Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gintura 21:54, 23 lip 2016

Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 183
ale czy jeżówki dadzą radę w półcieniu?
rewq 07:53, 24 lip 2016


Dołączył: 14 maj 2016
Posty: 42
Dzięki ewwa za odpowiedź. Pójdę w stronę rabaty naturalistycznej 1-1,5m wys. Mam zamiar przesadzić tam 2 rododendrony (teraz wegetujące w piachu), krzewuszkę (nie jestem pewna czy to to, odmiana całe zielone liście, nie kwitła jeszcze), dereń (chyba biały, białe obrzeża liści), od teściowej mahonie. Jak już kupię torf do rododendronów na część tej rabaty to skuszę się na borówkę i lawendę.
I pytanie czy to ma sens takie zestawienie? czy borówka i mahonia w słońcu będzie dobrze rosła?
____________________
Mój ogród
EwaIgi 10:57, 24 lip 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Witam! To mój pierwszy post. Podczytuje, obserwuje parę wątków i tylko tyle - na razie. Mam ogród dość spory, częściowo już zagospodarowany. Ostatnio jednak wykopałam wszystko przed domem i postanowiłam zrobić nową, piękną rabatę. Spróbuje wkleić zdjęcia tego miejsca i to co już mam (wykopane czy kupione już). Zobaczymy czy się uda

I tak: - to przód domu gdzie ma powstać rabata



Widok z boku


I widok ze schodów wejściowych do domu



A to moje roślinki: kosodrzewina i dwie przyszłe kule bukszpanu



Kolejne trzy "kule" bukszpanu


Rododendron

Hortensje: 1) pnąca



2) Bobo (z jednej zrobiły się dwie za sprawą moich piesków)



3)Wim`s red i Phantom (chyba nie załapał się na zdjęciu ale jest "))



Jeszcze mam różę na pniu koloru żółtego, zakupiłam i czekam na 6 nowych hortensji i berberysy. Pod uwagę biorę również zakup żurawek. Mam jeszcze do dyspozycji modrzew na pniu cięty w kulę, hosty, jeżówki.

Aha - zapomniałabym - gleba raczej kwaśna (pełno u mnie skrzypu polnego). Moja "trawa" to tylko zielsko które na samym końcu będzie trawą

No to czekam na propozycje. Dziękuje





____________________
Ewa
ewwa 12:04, 24 lip 2016


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
rewq napisał(a)
Dzięki ewwa za odpowiedź. Pójdę w stronę rabaty naturalistycznej 1-1,5m wys. Mam zamiar przesadzić tam 2 rododendrony (teraz wegetujące w piachu), krzewuszkę (nie jestem pewna czy to to, odmiana całe zielone liście, nie kwitła jeszcze), dereń (chyba biały, białe obrzeża liści), od teściowej mahonie. Jak już kupię torf do rododendronów na część tej rabaty to skuszę się na borówkę i lawendę.
I pytanie czy to ma sens takie zestawienie? czy borówka i mahonia w słońcu będzie dobrze rosła?

mam wrażenie, że chyba nie czytałeś uważnie....
rododendrony, czy mahonie wolą półcień (a w każdym razie nie pełne słońce i nie piach.... derenie u mnie na piachu też kiepsko rosną) Borówka potrzebuje kwaśnej ziemi i kompostu i słońca i dużo wody, skoro ma mieć owoce. I wyżej wymienione to raczej kwasnolubne i wodolubne
a np lawenda rośnie na gorszej ziemi, uwielbia słońce i zasadową ziemię
goska 09:01, 25 lip 2016


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
Czy ta rabatka nie jest za gesto obsadzona?? Znajduja sie tu hortensje limelight, anabell, mis polarny, klon royal red na pniu, sliwa wisniowa na pniu, wierzba palmowa na pniu i miskanty zebrinusy w tym obrzeze z zurawki.

W tym roku mam malo czasu ale za rok mam zamiar wydluzyc ja wzdluz calego plotu.
____________________
gosia
goska 09:05, 25 lip 2016


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
Pięciornik już ładne parę lat rośnie i chciałam go mocno przyciąć. Chociaż wolałabym go w ogóle usunąć. Pod płotem z jednej i drugiej strony są tuje szmaragdy. Bezpośrednio na siatce puściłam bluszcz zimozielony.
____________________
gosia
goska 09:07, 25 lip 2016


Dołączył: 12 kwi 2016
Posty: 356
____________________
gosia
horcia 12:16, 26 lip 2016


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Witajcie! Bardzo proszę o poradę w sprawie oto tej rabaty.




Sąsiednia rabata obsadzona jest bukszpanem, hortensjami, trzmieliną na pniu, żurawkami i hostą.

Która wersja nasadzeń jest lepsza? Oto plany:

Od lewej hortensja, rozplenice 7 szt, miskant variegatus 2 szt, jeżówka 2szt plus biało-zielona trzmielina. Pod sosnami może różowe wrzośce?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 12:42, 26 lip 2016


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558





tak to wyglada w rzeczywistości


propozycja 2


Są tutaj hortensje, rozchodnik matrona, turzyce biało-zielone. A może wsadzić hortensje z rozplenicą? Chyba zdecyduje się na wersję nr3


____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 12:56, 26 lip 2016


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Poniżej planowałam grujecznika z hostami i trawnik, ale stan wody jest dość wysoki i chyba posadzę brzozę youngii. Czy te rośliny będą razem ładnie się komponowały?

____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies