Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AgnieszkaKch 09:12, 20 sie 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)


Pilnie odpowiadam, że nie jest to dobra pora, po upałach, ziemia jak suchy wiór, wszystko się obsypie z korzeni, suche powietrze...

Jak musisz i nie ma innego wyjścia to podlewaj teraz go u sąsiadki... Potem przesadzaj. Poczekaj przynajmniej jak będzie zachmurzone, a najlepiej zacznie padać deszcz. Najlepiej to zrobić jesienią, wrzesień-październik do połowy.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo


A jeszcze lepiej zastanów się, czy chcesz to drzewo? Ja bym nie chciała, zbytnio atakują go szkodniki i to wielki świerk. Od 20 lat go nie sadzę.



Dziekuję za szybką odpowiedź ale one mi się bardzo podobają. To byłoby w sumie jedyne drzewo w ogrodzie tego typu. A gdyby przycinać stożek wzrostu, to nie da się go utrzymać tak w wysokości 3-4 m, u moich rodziców są takie 15 letnie nigdy nie mieli z nimi kłopotów
AgnieszkaKch 09:17, 20 sie 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)


Pilnie odpowiadam, że nie jest to dobra pora, po upałach, ziemia jak suchy wiór, wszystko się obsypie z korzeni, suche powietrze...

Jak musisz i nie ma innego wyjścia to podlewaj teraz go u sąsiadki... Potem przesadzaj. Poczekaj przynajmniej jak będzie zachmurzone, a najlepiej zacznie padać deszcz. Najlepiej to zrobić jesienią, wrzesień-październik do połowy.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo


A jeszcze lepiej zastanów się, czy chcesz to drzewo? Ja bym nie chciała, zbytnio atakują go szkodniki i to wielki świerk. Od 20 lat go nie sadzę.



Danusiu, skoro jesteś na forum. To może podpowiesz mi co zamiast tego świerka mogłabym posadzić, zdjęcie rabaty i rośliny w poście wyżej. Ja już mam taką wizje i wydawała mi się ok, ale skoro "najmądrzejsza głowa" mówi zastanowić się to mam wątpliwości.
AgnieszkaKch 09:18, 20 sie 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)


Pilnie odpowiadam, że nie jest to dobra pora, po upałach, ziemia jak suchy wiór, wszystko się obsypie z korzeni, suche powietrze...

Jak musisz i nie ma innego wyjścia to podlewaj teraz go u sąsiadki... Potem przesadzaj. Poczekaj przynajmniej jak będzie zachmurzone, a najlepiej zacznie padać deszcz. Najlepiej to zrobić jesienią, wrzesień-październik do połowy.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo


A jeszcze lepiej zastanów się, czy chcesz to drzewo? Ja bym nie chciała, zbytnio atakują go szkodniki i to wielki świerk. Od 20 lat go nie sadzę.



Danusiu, skoro jesteś na forum. To może podpowiesz mi co zamiast tego świerka mogłabym posadzić, zdjęcie rabaty i rośliny w poście wyżej. Ja już mam taką wizje i wydawała mi się ok, ale skoro "najmądrzejsza głowa" mówi zastanowić się to mam wątpliwości.
AgnieszkaKch 09:19, 20 sie 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)


Pilnie odpowiadam, że nie jest to dobra pora, po upałach, ziemia jak suchy wiór, wszystko się obsypie z korzeni, suche powietrze...

Jak musisz i nie ma innego wyjścia to podlewaj teraz go u sąsiadki... Potem przesadzaj. Poczekaj przynajmniej jak będzie zachmurzone, a najlepiej zacznie padać deszcz. Najlepiej to zrobić jesienią, wrzesień-październik do połowy.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo


A jeszcze lepiej zastanów się, czy chcesz to drzewo? Ja bym nie chciała, zbytnio atakują go szkodniki i to wielki świerk. Od 20 lat go nie sadzę.



Danusiu, skoro jesteś na forum. To może podpowiesz mi co zamiast tego świerka mogłabym posadzić, zdjęcie rabaty i rośliny w poście wyżej. Ja już mam taką wizje i wydawała mi się ok, ale skoro "najmądrzejsza głowa" mówi zastanowić się to mam wątpliwości.
Mania0 09:32, 21 sie 2015

Dołączył: 22 lip 2014
Posty: 56
Izolda napisał(a)


Takie niwaki formuje się z różnych sosen, najlepiej kosodrzewina, bo rośnie szeroko. Można z każdej tylko musi być systematycznie cięta. Najlepiej poszukać w szkółce jakiegoś szerokiego i już wyrośniętego okazu, i potem przez kilka lat formować podcinając świeczki. Użyj wyszukiwarki, są rady jak zrobić niwaki, Bogusław w swoim wątku " Ogród Bogusława" dużo pisze i pokazuje jak formować sosny.


Dzięki wielkie za odpowiedz Ogród Bogusława oczywiście znam. Zadam może głupie pytanie ale... w tym przypadku ilość pni wiąże się z kilkoma sztukami czy tak jest prowadzona? Raczej kojarze z jednym pniem albo że dopiero gdzieś wyżej się rozchodzą. Może macie pomysł na inną roślinkę która mogłaby być w zastępstwie?
MirellaB 07:14, 22 sie 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Proszę o pomoc w doborze roślin na ten kawałek rabaty.
Zapragnęłam mieć wrzosy i wrzośce więc posadziłam i mam, ale smętnie to wygląda.
To jest początek najdłuższej rabaty w moim ogrodzie.
Wiem, że mogą być np. kosodrzewina, berberysy czerwone, turzyca Carex Buchanani, ale ile i gdzie? Nie ma tam dużo miejsca W środek sadzić czy po bokach?
A może jakieś inne rośliny ktoś zaproponuje?

Na zielsko nie patrzymy, tam będzie trawnik.



____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
AgnieszkaK 09:44, 22 sie 2015

Dołączył: 09 cze 2015
Posty: 87
Proszę o pomoc przy wytyczeniu nowej linii rabat. Zdaję sobie sprawę, że niektóre rośliny będzie trrzeba przesadzić. Po lewej, tam gdzie zdarty pas darni- planujemy jesienią posadzić rząd szmaragdów. Po prawej jest uciążliwa górka , na której już rosną brabanty.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5853-ogrod-agi-k
frezja 09:53, 22 sie 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
MirellaB napisał(a)



świetny kształt...będę kibicować
____________________
Ewa - Ogrodowy song
AgnieszkaKch 10:07, 22 sie 2015

Dołączył: 26 lip 2015
Posty: 30

cześć
ponawiam pytanie. Proszę o pomoc

Mam na trawniku okropną betonową pokrywę, musze koniecznie ją ukryć w rabacie. Nie chcę znacznie poszerzać tej rabaty z przodu tej pokrywy, a rabata w przyszłości będzie długa. Na zdjeciu mój pomysł proszę o opinię.

Rabata będzie cały dzień na słoncu.

Z lewej strony pokrywy świerka nie będzie, muszę coś tam wsadzić innego. Czy ma ktoś jakiś pomysł? zółty krzew z lewej może zostać moze tez byc przeniesiony, ale to bardzo ładny krzaczek, ma listki troszke jak liście wiśni i na słońcu się pieknie wybarwiają na żółto. Niesttey nie pamiętam jego nazwy.

Z przodu pokrywy, takie zielone na zdjęciu to miskant morning light x 3, a przed nimi czerwone to żurawki paprika na pzremian z takimi niskimi żółtymi tujkami (nie pamiętam nazwy, odmiana jak na zdjęciu.

Po prawej stronie, gdzie biała plama na zdjęciu, mam kupione 2 x świerk danica, 3 kule bukszpanowe, Ostnica miękka ‘Pony tails’ x 3, jałowiec spartan x 1, jedna tuja z zółtymi końcami-nie pamiętam nazwy, rosnie do 2,5m i jest taka fajna "roztrzepana".
Spartana i ta wyższą tuję myslałam posadzić po prawej stroni pokrywy, a dopiero obok zestaw z pozostałych roślin.

Proszę o pomoc, pilna sprawa. Rosliny czekają i trzeba już działać

Trawę pozostawmy bez komentarza, jesteśmy po urlopie





Izolda 13:32, 22 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
MirellaB napisał(a)
Proszę o pomoc w doborze roślin na ten kawałek rabaty.
Zapragnęłam mieć wrzosy i wrzośce więc posadziłam i mam, ale smętnie to wygląda.
To jest początek najdłuższej rabaty w moim ogrodzie.
Wiem, że mogą być np. kosodrzewina, berberysy czerwone, turzyca Carex Buchanani, ale ile i gdzie? Nie ma tam dużo miejsca W środek sadzić czy po bokach?
A może jakieś inne rośliny ktoś zaproponuje?

Na zielsko nie patrzymy, tam będzie trawnik.



MirellaB, masz ładnie wytyczone rabaty, tłem będą żółte tuje, więc pas wysokich berberysów będzie dobrze wyglądał, a w nóżkach buchanani, to dobry zestaw na np najwęższą część rabaty. Na kolejnej części daj inny zestaw, nie wiem co lubisz, może purpurowa wajgela albo derenie, bo nie wiem czy hortensje dadzą radę. Pomyśl też o wysokich trawach, miskanty, rozplenice dodadzą życia i ruchu rabatom. Sadź pasami po 3-5 krzewów, każdy pas podsadzaj dopasowanymi niższymi bylinami lub trawami, pamiętaj o kolorach. Kosodrzewin bym tu nie sadziła.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies