Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Elka 20:42, 27 lip 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Olgaxxx napisał(a)
Witam,
od niedawna próbuję ogarnąć działkę koło nowo wybudowanego domu.
Działka jest na stoku, i teraz mam do zagospodarowania kilkadziesiąt metrów skarp.
Jedną obsadziłam jałowcami płożącymi i irgami, drugą bardzo długą obsadziłam po kilka/kilkanaście szt jednego gatunku, np. tawuła little princes, tawuła gold, niskie berberysy.
Mam jeszcze ochotę zrobić jedną całą we wrzosach a kolejną w skalniakach. Skarpy dzielą działkę na półki gdzie jest zasiana dopiero co trawa.
I właśnie chodzi i o zagospodarowanie takiej jednej półki, o zrobienie w okół niej "żywopłotu". Jednak nie może się on bardzo rozrastać bo nie ma tam tyle miejsca. Od jednej bardzie reprezentacyjnej strony chciałam zasadzić hortensje bukietową (ok 12 m), a na drugiej od strony (to ok 40 m) drogi myślałam o nasadzeniu takiego właśnie żywopłotu np. z tawuły szarej 2/3 szt, forsycji 2/3 szt, pęcherznicy zielonej i czerwonej po kilka sztuk oraz berberysów.
Czy to będzie dobrze wyglądać. Czy nie będzie za duży misz masz?
Dodam, że stok jest południowy, a ziemia jak to w górach kiepska. Pod każdą roślinkę muszę wsypać wiadro lepszej ziemi.
Bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuję.


Nie pomogę bo nie mam takiej wiedzy. Na pewno musisz wrzucić zdjęcia tych skarp.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
moniaaa_l 09:38, 28 lip 2017

Dołączył: 22 lip 2017
Posty: 10
Toszka napisał(a)


Trzcinniki są na rdzę podatne, Zebrinus i jego kultywary niestety też. Inne "trawy" trzeba po prostu obserwować. Nie można zapominać o stałej kontroli berberysów. Tyle możemy robić - spełniać obowiązki ogrodnika
Osobiście na rozplenicy nie zauważyłam nigdy rdzy. Ale jak to mówią "nigdy nie mów nigdy"
Na rdzę na pewno wyjątkowo podatny jest berberys 'Maria" (co do tego nie mam już wątpliwości)

Moniaaa - sadź rosliny jakie ci się podobają - ważne by nie pojedynczo, a sekwencjami po 3-5 sztuk. Tak najładniej prezentują się długie rabaty.
Jakie rośliny? Popatrz po forumowych ogrodach i zerknij które zestawienia ci się podobają. Możesz posadzić rozplenice, jeżówki, derenie Ivory Hallo....
Nie mam bladego pojęcia jakie rośliny, byliny, kwiaty lubisz.

Gintura dobrze kombinujesz, ale zamiast niepasujących siedliskowo ciemierników (jako jedyne w tym zestawie wymagają zasadowej gleby) dosadź jedną hortkę więcej.
Stipa jest wybitnie światłolubna i nie będzie kwitła (albo bardzo słabo)

Gabriela
3 metry na taki plan to minimum

Agapant
a może przy ML i piwoniach dosadzić jesienne zawilce?


Toszka bardzo dziękuję ☺
Dopiero zaczynam przygodę z ogrodem to za bardzo jeszcze nie znam roślin ale na pewno coś wybiorę ☺
Jeszcze jedno pytanie w jakiej odległości sadzić miskanty i hortensje?
madeczkam 10:07, 28 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
moniaaa_l napisał(a)


Toszka bardzo dziękuję ☺
Dopiero zaczynam przygodę z ogrodem to za bardzo jeszcze nie znam roślin ale na pewno coś wybiorę ☺
Jeszcze jedno pytanie w jakiej odległości sadzić miskanty i hortensje?


chyba gracyllimus lu morning light bedzie ok inne rosna gigantyczne
Toszka 10:10, 28 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moniaa
Wszystko zależy od tego jakie hortensje i jakie miskanty - czyli jakie będą mieć gabaryty (tak by potem nie musieć rozsadzać)

No i decyduje też toczy chcesz mieć ciasno/gęsto posadzone rośliny.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
moniaaa_l 11:26, 28 lip 2017

Dołączył: 22 lip 2017
Posty: 10
Toszka napisał(a)
Moniaa
Wszystko zależy od tego jakie hortensje i jakie miskanty - czyli jakie będą mieć gabaryty (tak by potem nie musieć rozsadzać)

No i decyduje też toczy chcesz mieć ciasno/gęsto posadzone rośliny.


Wolę mieć dosyć gęsto posadzone ☺
Tuje mamy już dosadzone i dzisiaj wybieramy się właśnie po miskanty i horte i.
Myślę że zdecyduję się na hortensje Limelight albo magical moonlight a miskanty morning light albo sirene, zobaczymy co będzie dostępne ☺
madeczkam 11:38, 28 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
moniaaa_l napisał(a)


Wolę mieć dosyć gęsto posadzone ☺
Tuje mamy już dosadzone i dzisiaj wybieramy się właśnie po miskanty i horte i.
Myślę że zdecyduję się na hortensje Limelight albo magical moonlight a miskanty morning light albo sirene, zobaczymy co będzie dostępne ☺


Moniaaa mam sirene rosnie ogromny! lime z pewnością w przyszłości do przesadzenia bo ten miskant ma zaledwie 2 lata i jest bardzo pokażny rozkłada sie dośc mocno - widziałam w szkółce okaz 5 letni olbrzym

moniaaa_l 12:06, 28 lip 2017

Dołączył: 22 lip 2017
Posty: 10
madeczkam napisał(a)


Moniaaa mam sirene rosnie ogromny! lime z pewnością w przyszłości do przesadzenia bo ten miskant ma zaledwie 2 lata i jest bardzo pokażny rozkłada sie dośc mocno - widziałam w szkółce okaz 5 letni olbrzym



Piękne ☺
To co ile wsadzić, 80-100cm?
Toszka 12:30, 28 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
moniaaa_l napisał(a)


Wolę mieć dosyć gęsto posadzone ☺
Tuje mamy już dosadzone i dzisiaj wybieramy się właśnie po miskanty i horte i.
Myślę że zdecyduję się na hortensje Limelight albo magical moonlight a miskanty morning light albo sirene, zobaczymy co będzie dostępne ☺


Przy tych hortkach (pieknych) Morning Light będzie za delikatny. Chyba, że posadzony jako sekwencja 3-5 i znowu hortki.

Zwarty, niezawodny, w miarę duży, pięknie kwitnący i przebarwiający się na jesieni jest np. Malepartus. Inne zwarte, gęste i piękne, ale subtelniejsze od Malepartysa to np. 'Rotfeder' lub 'Silberfeder' (różnią się kolorem wiechów.Na jesieni liście płoną feerią barw żółto-pomarańczowo-czerwono.
Posadź koniecznie rozplenice (np.Hameln). Smiało możesz posadzić je przed hortki. Do tego sedum (rozchodniki okazałe) np. Brillant - to niezwykle udane zestawienie - topowe
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
madeczkam 12:32, 28 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
moniaaa_l napisał(a)


Piękne ☺
To co ile wsadzić, 80-100cm?


jezeli chodzi o szpaler z sirene to dałabym ponad metr one w 2 roku po wsadzeniu tak jak u mnie są okazałe
Toszka 12:32, 28 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
moniaaa_l napisał(a)


Piękne ☺
To co ile wsadzić, 80-100cm?


Hortki co 1m -1,20m. Miskant ML co 60cm. Inne miskanty co metr.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies