Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

frezja 12:38, 27 lip 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
madeczkam napisał(a)
Witam ,jaka odmianę rozchodnika możecie polecić ? planuję kupić przeglądam allegro... i jeszcze co mogę posadzic obok h.vanille fraise póki co jest pare maleńkich kulek berberysa admiration i tyle łysa polana ;( Pozdrawiam
U mnie przed berberysami rozchodnik okazały. Szybko się rozrasta i daje pøźnym latem "ogień" na rabacie ☺
____________________
Ewa - Ogrodowy song
madeczkam 13:27, 27 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
frezja napisał(a)
U mnie przed berberysami rozchodnik okazały. Szybko się rozrasta i daje pøźnym latem "ogień" na rabacie ☺


dziekuje przeglądam oferty na allegro i tam rozchodników o przeróznych nazwach dużo i nie wiem, który wybrać ;(
agapant 13:44, 27 lip 2017


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1313


zielony to cis strzyżony
biały to hortensja anabel (musi być, trzeba przesadzić)
kulki bukszpanowe, pod spodem żurawki 2 odmiany
na prostej piwonie które też muszę przesadzić z tyłu ML a dołem przetacznik.
Co wy na to? Jakieś inne sugestie. Wszystko mam w ogrodzie bez cisów muszę czekać do jesieni żeby kupić większych rozmiarów. W naszych stronach szansa na duże to tylko kopane.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
asiulka 14:22, 27 lip 2017

Dołączył: 20 lip 2017
Posty: 20
Witam może ktoś mi podpowiedzieć jakich roślin użyć do nasadzeń bo szczerze mówiąc nie idzie mi komponowanie roślin. z góry dziękuję
dominika8170 15:42, 27 lip 2017


Dołączył: 27 lip 2017
Posty: 10
Witam Was i zwracam sie z prosba o pomoc planuje zrobic rabatkę obok tarasu tak jak na zdjeciu jest pokazane myślałam o takim trójkącie od końca kostki do zdjecia gdzie widnieje stół.
Prosze pomózcie bo pomysłów brak .
POZDRAWIAM CIEPLUTKO.
A_gawa 18:21, 27 lip 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ja również chciałam Was poprosić o komentarz do planu nasadzeń przy moim tarasie.
Zależy mi na eleganckim wyglądzie /img]

Okrągły placyk ma 1,90 m i z prawej strony jest lustro, a z lewej pergola.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Toszka 19:47, 27 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lolanka napisał(a)
Toszka, skarbnico wiedzy

wrócę na chwilę do traw i berberysów bo tak mam niestety.
Poszukałam trochę i wyczytałam, że bezpieczna odległość od upraw to 300 metrów.(w niektórych art było że 200). Muszę wybrać się na spacer w okolicy, ale wydaje mi się, że aż tak blisko to nic nie mam.

Moje pytanie jak się berberys ma do rozplenicy i do miskanta kleine fontane? Czy cos im zagraża?

p.s. obejrzałam berberysy i znaków grzyba nie ma, ale trzcinnik KF juz pryskałam bo ciut zardzewiał.


Trzcinniki są na rdzę podatne, Zebrinus i jego kultywary niestety też. Inne "trawy" trzeba po prostu obserwować. Nie można zapominać o stałej kontroli berberysów. Tyle możemy robić - spełniać obowiązki ogrodnika
Osobiście na rozplenicy nie zauważyłam nigdy rdzy. Ale jak to mówią "nigdy nie mów nigdy"
Na rdzę na pewno wyjątkowo podatny jest berberys 'Maria" (co do tego nie mam już wątpliwości)

Moniaaa - sadź rosliny jakie ci się podobają - ważne by nie pojedynczo, a sekwencjami po 3-5 sztuk. Tak najładniej prezentują się długie rabaty.
Jakie rośliny? Popatrz po forumowych ogrodach i zerknij które zestawienia ci się podobają. Możesz posadzić rozplenice, jeżówki, derenie Ivory Hallo....
Nie mam bladego pojęcia jakie rośliny, byliny, kwiaty lubisz.

Gintura dobrze kombinujesz, ale zamiast niepasujących siedliskowo ciemierników (jako jedyne w tym zestawie wymagają zasadowej gleby) dosadź jedną hortkę więcej.
Stipa jest wybitnie światłolubna i nie będzie kwitła (albo bardzo słabo)

Gabriela
3 metry na taki plan to minimum

Agapant
a może przy ML i piwoniach dosadzić jesienne zawilce?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 19:58, 27 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
asiulka napisał(a)
Witam może ktoś mi podpowiedzieć jakich roślin użyć do nasadzeń bo szczerze mówiąc nie idzie mi komponowanie roślin. z góry dziękuję

Danusia dała projekt zestawu kolorystycznego - szukaj roślin po kolorach. Takie jakie ci się podobają.
Na ile znam Szefową to drzewo to wiśnia 'Pisardii'
Lizaki na pniu to trzmielina. Na dole fioletowe żurawki. W nogach trzmielin mozna dać stipę i np. dosadzić białe lub kremowe jezówki (to już moja propozycja)
Zielone kulki to albo te jałowce co masz (nie proponuję) albo buksowe kule.
Cytrynowe "maczugi" to np. Thuja orientalis 'Aurea Nana'
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gintura 20:10, 27 lip 2017

Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 183
Toszka napisał(a)


Trzcinniki są na rdzę podatne, Zebrinus i jego kultywary niestety też. Inne "trawy" trzeba po prostu obserwować. Nie można zapominać o stałej kontroli berberysów. Tyle możemy robić - spełniać obowiązki ogrodnika
Osobiście na rozplenicy nie zauważyłam nigdy rdzy. Ale jak to mówią "nigdy nie mów nigdy"
Na rdzę na pewno wyjątkowo podatny jest berberys 'Maria" (co do tego nie mam już wątpliwości)

Moniaaa - sadź rosliny jakie ci się podobają - ważne by nie pojedynczo, a sekwencjami po 3-5 sztuk. Tak najładniej prezentują się długie rabaty.
Jakie rośliny? Popatrz po forumowych ogrodach i zerknij które zestawienia ci się podobają. Możesz posadzić rozplenice, jeżówki, derenie Ivory Hallo....
Nie mam bladego pojęcia jakie rośliny, byliny, kwiaty lubisz.

Gintura dobrze kombinujesz, ale zamiast niepasujących siedliskowo ciemierników (jako jedyne w tym zestawie wymagają zasadowej gleby) dosadź jedną hortkę więcej.
Stipa jest wybitnie światłolubna i nie będzie kwitła (albo bardzo słabo)

Gabriela
3 metry na taki plan to minimum

Agapant
a może przy ML i piwoniach dosadzić jesienne zawilce?




Toszka dzięki a gdzie tą trzecią hortkę dać przed dereniem czy bliżej Ice Dance w jednej linii z pozostałymi?
Toszka 20:29, 27 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gintura napisał(a)




Toszka dzięki a gdzie tą trzecią hortkę dać przed dereniem czy bliżej Ice Dance w jednej linii z pozostałymi?


Pamiętaj, ze ID mocno przybierze i się rozrosnie - nie na darmo to "tancerz"...

Daj w linii z pozostałymi hortkami. Tak będzie bardziej proporcjonalnie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies