Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

katarzyna_kubik 09:14, 05 maj 2016


Dołączył: 07 sie 2015
Posty: 78
skarabeusz napisał(a)


Może i wesołe miasteczko.. Duże drzewo jej nie zaszkodzi, najwyżej rabatę poszerzy, zmieni, zanim to drzewo urośnie.. sto razy powymienia.
Właściwie nie ma nawiązania do czego? Jak tam nic nie ma. Trawy niech da pod drzewo, niżej róże czy tam tulipany jak woli..
No to migdałek.. ważne, żeby się uruchomiła i sama próbowała. Gotowych odpowiedzi nie ma.


nie chciałabym pakować dużego drzewa, na przeciwko okna wolałabym coś drobniejszego np. dwie sztuki trzmieliny na pniu tylko w którym miejscu??? ten migdałek jest piękny ale to miejsce to raczej więcej cienia niż słońca... i co w tym przypadku?
____________________
KASIA - Na razie taka sobie trawa-będzie zabawa czyli początki wymarzonego ogrodu
Olili 11:58, 05 maj 2016

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Kochani ,mam problem z pewną rabatą u siebie,za nic nie mogę jej rozkminić.
Może Wasze spostrzeżenia ,porady pomogą mi w zagospodarowaniu jej.






Chciałabym trochę ten chaos uporządkować,zabrać z tej rabaty co nie potrzebne,ale nie mogę zdecydować co ..
Za radą Małej Mi mocno rozważam posadzenie po łuku kilku kalin..
Rozrzucone bukszpany mogę zgrupować np. pod magnolie Genie ale czy to dobry pomysł ?
Dalej na lewo rośnie od dawna leszczyna zaraz dołożę zdjęcie.
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Szanta 17:38, 05 maj 2016

Dołączył: 01 maj 2016
Posty: 37
Gardenarium napisał(a)


Posadź tak, aby sprawiały wrażenie płąszczyzny, czyli równomiernie po całej tej wąskiej rabacie. Jeśli masz problem jak, zrób schemat tej rabaty a ja narysuję kropki, gdzie mają być.


Rabata biegnie po łuku. Wzdłuż chodnika. Jak na poniższym zdjęciu.


Mam posadzonych 8 lilaków w odstępach 1,3 m. Od chodnika 0,5 m
Długość rabaty 10,3m szerokość 90 cm (mogę poszerzyć)

Spróbowałam narysować tę rabatę. Marny ze mnie szkicownik Nawet łuk zrobiłam na rysunku w odwrotną stronę Ale uczę się



Proszę o wskazówki, w którym miejscu podsadzać jałowcami. Te tulipany przebiją się przez te jałowce? Na korze ten żółty pięknie będzie wyglądał
____________________
Ilona Tyle radości ile rozterek i dylematów
Szanta 18:36, 05 maj 2016

Dołączył: 01 maj 2016
Posty: 37
Gardenarium napisał(a)


Jeśli jakieś mizerne patyczki np. jeden na krzyż to posadź, ale jeśli normalne krzewy to co najwyżej dwa. Trzy muszą być w odstepach. Zależy też od rodzaju podpór po czym będą prowadzone. Może narysuj sytuację?


Tak jak pisałam kiepski ze mnie rysownik
Niemniej postaram sie.
Planuję te róże Louise Odier na tle żywopłotu ze szmaragdów.

Tak to wygląda w tej chwili.

Z lewej strony jest murek obsadzony krzewami.


Mam trzy róże Louise Odier. Sadzonki wysokości ok. 30-35 cm i jeden krzaczek (dosłownie) budlei skrętolistnej.



Mam też 5 róż William Shakespeare (wysokosć ok. 25 cm) i 5 rozchodników okazałych.



Zaplanowałam sobie to tak.


Nasłonecznienie jest bardzo dobre. To strona poludniowa i południowo-zachodnia.
Wiem, ze te trawy mogą nie pasować do róż. Przesadzę je w inne miejsce. No i pod róże dam mocne podpory. Ewentualnie zastanawiałam się czy nie puścić je później na drewutni. Nie wiem tylko czy zniosą przesadzenie.


Jeszcze mam taras i z jego boku mogę posadzić Williamy Szekspiry obsadzone rozchodnikiem. Tam jednak już mniej słońca. Strona południowo-zachodnia. Martwię się, że róże mogą tam przeszkadzać.



Wiem, ze porzeczki nijak nie pasują między te róże. One mogą być jesienią do przesadzenia w inne miejsce.

dziękuję z góry za pomoc
____________________
Ilona Tyle radości ile rozterek i dylematów
anita_katarz... 09:26, 06 maj 2016

Dołączył: 19 kwi 2016
Posty: 8
Witam, chciałabym zakupić śliwę wiśniową na pniu Nigre lub Pissardi szczepioną na pniu. W związku z tym mam pytanie jaką odmianę lepiej kupić i na jakiej wysokości najlepiej ma być szczepiona. U nas w szkółce jest szczepiona na wysokości od 80 do 100 cm nie wiem czy to nie za mało?
skarabeusz 09:50, 06 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
anita_katarzynska napisał(a)
Witam, chciałabym zakupić śliwę wiśniową na pniu Nigre lub Pissardi szczepioną na pniu. W związku z tym mam pytanie jaką odmianę lepiej kupić i na jakiej wysokości najlepiej ma być szczepiona. U nas w szkółce jest szczepiona na wysokości od 80 do 100 cm nie wiem czy to nie za mało?


Rzuć monetą, ja nie widzę różnicy. A szczepienie, to zależy, bo jeśli ma być parasolem dajacym cień i chcesz pod nią "siedzieć" to z 200cm musi być.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Pszczelarnia 10:07, 06 maj 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusia poleca Nigrę szczepioną min. 180 cm.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
olayahoo 10:11, 06 maj 2016

Dołączył: 06 maj 2016
Posty: 1
Witam serdecznie wszystkich,dołączam do wasMam dużo do poczytania i oglądania,a jest coPotrzebuję wstępnej porady.Niedawno nabyliśmy działkę 2000m2.Mniej więcej na środku jest dom,jest również wolnostojący garaż.Może to jakoś naszkicuję, żeby obrazowo było.Niedługo będziemy obsadzać obrzeże ogrodzenia,i mąż chce obsadzić całą działkę tujami szmaragd,a ja zastanawiam się czy nie obsadzić kilkoma rodzajami iglaków.Wklejam zdjęcie z forum dla przykładu o co mi mniej więcej chodzi.Dziękuję za rady.
alis 12:10, 06 maj 2016


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dziewczyny, co posadzić w skrzynce (prostokąt) z trzmieliną na pniu? Wystawa zachodnia.
Pierwsza opcja
1. Trzemielina + czerwone berberysy po bokach a przed jakaś trawa, np turzyca evergold
2. Trzemielina+ lawenda po jej bokach+ kocanka
3. Trzmielina+ begonie+ kocanki albo komarzyce

Może jakieś inne pomysły, będę bardzo wdzięczna za pomoc.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
skarabeusz 13:24, 06 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
olayahoo napisał(a)
Witam serdecznie wszystkich,dołączam do wasMam dużo do poczytania i oglądania,a jest coPotrzebuję wstępnej porady.Niedawno nabyliśmy działkę 2000m2.Mniej więcej na środku jest dom,jest również wolnostojący garaż.Może to jakoś naszkicuję, żeby obrazowo było.Niedługo będziemy obsadzać obrzeże ogrodzenia,i mąż chce obsadzić całą działkę tujami szmaragd,a ja zastanawiam się czy nie obsadzić kilkoma rodzajami iglaków.Wklejam zdjęcie z forum dla przykładu o co mi mniej więcej chodzi.Dziękuję za rady


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies