Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

chelll 23:29, 25 sie 2015


Dołączył: 27 lut 2015
Posty: 930
Dziewczyny, p.Danusiu, na rabatę, bardzo mocno nasłonecznioną, które drzewko będzie lepsze - grujecznik czy ambrowiec? Potrzebuję mocno ozdobnego , rosnącego do 15 metrów drzewa na pokazową rabatę. Doradźcie , proszę.
____________________
Handmade by Elka
Izolda 07:37, 26 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
asiha napisał(a)
tak myślałam aby brabanty wyrzucić ( wsadzić je koło szmaragdów w brakującą lukę?). W ogrodzie mam sporo różnych traw, berberysów, jałowce skalne, pęcherznice, tawuły....od kostki ku płotowi będzie lekki spad.


Szmaragdy uzupełnij tym samym jeśli chcesz przełamać monotonię to jest kilka fajnych odmian żółtych tuj Aureospicata, Jantar, Maria. Grupuj berberysy, trawy, do tego trochę bylin, hortensje. Teraz jest dobry czas na zmiany w ogrodzie.
Pęcherznic i jałowców nie sadzę. Zamiast nich polecam hortensje, wajgele, derenie, i cisy kolumnowe.
____________________
Malgosik 13:10, 27 sie 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
asiha
zmiana roślin w żywopłocie musi mieć swoje uzasadnienie
czyli np skoro chcesz kontynuować żywopłot Szmaragdowy brabantami, to niech przed brabantami będzie jekaś inna funkcja, np placyk wypoczynkowy czy plac zabaw

brabanty rosną szybciej i będziesz je musiała ciąć by ładnie wyglądały

na front dałabym ekran z cisów i prowadziła do wysokości ogrodzenia, no chyba że się chcesz całkiem zasłonić to nie wiem co
____________________
Ogród na glinie
kaktusowe 14:01, 27 sie 2015

Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 31
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chyba wszystkie możliwe wątki przeczytałam, naoglądałam się za wszystkie czasy i też chcę mieć taki piękny ogród! Szukałam firm które chciałyby podjąć się projektu, ale powiem szczerze, że koszty za sam projekt były ogromne, a jakby tak doliczyć do tego realizację to musiałabym wydać majątek, ale to nie o tym ten wątek.
Postanowiłam sama rozprawić się z tą ziemią. Powierzchnia działki, bez zabudowań ma ok 13 arów. Wszystko co do tej pory sadziłam nie wygląda tak jak tego oczekiwałam. Rabatki były za małe i po prostu „tonęły” w tej powierzchni. Ziemia jest lekka, przepuszczalna, po części lekko kwaśna, ale też piaszczysta. 3 tygodnie temu powstało moje wrzosowisko, czekam jeszcze na korę,żeby obsypać. W głowie rodzą mi się pomysły i chciałabym aby ktoś inny zerknął czy idę w dobrą stronę. Jeśli nie trafiłam z wątkiem, to bardzo proszę o przekierowanie. wspomaniane wrzosowisko, dowiedziałam się już, że folia to zły pomysł i chyba faktycznie z niej zrezygnuję.
pole do zagospodarowania

przepraszam, za tak artystyczny wyraz, czuję się na dziecko
Po prawej stronie (na zdjęciu w zacienionym miejscu) chciałabym zrobić różaną rabatę. Mam tam posadzone przy pergoli 3 róże pnące z powojnikami, hortensję i dwa winogrona pomiędzy którymi ma być pergola z ławeczką w środku. W ciągu dnia jest tam wystarczająco dużo słońca,
Z kolei po prawej stronie, w rogu działki, chciałam zrobić rabatę z żurawkami, ale ciągle się zastanawiam. W moim "ogrodzie" nie ma kolorów, a przecież jest szczyt sezonu! wszystko powinno kwitnąć, a u mnie jedynie oleandry w donicach, surfinie i pelargonie, możecie polecić jakieś letnie kompozycje?


Za irysami jest pięknie kwitnąca (w maju) magnolia, którą teraz przysłoniły irysy
Izolda 15:29, 27 sie 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Na temat ogrodu odpowiedziałam już w innym wątku.
Teraz kwitną w ogrodach hortensje, wajgele, róże, przetaczniki, zawilce japońskie i wiele innych roślin. Wystarczy zerknąć na ogrodowiskowe ogrody, pełnia sezonu.
____________________
kaktusowe 15:36, 27 sie 2015

Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 31
Izolda wiem wiem, dziękuję Ci za podpowiedzi, zapisałam sobie wszystkie Twoje propozycje, ale liczę na jeszcze jakieś "wizje"

pozdrawiam
martaibartek 17:04, 27 sie 2015


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
Kaktusowe mata-szmata to nie jest dobry pomysł.
Sama miałam i po roku ściągnęłam.
____________________
kaktusowe 19:53, 27 sie 2015

Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 31
martaibartek tez tak myślę. I tak chwastów tym nie wytępię bo znajdują sobie wolną przestrzeń i w każdej dziurce wyłażą. Też to ściągnę.
kaktusowe 13:00, 29 sie 2015

Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 31
mam zamiar poszerzyć rabatkę z choinkami i skalniakowymi kwiatkami. Płot ma 24 m długości, posadzonych jest w rzędzie 7 choinek i potrzebowałabym czegoś co nadałoby koloru i byłoby widoczne od wejścia. Czy pasowały by tam budleje albo inne kolorowe krzewy? zastanawiam się czy te choinki nie są posadzone za bardzo w głąb trawnika? może powinnam je przesadzić bliżej płotu?
kaktusowe 20:44, 29 sie 2015

Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 31
post pod postem, bo sporo czasu już minęło i mam pewien plan
tak mógłby wyglądać kawałeczek tej rabatki, ale co jak tulipanki przekwitną? co w zamian?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies