami miękko.




Więc chyba wszystkie nasze rozważania diabli wzięli bo róże, lawendy, berberysy chyba odpadają? Nie dadzą rady? Więc sie załamałem i stwierdziłam w pierwszej chwili, ze nawiozę ziemi tak aby poziom był równy z palisadą i trawę zasadzę chociaż jest to dla mnie najgorszy scenariusz.

Chociaż mój mąż twierdzi, ze mi to jakoś rozwali, przekopie, najwyżej udarem będzie rozwalać

I co teraz robić?

A może faktycznie coś płożącego posadzić może irgi poziome? cały rok oko cieszą Wiem, ze to nie jest zbyt wyszukane rozwiązanie, ale coś muszę posadzić
Tylko czy nie będą miały za płytko? W sumie tam rosła żurawka i rojniku to chyba coś przeżyje




Mozesz zobic jakies fajne kompozycje w donicach a na reszte rozsypac kamyki albo posiac trawe. Szkoda ze jest tam spad ale napewno udalo by sie pare donic postawic

Tutaj jesienne propozycje:
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/389-pomysly-na-jesienne-kompozycje-w-donicach/photos

a tutaj letnie:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1760-letnie-skrzynki-balkonowe-i-donice


Wyzyjesz sie troche ogrodniczo kazda pora roku bedzie u ciebie sliczna
Tak sobie tylko glosno mysle, sama dopiero zaczynam kombinowac cos w ogrodzie jedyne rosliny jakie mam teraz w donicach to wrzosy
____________________
Aneta: Maly ogrodek na polnocy Szkocji pomozcie-stworzyc-tu-ogrod
Toszka 14:54, 10 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Trawy tam siać nie ma zupełnie sensu - jak ją potem kosić? Beż systematycznego nawadniania będzie suchy, żółty placek
Przemyśl sedum i turzyce - zniosą suchość, słońce, a i system korzeniowy nie wymaga pogłębiania.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
miss_house 15:05, 10 paź 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
Magdaleno,
Myślę, że powinnaś dać szansę, żeby Ukochany Mąż się wykazał
A dalej, to zależnie od tego, czy się da, czy się nie da... wybrać jakąś opcję.
Na pewno nie robiłabym jednolitej roślinności, bo tak jak Marcin pisał - to będzie NUDNE... i na pewno nie osiągniesz efektu na jakim Ci zależy.
Doniczki jako takie też chyba nie dadzą efektu WOW...
Ale może jakbyś postarała się podwyższyć część rabaty: wykonać boki murowane lub z innego materiału, wewnątrz dosypać ziemi i w to sadzić "ciekawsze" rośliny, zaś resztę z lichymi warunkami - obsadzić czymś zadarniającym?
____________________
maggra 15:18, 10 paź 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
miss_house napisał(a)
Magdaleno,
Myślę, że powinnaś dać szansę, żeby Ukochany Mąż się wykazał
A dalej, to zależnie od tego, czy się da, czy się nie da... wybrać jakąś opcję.
Na pewno nie robiłabym jednolitej roślinności, bo tak jak Marcin pisał - to będzie NUDNE... i na pewno nie osiągniesz efektu na jakim Ci zależy.
Doniczki jako takie też chyba nie dadzą efektu WOW...
Ale może jakbyś postarała się podwyższyć część rabaty: wykonać boki murowane lub z innego materiału, wewnątrz dosypać ziemi i w to sadzić "ciekawsze" rośliny, zaś resztę z lichymi warunkami - obsadzić czymś zadarniającym?


Hehe z tym mężem dobre bo on już na samą myśl kopania się poci

Co do jednolitej roślinności to znalazłam takie połączenie irgi poziomej z trawą( chyba to jest trawa) ale nie wiem co za odmiana
Bardzo mi sie podoba ta soczystą jaskrawo zieleń w połączeniu z czerwonością irgi - co o tym sądzicie?

____________________
miss_house 15:42, 10 paź 2014

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
Ja bym bardziej była za użyciem układu jak u Jambosana:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3362-skarpa-wokol-domu-doradzicie?page=2

Mam nadzieję, że link zadziała
Chodzi o ten fragment rabaty gdzie jest IRGA z tawułą , żurawki i iglaki...
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies