Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 20:59, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skasuj link do bloga proszę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
cordian 03:08, 13 lut 2017

Dołączył: 09 lis 2016
Posty: 6
Witam po raz kolejny,

Jest to moje drugie podejście do tematu, liczę tym razem na jakieś podpowiedzi, bo wiosna tuż tuż Od jakiegoś czasu staram się przekształcić nudny ogródek w coś ciekawego. Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w zagodspodarowaniu tego kawałka ziemi. Jest to strona południowo - wschodnia (słońce do około godziny 14).

Na dzień dzisiejszy znajduje się tu a'la klomb różany na środku trawnika + żywotniki wschodnie przy płocie, które słabo sprawują się w roli żywopłotu, pomimo wieku. Ale tak zostały posadzone kilka dobrych lat temu, więc niech będą. Na załączonych zdjęciach przedstawiam moją wizję (choć nie wiem czy dobrą) tego, jak mogłyby wyglądać dwie rabaty od tej strony domu.

Chciałbym usunąć klomb różany i podłączyć go pod większą rabatę, aby stanowiło to całość. Od ściany domu widziałbym coś takiego. Pomiędzy rabatkami powstałby pas zieleni będący ścieżką. Pomiędzy rabatami łącząca je pergola z powojnikami albo różą (sam nie wiem czy potrzebna). Obrzeże z kostki granitowej.

I tu pojawiają się pytania. Pierwsze, to czy układ tych rabat jest dobry? Ta duża od płotu zaczyna się wąskim pasem, którego nie widać, oddzielającym szpaler żywotników, następnie przechodzi przez klomb i poszerza się, tak jak na zdjęciu.

Druga wątpliwość to nasadzenia, nie mam zbytnio pomysłu, choć chciałbym żeby jednak gdzieniegdzie pojawiał się motyw z różami azaliami, różanecznikami czy hortensjami, gdyż tych roślin mam już w ogrodzie sporo i chciałbym przy nich pozostać. Moja propozycja wygląda tak, ale jestem elastyczny na wszelkie uwagi i wskazówki.



Rabata ma około 9m x 6 m, przy szłaby ona po skosie. Tu zaczynając od lewej:
-róże (miejsce po obecnym "klombie"),pomiędzy szałwia omszona biała
-tawuła japońska
-w tyle miłorząb japoński pendula, wokół berberys czerwony niski
-sosny na pniu
-hornensja/horensje bukietowe
-różaneczniki biały i fioletowy
-z przodu obwódka z azalii japońskich naprzemiennie z jakimiś małymi iglaczkami



tutaj ta sama rabata od drugiej strony - ulicy. Dochodzą tylko dwie róże które rosną tu obecnie, ale wcale nie muszą.
No i dalej druga rabata od ściany domu, na którą nie mam zbyt pomysłu - dwie azalie wielkokwiatowe i dwie hortensje...
I wspomniana pergola z powojnikiem.

Bardzo proszę o porady, czy idę w ogóle dobrym tropem. Czy ten "projekt" jest w jakimkolwiek stopniu poprawny Mam dosyć praktycznie samego trawnika.
Z góry dziękuję!
Gardenarium 10:22, 13 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Układ na dole wygląda dobrze, ale lepiej to pokazywać na rzucie z góry a nie na zdjęciu. Zdjęcie nie daje pełnego obrazu jak jest naprawdę.

Układ na przemian tej obwódki na zdjęciu pierwszym nie wygląda dobrze i tak nie powinno być, bo wprowadza chaos.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiak 10:38, 13 lut 2017


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Danusiu, jeszcze raz poproszę Cię o pomoc Żeby nie cytować zdjęcia - str.619.
Będę wdzięczna za odpowiedź
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Alicja169 11:06, 13 lut 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Danusiu, czy ten projekt ma sens?
Chodzi o fragment przylegający do ogrodu zimowego, długość 3,40 x 1,20 w najwęższym miejscu, i ok. 3m przy schodach po prawej.
Pozostałe miejsca są w miarę ok.
Jak wypełnić miejsce przy różach (żólte), chciałabym aby było zimozielono. Może być mahonia?

____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Gardenarium 19:24, 13 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
maed napisał(a)

Dokładnie chodzi o zieleń między budynkami. Jak widać warunki są kiepskie, bo ze wszystkich stron są budynki, a na dodatek rosną tam potężne drzewa. Pod nimi są ogryzki trawnika, a całość jest otoczona zniszczonym żywopłotem chyba z ligustru.
Najgorzej wyglądają placki gołej ziemi bezpośrednio pod koronami drzew.
Pomyślałam, żeby wyznaczyć wokół pni koła i obsadzić zimozielonymi roślinami zadarniającymi np. trzmieliną, bluszczem czy barwinkiem.
Nie wiem jednak czy to się uda, bo oczywiście ziemia jest bardzo zbita i nie do skopania z uwagi na poprzerastane korzenie drzew.
Co robić?

Edyta


Sprawić, że gleba zostanie rozluźniona, wzbogacić kompostem, wiercić dziury pod rośliny i sypać kompost. Co prawda korzenie wrosną błyskawicznie, ale to zawsze coś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:25, 13 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Alicja169 napisał(a)
Danusiu, czy ten projekt ma sens?
Chodzi o fragment przylegający do ogrodu zimowego, długość 3,40 x 1,20 w najwęższym miejscu, i ok. 3m przy schodach po prawej.
Pozostałe miejsca są w miarę ok.
Jak wypełnić miejsce przy różach (żólte), chciałabym aby było zimozielono. Może być mahonia?



Nie, mahonia odpada. Za duża, za cmentarna i w ogóle beee.
Jak wysokie są róże? To już raczej trzmielina Sunspot. Plus czosnki, albo tulipany w niej. Turzyce.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Alicja169 19:31, 13 lut 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Danusiu, róża Lemon Parody, podobno dorasta do 2 m, ale u mnie ma 1,2 - 1,30.
Zależy mi na tym, aby zimą też było "coś"
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Zuzka25 22:21, 13 lut 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Witam Bardzo proszę Was o pomoc w zaplanowaniu wąskiej rabaty miedzy tujami Szmaragd a ścieżką ( szer. 1, 2 m, długość 8, 5m). Wiosna tuż, tuż, a ja ciągle się zastanawiam jakie rośliny posadzić i czy sens ma to, co wymyśliłam?

Chciałabym posadzić Morning Light, a przed nimi żurawki ( na dł. 4, 5m), ale wzdłuż całej rabaty mogłoby by nudno.
Na początku rabaty mogłabym posadzić 2 rzędy wrzośców ( po 12szt), a za nimi 5 tui Golden Tuffet. Przeczytałam, że wrzośce rośną nie tylko na mocno nasłonecznionych rabatach?

Zostało mi do zaplanowania ok 1, 5- 2 metrów rabaty ( na moim szkicu to miejsce ze znakiem zapytania? - 2 rzędy wrzośców są w zbyt dużej skali narysowane )
Co mogłabym posadzić w tym miejscu? Czy jakieś trawy, turzyce czy tuje Orientalis Aurea Nana, czy kosodrzewiny Pumilio?
Nie wiem, czy dobrze kombinuję z planowaniem nasadzeń na tej rabacie? Bardzo proszę o pomoc bardziej doświadczonych miłośników ogrodów. Proszę o jakieś sugestie, co mogłabym zmienić?

Z góry bardzo dziękuję





____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
maed 23:59, 13 lut 2017


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Gardenarium napisał(a)


Sprawić, że gleba zostanie rozluźniona, wzbogacić kompostem, wiercić dziury pod rośliny i sypać kompost. Co prawda korzenie wrosną błyskawicznie, ale to zawsze coś.

Bardzo dziękuję Danusiu będę wiercić dziury, dodam granulowanego obornika (kompostu nie mam) i dobrej ziemi.
Mam jeszcze pytanie czy jest sens na jednej rabacie sadzić kilka różnych roślin okrywowych np. bluszcz i trzmielinę. Można by w ten sposób rabatę trochę urozmaicić, ale czy nie będzie trudniejsza w utrzymaniu.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies