Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

ola12 20:38, 28 lip 2017

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam może mi ktoś podpowiedzieć jakich uźyć roślin do nasadzeń. Dostałam prezent od Danusi ale nie wszystko portafię rozszyfrować. Spójrzcie na stronę 690 bo nawet nie wiem jak wkleić propozycje Danusi. Moje przemyślenia to-zielona kula hortensja, trawa ML lub zebrinus, -śliwa wiśniowa nigra, -zielone drzewo buk ,grab, wiąz lub cis,-na słup pnącze,- glacua globasa na 3 wysokościach, -różowe to żurawki ?,-kulki 5 sztuk tawuły, tuja?,pod zielonym drzewkiem może cis semperaurea, -żółte trawie nie wiem co? ,-zielone przy pienkach może hosta. Myślałam że sobie poradzę ale to nie jest łatwe. Z góry dziękuje za pomoc.
Gardenarium 20:54, 28 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
asiulka napisał(a)
A może taką rabatę pomoże mi ktoś zaprojektować?


Ale w odniesieniu do czego? Do kosmosu ? czy do ogrodzenia, a może do innych rabat. Tak się nie projektuje, pokaż co jest za przed i obok
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:56, 28 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
madeczkam napisał(a)


dziekuje przeglądam oferty na allegro i tam rozchodników o przeróznych nazwach dużo i nie wiem, który wybrać ;(


Popatrz tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/315-rozchodniki-okazale-byliny-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 21:06, 28 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witajcie, toczy sie dyskusja o miskantach i hortensjach i nawet Toszka radzi to moze i ja sie zalapie na podpowiedz.

Posadzilam trzy platany alphens globe przy ogrodzeniu, pomiedzy platany mialy isc w jednej linii dwie hortensje limelight i w srodek miskant gracillimus.

A ze kupilam za duzo traw i na dodatek trzy to kleine fontain przez pomylke to zmienilam plan i trawy wysunelam , nie sa w linii z hortensjami i na dodatek od ogrodzenia sa gracillimusy a od wewnatrz przy pniach platanow klaine fontaine .
Nie wiem czy nie przekombinowalam bo mam tendencje do upychania za duzo na raz.

Na reszte nasadzen nie patrzec bo do przesadzenia za miskantami i hortkami bedzie ńiski zywoplot z cisow od strony rabaty.
Co myslicie?
Zostawic, czy zrobic wszystko w jednej linii ?
Czy zostawic dwa gatunki miskantow czy tylko gracki?

Pomiedzy kazda z roslin jest ok 1 m.

____________________
elinkowy-ogrod
agapant 21:24, 28 lip 2017


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1308
Toszka, dziękuje za podpowiedz, zawilce to doby pomysł. Jesienią też będzie ładna.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
madeczkam 22:07, 28 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
Gardenarium napisał(a)


Popatrz tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/315-rozchodniki-okazale-byliny-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych


dziekuję Danusiu gorąco pozdrawiam !
Anetka 00:23, 29 lip 2017


Dołączył: 03 maj 2014
Posty: 132

Tu ma być ekran z cisa. Mam tylko takie przedszkolaczki. Niekoniecznie musi tu być szczelnie ale może one pójda w szerokość jak je przytnę ? poradźcie pliss.
Ewentualnie czym je podsadzić ? Bardzo wąsko ... ok 50 cm dlatego fastigata.
____________________
Aneta Daleka droga do ogrodu
Toszka 07:02, 29 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anetko sadź co 40-45cm. Na tak wąskiej rabacie bardzostarannie przekop ziemię z przekompostowanym obornikiem (nie granulatem), kompostem, odrobiną kory i mączką bazaltową. W grudniu lub w styczniu obsyp rosliny dolomitem (śnieg zrobi swoje). Czubki zetniesz/wyrównasz w połowie marca. Cięcie pobudzi do rozkrzewienia. Fastigiata rośnie w maczugę. Jesli chcesz by od dołu przybrała na szerokości to w marcu pracowicie przytnij najniższe gałązki - gałązka po gałązce. Nie zapominaj o podlewaniu zimą (jesli gleba nie będzie zmarznięta). Jeśli krzaczki dobrze ci się ukorzenią i wystartują to już za 3 lata średnia przyrostów to ok. 25cm. Przy dobrym przygotowaniu podłoża z wyżej zastosowaną mieszanką ani w tym, ani w następnym roku niczym nie nawoź. Pierwsze dwa lata cisy się korzenią i nie ma potrzeby pędzić masy zielonej. Potem same ci ruszą


Elinko, KF z kwiatostanami wcale nie jest mały - 1,80-2m. Obawiam się, że zasłoni hortki. Limki już po 3 latach będą miały po 1,5m szerokości. Ładnie się zleją pod pniami. Z tyłu Gracki też zmężnieją. Chyba te KF w tym miejscu to będzie za dużo szczęścia. Wiem, ze teraz wydaje ci się tam pusto,ale za 5 lat będzie busz i powiem ci uczciwie, że hortki bym odsunęła od drzew na 1,5m, a przed pniami ewentualnie bym dosadziła po 1 hortce - wyjdzie tak, że w praktyce hortki będą rosły po 3 w trójkątach. I ta dosadzona hortka przed pniem zasłoni go, a całość da efekt gęstego szpaleru kwiatów. Z tyłu Gracki dopełnią tła.

Elinko, pisz pytania u siebie w wątku. Cały czas do ciebie zaglądam (tak samo podpatruje twoje pytania u Mazana). Nie ukrywam,ze twoja wielka rabata mnie przerasta... nie ogarniam tego, ale podpatruję i chętnie zawsze podpowiem.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 08:21, 29 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Anetka napisał(a)

Tu ma być ekran z cisa. Mam tylko takie przedszkolaczki. Niekoniecznie musi tu być szczelnie ale może one pójda w szerokość jak je przytnę ? poradźcie pliss.
Ewentualnie czym je podsadzić ? Bardzo wąsko ... ok 50 cm dlatego fastigata.


To odmiana kolumnowa, za 20 lat się nie zrośnie. Wymień na inne, te sadzi się jako pojedyncze kolumny wśród roślin
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 10:30, 29 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Toszka , powtorzylam pytanie w watku dodalam rysunki zapraszam Cie tam , doradzisz.
Ale wychodzi na to ze KF musze zabrac i zrobic w jednej linii nasadzenia.
To przesuniecie miskantow wyszlo przypadkiem jeden wypadal za blisko jodly drugi cos tez przeszkadzalo a ze mialam nadmiar dorzucilam drugi rzad tyle ze nie zauwazylam ze inny gatunek.

Kolejna hortka przed pniem chyba bym sie bala bo to koniecznosc poszerzenia tego pasa i odsuniecia zywoplotu z cisa jedpszcze bardziej w glab rabaty.
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies