Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 23:33, 11 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta rabata jest za mała, w dodatku pod dachem, bardzo złe warunki, sucha pylista gleba i ta palisada zupełnie niepotrzebna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nett 23:52, 11 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Pani Danusiu planuję ogród w stylu nowoczesnym, z dużą ilością trzcinnika - długie łany jak pinach poniżej, jednak mam obawy czy takie nasadzenia jednogatunkowe są bezpieczne w naszym klimacie (zły wygląd rabaty gdy w danym roku gdy rośliny gorzej będą rosły, szkodniki czy choroby określonego gatunku mogą zdziesiatkować nasadzenia). Z czym można łączyć trzcinnik aby zachować nowoczesny styl, ale aby nie były to nasadzenia jednogatunkowe? Z góry dziękuję za odpowiedź
https://pl.pinterest.com/pin/483011128770060975/
https://pl.pinterest.com/pin/483011128770063331/
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
iwona1980 06:12, 12 lis 2016


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Gardenarium napisał(a)
Ta rabata jest za mała, w dodatku pod dachem, bardzo złe warunki, sucha pylista gleba i ta palisada zupełnie niepotrzebna.

Ta rabata nie jest całkiem pod dachem.
Dach wystaje z metr,a palisade dałam bo mi trawa wrasta na rabaty.
To już nie wiem co zrobić, całkiem tą rabate zlikwidować w tym miejscu???
____________________
Pozdrawiam Iwona
Gardenarium 07:09, 12 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Narysuj ten narożnik z góry, dom plus okna w domu gdzie są i wymiary i jak to się ma do wejście do domu czy garazu, nie wiem...co i gdzie jest. Postaram się podpowiedzieć jaki powinna mieć kształt, może nie wklęsły, a wypukły, dzięki czemu nie będzie takim ogryzkiem a rabatą.

Palisada jest okropna i nie powinna tutaj być. Sprawę brzegów trawnika rozwiążesz kancikiem.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:14, 12 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nett napisał(a)
Pani Danusiu planuję ogród w stylu nowoczesnym, z dużą ilością trzcinnika - długie łany jak pinach poniżej, jednak mam obawy czy takie nasadzenia jednogatunkowe są bezpieczne w naszym klimacie (zły wygląd rabaty gdy w danym roku gdy rośliny gorzej będą rosły, szkodniki czy choroby określonego gatunku mogą zdziesiatkować nasadzenia). Z czym można łączyć trzcinnik aby zachować nowoczesny styl, ale aby nie były to nasadzenia jednogatunkowe? Z góry dziękuję za odpowiedź
https://pl.pinterest.com/pin/483011128770060975/
https://pl.pinterest.com/pin/483011128770063331/


Ja nie jestem zwolenniczką trzcinnika, tutaj wyjątkowo dobrze wygląda, pewnie w swym najlepszym momencie, jednak normalnie wygląda jak "połamany" (liście). Ja bym nie ryzykowała a posadziła miskant 'Morning Light', który będzie lekki i elegancki i kolor ładny, cienkie źdźbła.

Na pewno nie z kostrzewą siną. Poszłabym chociażby w Carex 'Ice Dance', który jest zimozielony i możesz w niego wsadzić dużo czosnków. Mnóstwo, bo one ukryją brzydkie liście czosnku. No i miskant zimą będzie beżowy, a Carex zielono-paskowany.

Tamto zestawienie odradzam. Ja już nie sadzę trzcinników od kiedy miałam je w swoim pierwszym ogrodzie. One są dobre, ale na mieszanej rabacie, gdy ukryte są pomiędzy innymi roślinami. Są oczywiście ich zwolennicy, ale ja nie jestem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 09:12, 12 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Danusiu skorzystalam z Twojej wczesniejszej rady i posadzilam yellow ribbon na tle zoltego dereńia sasiada. Jednak nie odwazylam sie pociagnac zoltego tak daleko jak radzilas z obawy ze dom rady nic dobrac przed tujami . Sa szmaragdy.

Dalej boksuje sie z ta rabata , widze jakies swiatlo w tulelu ale utknelam teraz na nasadzeniach przy samym plocie.
Chcialam tam dac tez kilka szmaragdow w rogu potem trzy cyprysiki ivonee zeby bylo powtorzenie zoltego. Ale maz przekonal mnie ze nie chcemy zaslaniac sie tujami od frontu i ze urwany w polowie ogrodzeńia zywoplot bedzie glupio wygladal.
Zamieszcze plan jak to wyglada i mam prosbe o doradzenie czym wypelnic pas szerokosci 2 m przy ogrodzeniu zeby nie prowadzic strikte szczelnego zywoplotuale zeby cos roslo ( moze cisy, moze trawy, moze hortensje moze pomieszac, moze cos innego)
Bardzo prosze pochyl sie jeszcze raz nad tym moim balaganem
Dziekuje

1- yellow ribbon
2- szmaragd
3- brzoza youngi
4- jodla koreanska
5- deren ellegantissima
6- drzewo z korona klon crimson centry lub grujecznik
7- jakies nivaki w celu odwrocenia uwagi od dekla oczyszczalni
8- platany alphens globe

____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 09:18, 12 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Pomylka 1 to szmaragd, a nr 2 to yellow ribbon i jest ich 7 szt nie 4 jak na rysunku

Danusiu czy widzialabyc na tej rabacie te cyprysiki , nie chcialabym ich wyrzucac bo mam z tamtego roku , moze gdzies na srodku w trojkacie?
____________________
elinkowy-ogrod
Nett 10:37, 12 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Gardenarium napisał(a)


Ja nie jestem zwolenniczką trzcinnika, tutaj wyjątkowo dobrze wygląda, pewnie w swym najlepszym momencie, jednak normalnie wygląda jak "połamany" (liście). Ja bym nie ryzykowała a posadziła miskant 'Morning Light', który będzie lekki i elegancki i kolor łądny, cienkie źdźbła.

Na pewno nie z kostrzewą siną. Poszłabym chociażby w Carex 'Ice Dance', który jest zimzoeilony i możesz w niego wsadzić dużo czosnków, Mnóstwo, bo one ukryją brzydkie liście czosnku. No i miskant zimą będzie beżowy a Carex zielono-paskowany.

Tamto zestawienie odradzam. Ja już nie sadzę trzcinników od kiedy miałam je w swoim pierwszym ogrodzie. One są dobre, ale na mieszanej rabacie, gdy ukryte są pomiędzy innymi roślinami. Są opczywiście ich zwolennicy, ale ja nie jestem.


Dziękuję. To bardzo cenne uwagi
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
iwona1980 17:40, 12 lis 2016


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Gardenarium napisał(a)
Narysuj ten narożnik z góry, dom plus okna w domu gdzie są i wymiary i jak to się ma do wejście do domu czy garazu, nie wiem...co i gdzie jest. Postaram się podpowiedzieć jaki powinna mieć kształt, może nie wklęsły, a wypukły, dzięki czemu nie będzie takim ogryzkiem a rabatą.

Palisada jest okropna i nie powinna tutaj być. Sprawę brzegów trawnika rozwiążesz kancikiem.



Wstawiam zdjęcie ,ta rabata jest przy wejściu do domu do ganku.To większe okno ma szerokość 1,10m i jest na wysokosci 1,40m od ziemi.Tamto mniejsze jest wyżej.
Z lewej strony rabaty jest jeszcze okno w piwnicy szerokosc 1,10m i tam jest taki niby właz ,blacha żeby można było rzucać drzewo do piwnicy na opał. Mieszkam w domu bliźniaku,także tak to wygląda.
pozdrawiam Iwona

____________________
Pozdrawiam Iwona
malgol 09:29, 15 lis 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Bardzo chciałabym zasięgnąć rady fachowca Danusi i poprosic o pomoc w zaplanowaniu zmian na rabacie.

Mam pod lasem taka rabatkę jak na poniższym zdjęciu. Zaznaczyłam tu rosliny, które chcę zostawić ( piwonie i hortensje) a na rysunku umieściłam już zaplanowane nasadzenia z uwzględnieniem tych zostających.
Rabata po usunięciu tego co tam rosnie będzie miała 3,5 m i głęboka jest też na 3,5 m. Drzewa ocieniają częściowo rabate do miejsca gdzie na rysunku umieściłam derenie.
Dalej w kier. trawnika już jest słonecznie.
W watku o dereniach odradzałaś mi Danusiu sadzenie dereni Ivory Halo w pobliżu Variegatusów.
Ale gdyby przed Variegatusami były ciemnozielone cisy kolumnowe mogłyby zostać derenie? A może zmienić ten mój plan i derenie dać do tyłu w miejsce Variegatusów a na miejsce Dereni miskanty Morning light?Za piwoniami zamiast miskanta Variegatus dać Gracilimus?Byłaby kontynuacja bo na przedłużeniu tej rabaty za kępą 7 Anabelek rosna Gracimilusy.
Scieżka nie należy się zbytnio przejmować bo jest" techniczna,ale zaznaczyłam tak dla jasności całego obrazu.
Rabata jest lekko wygieta w łuku( jak na rysunku)




A-Anabelki
MV-miskant Variegatus
R-rozplenica
z-zawilce japońskie
ChJ-choina Jeddeloh
T-tuja Golden Tuffet
I H- dereń Ivory Halo
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies