Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

08:52, 10 lut 2017
sylwik69 napisał(a)

Danusiu jakie drzewa mają system korzeniowy niezbyt rozległy aby można je umieścić w pobliżu oczyszczalni drenażowej?czy świdośliwa wielopniowa będzie tu dobrze wyglądać?
Poczytaj o Amanogawie, coś mi się kojarzy że ma nieduży system korzeniowy ale sprawdź, bo pewna nie jestem. I tak odległoś bezpieczną musisz zachować.
Mam nadzieje, że pomogłam
isia33 09:57, 10 lut 2017


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Moi drodzy, potrzebuję porady.
Nie leży mi ten fragment rabaty - za tujami Aurea Nana są 3 różaneczniki Cunningham`s White a nad nimi klon Drummondi. Czy zostawić tak, jak jest przycinać tuje i czekać na większe rozmiary różaneczników? Czy zamienić je miejscami, tuje dać do tyłu a Cunningham`s White do przodu na miejsce tuj i rozplenicy, która jest tam z boku?






____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Gardenarium 10:03, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje ładnie wyglądają. Za nimi daj miskanty 'Variegatus' a różaneczniki wyeksponuj w innym miejscu. Tutaj będą z czasem za duże i uwalą się oraz zabiją tuje. Moje różaneczniki już leżą w wodzie w połowie stawu i będę je eksmitować zapewne albo ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:06, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tylko teraz klon o białych liściach nieco nie pasuje białe z białym.



Może Acer 'Red Susnset' ożywiłby ten zakątek.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:18, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ananasek napisał(a)




Chyba wszyscy za bardzo jesteśmy zapatrzeni w Twój ogród Danusiu...
zatem w czym tkwi fenomen??


Może w tym, że cały ogród utrzymany jest w konsekwentnym stylu? http://www.ogrodowisko.pl/watek/4809-ogrod-nie-tylko-bukszpanowy-czesc-iii?page=1#post_2

Nie wystarczy walnąć 3 stożki jak u mnie, żeby to miało sens. Może warto szukać spójności z resztą ogrodu i szukać rozwiązań. Umieścić rzeźbę, zegar słoneczny lub zakątek z ławką. Szukać co jest w ogrodzie dalej i to uzupełniać.


MAŁY FORMALNY OGRÓD

Mała działka o niestandardowym kształcie zawsze jest ogromnym wyzwaniem dla projektanta ogrodów. W takim wypadku wybór formalnego stylu ogrodu może wydawać się nieodpowiedni, ponieważ ogrody formalne są z reguły duże i symetryczne w kształcie, efekt zależy od ich regularnego planu. Atrakcyjność formalnych ogrodów tkwi także w detalach a rozsądna selekcja niektórych z nich zaowocuje zaskakująco efektownym, formalnym charakterem.
Projektantka ogrodów Danuta Młoźniak stanęła przed takim wyzwaniem kiedy zakończyła się budowa jej nowego domu położonego 14,5 km od Warszawy. Teren przyszłego ogrodu był zachwaszczony, pełen zaniedbanych krzewów i kamieni, miał niełatwy do zagospodarowania kształt. Działka ma kształt trapezu, jest niewielka w stosunku do stojącego na niej budynku. Jest daleka od rozległych, prostokątnych placów, na których powstały (ew. powstają) Barokowe ogrody. Pani Młoźniak chciała przekonać się, czy uda jej się stworzyć wrażenie formalnego ogrodu na tak ograniczonej powierzchni jej działki, nawet jeżeli wymagałoby to zastosowania pewnych trików oraz iluzji wizualnych.
Wysoki mur był zbyt oczywisty, widziany zarówno z każdego miejsca na działce jak i z domu. Pierwszym priorytetem było „przebranie” go, a także stworzenie bardziej interesujących struktur, które odciągnęłyby wzrok od ściany. Autorka ogrodu dokonała tego poprzez osłonięcie większości muru drzewami iglastymi, sadząc przed nim rośliny o kontrastujących ze sobą formach. Użyła także luster i lustrzanych, lśniących powierzchni aby osiągnąć efekt iluzji. Efekt to ogród pozornie większy, z zatartymi granicami a roślinność sprawia wrażenie obfitszej za sprawą odbicia w tafli luster.
W każdym zakątku ogrodu znajdują się formalne detale przyciągające wzrok: wodne obiekty architekturo-ogrodowe, geometryczne kształty topiarów, ornamenty i donice. Paleta barw roślinności ma stworzyć nieskomplikowany efekt końcowy. Bardzo istotne są tu rośliny zimozielone, dopełnione czarnymi, srebrnymi i złotymi liśćmi oraz białymi kwiatami.

BIEL HORTENSJI

Głównym białym akcentem w ogrodzie są białe kwiatostany Hydrangea paniculata ‘Limelight’ z odcieniem różu. Kwiaty są podkreślane przez zimozielone topiary z bukszpanu i cisu oraz Ophiopogon planiscapus ‘Nigrescents’ (konwalniki) kontrastujące poniżej. W każdej części ogrodu różne odcienie i tekstury zieleni przyciągają wzrok, od zieleni darni po pływające okręgi liści lilii wodnej. Ogród nabiera formalnego charakteru zarówno poprzez ograniczoną paletę kolorów jak i proste linie różnych elementów.

GRANITOWA ŚCIEŻKA

Schludna aranżacja granitowego bruku przecina powierzchnię ozdobnego oczka wodnego, zajmującego prawie połowę przestrzeni. Lustro (na zdjęciu) odbija pasmo bruku i stwarza wrażenie dłuższej ścieżki, takiej jaką można by spotkać w ogrodzie barokowym. Praca Pani Młoźniak oddaje wpływ projektanta, Cleve’a West’a, a ten element przypomina elementy znajdujące się w jego własnym ogrodzie, gdzie mostek na zbiorniku wodnym został wykonany z bruku. Bladozielone ostrza turzyc kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi rododendronów.

KOŁA I KULE

Okrągłe kształty wszelkiego rodzaju są w tym ogrodzie wszechobecne. Kule z bukszpanu, niektóre umieszczone na pewnej wysokości, a inne zagnieżdżone w rabatach przy samej ziemi, są jakby porozrzucane po ogrodzie, wraz ze standardowymi kulami na pniu, także na wyższych stanowiskach. Srebrne lustrzane kule wkomponowane pośród roślin rosnących przy gruncie są podkreślane przez światło. Jest tu także wiele kul z ciemnego drewna, granitu, terakoty i szkła, ozdabiają one inne części ogrodu. Pani Młoźniak nazywa te elementy „ogrodową biżuterią”. Nawet duże kwiatostany hortensji naśladują sferyczny trend.

KSZTAŁTY TOPIARÓW

Duże, pięknie uformowane stożki cisów kontrastują ze znacznie mniejszymi kulami z bukszpanów. Stożki idealnie współgrają z niewielką przestrzenią ogrodu, podkreślając design, wprowadzają wysokość i przyciągają uwagę do kluczowych elementów. Będąc częstym bywalcem RHS Chelsea Flower Show w Londynie właśnie tam autorka ogrodu po raz pierwszy spotkała się z bukszpanami i cisami przyciętymi w finezyjne kształty w 2004 roku i to zainspirowało ją do wykorzystania tego w swojej pracy. W tylnej części ogrodu klasyczne topiary z cisów w kształcie kul na pniu podtrzymują formalny charakter. Pani Młoźniak jest wyjątkowo entuzjastyczną zwolenniczką cisowych topiarów ze względu na ich elegancję i długowieczność.



ILUZJA PRZESTRZENI

Goście zwiedzający ogród zazwyczaj reagują z zaciekawieniem gdy natykają się na lustro umieszczone za oczkiem z liliami wodnymi. To co na pierwszy rzut oka wydaje się być długim zbiornikiem wodnym płynącym pod pergolą okazuje się być niewielkim oczkiem wodnym odbitym przez przymocowane do ściany lustro. Autorka ogrodu wzmocniła złudzenie głębi ozdabiając szczyt lustra bluszczem. Lustra pojawiają się też w innych miejscach w ogrodzie, są zarówno elementem przyciągającym wzrok jak i optycznie powiększają ogród.



Elementy designu:

- punkty centralne

- geometria

- zimozielona szata

- ograniczona paleta kolorów

- powtórzenia (konsekwencja)


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwik69 11:09, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Gardenarium napisał(a)
No to nie wiem, skoro oczyszczalnia.


i jak tu wiosną zacząć działać?
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
sylwik69 11:15, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
MonikA napisał(a)
Poczytaj o Amanogawie, coś mi się kojarzy że ma nieduży system korzeniowy ale sprawdź, bo pewna nie jestem. I tak odległoś bezpieczną musisz zachować.
Mam nadzieje, że pomogłam


Dziękuję,ale na rabacie obok mam już w szpalerze 5 Amanogaw i to chyba nie będzie zbyt dobrze wygladać
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
11:30, 10 lut 2017
Gardenarium napisał(a)


Może w tym, że cały ogród utrzymany jest w konsekwentnym stylu? http://www.ogrodowisko.pl/watek/4809-ogrod-nie-tylko-bukszpanowy-czesc-iii?page=1#post_2...

Jak fajnie się to czyta, trudniej z realizacją, super Danusiu, że umieściłaś to wszytko tutaj
Gardenarium 11:30, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Śliwy wiśniowe Nigra wielopniowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwik69 11:47, 10 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Gardenarium napisał(a)
Śliwy wiśniowe Nigra wielopniowe.

Bardzo dziękuję Danusiu!poczytam o niej.
Czy wystarczy 1 sztuka?i w którym miejscu ją posadzić?oczyszcalnia to ten prostąkąt przy krawężniku/słabo widać kominek i dekiel/
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies