Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

gabriela 10:01, 26 lip 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 5
Długość domu to 10m, a wystawa północno-wschodnia.
Toszka 10:29, 26 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A jaka szerokość przewidywana?
No kurcze, wszystko trzeba wyciągać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosiacz22 11:30, 26 lip 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Czy do swierka białego rainbow's end będzie pasował jałowiec plozacy golden carpet bo wydaje mi się że się chyba zbyt zleje to zestawienie... Jeśli nie to czym zastąpić swierka zeby miało stozkowy pokrój i nadawalo się na sloneczna wystawę.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Lolanka 12:17, 26 lip 2017


Dołączył: 30 kwi 2016
Posty: 103
Toszka, skarbnico wiedzy

wrócę na chwilę do traw i berberysów bo tak mam niestety.
Poszukałam trochę i wyczytałam, że bezpieczna odległość od upraw to 300 metrów.(w niektórych art było że 200). Muszę wybrać się na spacer w okolicy, ale wydaje mi się, że aż tak blisko to nic nie mam.

Moje pytanie jak się berberys ma do rozplenicy i do miskanta kleine fontane? Czy cos im zagraża?

p.s. obejrzałam berberysy i znaków grzyba nie ma, ale trzcinnik KF juz pryskałam bo ciut zardzewiał.
____________________
Anka Ogródek Lolanki sam historię opowiada
madeczkam 12:50, 26 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
Lolanka napisał(a)
Toszka, skarbnico wiedzy

wrócę na chwilę do traw i berberysów bo tak mam niestety.
Poszukałam trochę i wyczytałam, że bezpieczna odległość od upraw to 300 metrów.(w niektórych art było że 200). Muszę wybrać się na spacer w okolicy, ale wydaje mi się, że aż tak blisko to nic nie mam.

Moje pytanie jak się berberys ma do rozplenicy i do miskanta kleine fontane? Czy cos im zagraża?

p.s. obejrzałam berberysy i znaków grzyba nie ma, ale trzcinnik KF juz pryskałam bo ciut zardzewiał.


ja mam berberys przy trzcinniku jest ok i drugi ogromny wieloletni okaz przy rozplenicy m.silberspinne i jest ok tylko to co zauważyłam to brązowiejący perukowiec żółty, który jest całkiem blisko
Olgaxxx 12:59, 26 lip 2017

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 3
Witam,
od niedawna próbuję ogarnąć działkę koło nowo wybudowanego domu.
Działka jest na stoku, i teraz mam do zagospodarowania kilkadziesiąt metrów skarp.
Jedną obsadziłam jałowcami płożącymi i irgami, drugą bardzo długą obsadziłam po kilka/kilkanaście szt jednego gatunku, np. tawuła little princes, tawuła gold, niskie berberysy.
Mam jeszcze ochotę zrobić jedną całą we wrzosach a kolejną w skalniakach. Skarpy dzielą działkę na półki gdzie jest zasiana dopiero co trawa.
I właśnie chodzi i o zagospodarowanie takiej jednej półki, o zrobienie w okół niej "żywopłotu". Jednak nie może się on bardzo rozrastać bo nie ma tam tyle miejsca. Od jednej bardzie reprezentacyjnej strony chciałam zasadzić hortensje bukietową (ok 12 m), a na drugiej od strony (to ok 40 m) drogi myślałam o nasadzeniu takiego właśnie żywopłotu np. z tawuły szarej 2/3 szt, forsycji 2/3 szt, pęcherznicy zielonej i czerwonej po kilka sztuk oraz berberysów.
Czy to będzie dobrze wyglądać. Czy nie będzie za duży misz masz?
Dodam, że stok jest południowy, a ziemia jak to w górach kiepska. Pod każdą roślinkę muszę wsypać wiadro lepszej ziemi.
Bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuję.
moniaaa_l 20:37, 26 lip 2017

Dołączył: 22 lip 2017
Posty: 10
Toszka napisał(a)
Moniaaa
Hortensje jakie ci się podobają. Ważne by w pasie jednej odmiany bez misz-maszu. Albo sztywne limki- 'Limelight' przebarwiające się potem w róż, albo Vanilki -'Vanille Fraise' też potem różowe. Lub białe 'Annabelle' albo sztywne 'Magical Moonlight'.
Zwracam ci tylko uwagę, że ponieważ tuż za miedzą uprawiane jest zboże to nie powinnaś sadzić berberysów - urzędowy zakaz. Także starannie trzeba wybierać trawy, tak by nie były podatne na rdzę jak np. trzcinniki.

Wybór drzewa także trzeba uzależnić od strony nasłonecznienia tak, by nie zacieniało upraw. Anbrowiec tylko jeśli mieszkasz w okolicach Wrocławia.

Nie podałaś rejonu gdzie mieszkasz.



A jakie roślinki jeszcze mogę wsadzić bo rabata będzie długa? czy lepiej same miskanty i hortensje?
Gintura 21:43, 26 lip 2017

Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 183
Witajcie
jestem w trakcje tworzenia nowej rabaty, Zamierzeniem jest rozjaśnienie tego kąta. Rabata jest widoczna z tarasu. Tematem przewodnim ma być biel. Jest to miejsce raczej zacienione. Wymiary 3,10x3,80x4,10cm. Na tyłach wsadzony jest już dereń ivory na wsadzenie czekają hortensje bobo, miskanty ML, carex ID chciałabym dosadzić jeszcze 3 jeżówki Mozzarella, kilka czyli 5-7 szt Stipy i 5 szt ciemierników białych, tylko nie wiem jak je rozmieścić. Czy ciemierniki dać przed dereniem ( tych czarnych doniczek nie będzie) a przed nimi jeżówki + Stipa czy za ID w trójkącie ciemierniki a przy hortensjach i przed dereniem jeżówki poprzeplatane Stipą? Doradźcie proszę. Poniżej rabata, a i jeszcze po prawej stronie przy pergoli chciałbym posadzić clemastisa MCS, żeby pijął się razem z róża a ta jest lekko różowa, kostka będzie usunięta. Oczywiście dosadzę jeszcze cebulowe czyli przed i pomiędzy ID białe krokusy a na rabacie biało-zielone tulipany i białe czosnki. Czy dobrze kombinuje? Poradźcie.


gabriela 21:44, 26 lip 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 5
Toszka napisał(a)
A jaka szerokość przewidywana?
No kurcze, wszystko trzeba wyciągać

Do 3 metrów. Nie za szeroko?
madeczkam 12:30, 27 lip 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 139
Witam ,jaka odmianę rozchodnika możecie polecić ? planuję kupić przeglądam allegro... i jeszcze co mogę posadzic obok h.vanille fraise póki co jest pare maleńkich kulek berberysa admiration i tyle łysa polana ;( Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies