Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

as1112 19:22, 06 sie 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Ponownie pytam o zacienioną, wzniesioną, gabionową rabatę wzdłuż ogrodzenia. Oddzielnego wątku na razie nie założyłam gdyż całość mam dograną i tylko ta rabata ciągle nie do końca mi odpowiada. Może dlatego, że będzie widoczna z okna salonu całym rokiem i chciałabym aby była idealna. Poza tym warianty mam dwa, nawet trzy, więc muszę wybrać. Pomóżcie

Rabata jest długości około 10 m i 1,80 szerokości. Wszystkie warianty zawierają -
od lewej wzdłuż ogrodzenia cyprysik nutkajski, dalej klony Globosum ( 4 szt)i w prawym rogu dereń biały. Dylemat mam co pod klonami.

Opcja I- pod klonem 4 choiny kanadyjskie jeddeloh ( dwurzędowo) obok hortensja limelight podsadzona liriope szfirkową - powtórzone pod każdym klonem.

Opcja II - szpaler rododendronów białych
Opcja III - zamienić hortensje ( gdyż nie są zimozielone) na rh białe lub choiny na rh białe ( gdyż są dość niskie).

Pozostałe rabaty to hortensje, trawy, lawendy, bukszpany, choiny kanadyjskie.
Opcja I jest dopasowana do całości lecz martwi mnie jej wygląd zimą. Co sądzicie?

gosiacz22 01:11, 07 sie 2017


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Witam,
Co da radę rosnąć pod brzozą Youngii od strony południowej? Czy lawenda da radę?
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Anico 10:06, 07 sie 2017


Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 60
Brzoza to drzewo wyciągające dużo wody z gleby i faktycznie niewiele bylin się tam utrzyma. Lawenda oczywiście powinna bez problemu sobie poradzić. Do tego szałwia, myślę, że i melisa też. U mnie akurat rośnie najlepiej pod domem gdzie jest cały czas słońce i sucho. Tutaj masz na przykład kilka bylin []
Jak się posadzi to należy podlewać regularnie, aż się zaaklimatyzuje. Potem powinny wytrzymać suszę.

Do as1112
Zauważ, że liściaste drzewa zrzucają na zimę liście i posadzenie pod nimi krzewów, które zrzucają też liście na zimę to wprowadza się monotonię. Natomiast połączenie zimozielonych ze zrzucającymi na zimę liście wprowadzi ożywienie jak posypie śniegiem. Teraz co wybrać. Kwitnące wprowadzą dodatkowy ruch do ogrodu, coś się będzie "działo" na rabacie. Tylko rododendrony potrzebują wilgoci dużo, kwaśne pH i preferują raczej półcień.
____________________
wiciokrzew przewiercień
Agniese 11:40, 07 sie 2017

Dołączył: 12 lis 2014
Posty: 12
madeczkam napisał(a)
Witaj - świerk serbski to swietny pomysł - rosnie wysoki z czasem zarośnie nieporządany krajobraz



Dziękuje bardzo za odpowiedź!

resztę będę planować...
____________________
Agniese
akwarela 12:49, 07 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
Kochani ogrodnicy, potrzebuję pomocy w zagospodarowaniu zieleni przy powstającej altance.



Tam gdzie numer 4 planuję miejsce na ognisko, numer 3 - wejście do altanki.
Co ze ścianą 1 i 2. Cień jest tylko za altanką, reszta w słońcu.
Przede mną oczywiście zakładanie trawnika, również na miejscu zarośli z pierwszego planu (do kasacji wszystko poza dwoma iglastymi drzewami)
Może ktoś podzieli się swoim pomysłem?

____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
as1112 13:41, 07 sie 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Anico, dzięki za odpowiedź.

No właśnie w tym jest problem - czy zimozielone rh czy hortki? Choiny i liriope są zimozielone więc można by je zostawić a tylko hortki zamienić na rh. Pytanie teraz czy w całym ogrodzie aby była jakaś konsekwencja czy tylko w najbardziej widocznej rabacie?
enzoaw 15:06, 07 sie 2017

Dołączył: 07 sie 2017
Posty: 1
Bardzo proszę o opinie jakie rośliny sprawdzą się wzdłuż tak długiej linii tarasu.
Na chwilę obecną pomysł jest taki żeby połączyć ze sobą bukszpan, lawendę, a jako dopełnienia całości użyć żurawki w kolorach żółć, czerwień i electric lime .
Jednak szukając inspiracji nie natrafiłem na tak długą linie do obsadzenia (długość linii tarasu to prawie 18m




Bardzo proszę o opinie (pozdrawiam)
Marcin
A_gawa 15:33, 07 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Śliczny domek! Pooglądaj zdjęcia z ogrodu Syli i Zimozielonego lub Ogrodu z lustrem. Może tam znajdziesz coś dla siebie. Ciężko przenieść inspirację na swój grunt. Sama się męczę.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 15:47, 07 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
A czy może ktoś z Was orientuje się gdzie najlepiej zakupić formy do odlewania kul Z betonu?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
annucha 17:05, 07 sie 2017

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)


Najprościej - jednakowe cos na pniu (np. trzemilina, katalpa itp, iglaki na pniu - jednakowe, mogą być pnie różnej wysokosci.






Pani Danusiu a trawki jakie ? Bo ja z tych naprawdę początkujących
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies