Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Daria 22:16, 29 sie 2015

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Witam ponownie,

proszę o poradę , zamierzam przed choinkami posadzić hortensje bukietową 'Little Lime' , wg opisów dorasta max do 1,2 m, chciałabym oczywiście posadzić ją w towarzystwie traw i nie mam pojęcia jakich.
myślałam o Gracillimus , ale on chyba będzie za wysoki do tych moich hortensji. Jeszcze jedna uwaga, zależy mi żeby rozjaśnić tą rabatę

Będę wdzięczna za pomoc, może p. Danusia znajdzie też chwilę

pozdrawiam
Izolda 13:21, 30 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Gracilimus będzie dobry, ewentualnie Morning Light.
____________________
Mixtoorka 10:49, 31 sie 2015


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Potrzebuję porady:

potrzebne coś do narożnika na tło dla Klona palmowego, będące żywopłotem.

Z lewej strony narazie są płotki, kiedyś żywopłot ze Smaragów jak urosną.

Na wprost:
Mogą być do końca Smaragdy ale chciałabym żeby było coś jaśniejszego. Narazie kupilam 3 Smaragdy od prawej strony, i co dalej żeby nie było za ciemno?
To mała rabata, ma szer. 1,5m , w narożniku będzie więcej, klon będzie bardziej z przodu, ale ciągle tam mało miejsca.

Jak będzie żywopłot to nie będzie płotków- rozwiązanie tymczasowe.


Propozycje ze szkółek:
Wiąz Wredei
Ligustr Vicaryi
Szczepiony na pniu ok. 2m ligustr jajolistny

Hmmm....

Może faktycznie coś szczepionego na wys 2m? Fajnie by było żeby tło było żółte, albo jasnozielone.
A może Dereń Alba "Elegantissima"? Ale czy nie wlezie mi za mocno na klona?
____________________
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Gardenarium 11:13, 31 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj najlepszym tłem jest płot, jednak jego kolor powinien być szary (ciemny) jest za mało miejsca na te polecone przez szkółkarzy drzewa.

Albo powinien być zywopłot zielony - szczelny ekran z cisa lub Smaragdów (nie jakieś tam 3 sztuki) albo nic.

Jeśli płot zostanie brązowy to klon powinien być żółty (A. shirasawanum 'Aureum'). A jeśli tło zielone to klon może być czerwony.

Tutaj przede wszystkim należy skupić się na albo podniesieniu poziomu ziemi aby nie było widać tego betonu, który dzieli tło na dwa kolory w tym jeden kiepsko wygląda (beton) albo na posadzeniu od razu gęstego tła z roślin zimozielonych.

Jeszcze strzyżony grab, posadzony jeden przy drugim, ale on się rozrośnie i będzie za wielki więc kiedyś "wchłonie" tego klona.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mixtoorka 11:43, 31 sie 2015


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
Dziękuję Danusiu, na zdjęciu są doły wybranej lokalnie kiepskiej ziemi, będziemy nawozić dobrej ziemi pod te krzewy i klon. Wybrany grunt na ok 80-100cm.
Tam ściśle wejdzie jeden obok drugiego jakieś 7 Smaragdów Mam 3 bo tyle weszło mi wczoraj do auta

Chciałabym rozjaśnić towarzystwo klona Hakonechloa w nogach. Mam Tatarak trawiasty, ale nie tego efektu oczekuję. Obok Berberys Th.Maria.

Mam cisy Hicksi, ale one są za ciemne dla mojego klona. Bardziej odpowiada mi zieleń Smaragdów.
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Izolda 13:19, 31 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Mixtoorka, jak masz taką wąską rabatę to możesz zamiast Smaragdów posadzić tuje Brobecks Tower, można je kupić w LM, są bardzo wąskie, sadzimy je co 30-50 cm. Wtedy zostanie więcej miejsca dla klona. Hakone w nogach fajnie to miejsce rozjaśni.
____________________
kat_k 13:51, 31 sie 2015

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 26
Witam,

Mam pytanie czy ktoś już praktykował, aby na rabacie zrobić mały pagórek dla jednej rośliny? Bardzo mi się podoba zestawienie kłosowca black adder i krwawnika credo, jednak obawiam się że krwawnik zakryje go skutecznie (krwawnik dorasta ponoć 1,2m, a kłosowiec do 1m wdg źródeł internetowych).

Chodziłoby mi o takie zestawienie (uwaga, link do zdjęcia pochodzi z bloga: http://katarzynabellingham.blogspot.com/2014/08/najpiekniejsze-byliny-i-rabaty-poznego.html), które możecie zobaczyć tutaj: http://4.bp.blogspot.com/-8dtlAV-FBZE/U_w9qpdlgMI/AAAAAAAAHnQ/V09PaM3Uahg/s1600/9.JPG

Czy ktoś potrafi mi doradzić w tej sprawie co zrobić?

Boję się, że z czasem taka górka po prostu się 'rozmyje'.
Mixtoorka 13:54, 31 sie 2015


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
W okolicznych szkółkach nie mają tej odmiany, a szkoda. Zależy mi żeby te thuje nie były takie malutkie. Min 100cm.

____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Izolda 13:58, 31 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Kat k, nie sadzi się tak roślin, poczytaj wątki i artykuły o tworzeniu rabat angielskich, tam masz wszystko wyjaśnione. Takie duże plamy bylin są tworzone z kilku, kilkunastu sadzonek, a rolą ogrodnika jest takie prowadzenie roślin by się wzajemnie wspierały a nie zagłuszały.
____________________
Izolda 14:02, 31 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Mixtoorka napisał(a)
W okolicznych szkółkach nie mają tej odmiany, a szkoda. Zależy mi żeby te thuje nie były takie malutkie. Min 100cm.



No tak, wysokość też ma znaczenie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies