Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Izzy 13:17, 02 sie 2017

Dołączył: 12 paź 2015
Posty: 9
Toszka napisał(a)
Izzy
Jako posiadaczka kilku modrzewi (eM jest ich miłośnikiem) powiem tylko, ze bez względu na odmianę i formę są bardzo trudnymi sąsiadami dla innych roślin - maja płytki i rozległy (pajęczynowaty) system korzeniowy i są bardzo pazerne na wodę i związki pokarmowe. Opadające igły sa trudne do usunięcia, a niezwykle uciążliwe dla sąsiednich roślin. Piszę to by uprzedzić, a nie zrazić.

Kosodrzewiny z wiekiem wcale nie są małe i dodatkowo tracą zwarty pokrój.

Na tle szmaragdów - wzdłuż nich - zrób rabatę. Posadź pas hortek. Będzie pięknie.
A na tej rabacie jeśli nie chcesz bylin (a jestem pewna, że zachcesz - to kwestia czasu) posadź zamiast kosodrzewin sosenki szczepione na pniu, np. Wintergold przebarwiające się na zółto zimą. Efekt zachwytu murowany.
Na tej rabacie możesz posadzić trawy, np.miskanty, rozplenice, sedum...mozliwości masz wiele.


Dziękuje bardzo za pomoc. Co do modrzewia, no trudno- teraz będę już musiała sprostać jego wymaganiom gdybym znała je wcześniej to może bym się nie zdecydowała. Będę coś kombinować, tylko ze ja to mam tendencję do sadzenia wszystkiego w od linijki, w rządku. tak nie bardzo wiem jak te sosenki rozmieścić.


Wiaan 13:38, 02 sie 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5215
Hej, proszę o poradę, czy w miejscu ze zdjęcia bedzie pasowało mini wrzosowisko? Tak mi się marzy chciałabym dodać iglaka na pniu jako wyższe drzewko i mniejsze iglaczki do wrzosów w kolorach różowym, białym i soczyście zielonym. Jest tam dużo słońca i jest to widoczne od frontu, chciałabym aby było pięknie
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
wiosna 14:01, 04 sie 2017

Dołączył: 25 lut 2014
Posty: 12
Witam
Proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty nr 6, jej kształtu oraz nasadzeń. Rabata jest od strony południowej, tuż przy tarasie. Na obecną chwilę rośnie tam cis na pniu oraz trawki.
Chciałabym wsadzić niezbyt duże drzewo, tylko nie wiem jakie. Może klon czerwony albo bonsai?
Do wykorzystania mam cisy Aurea na żywopłocik.W środku może kulki bukszpanowe?
Rabata1
Rabata 4 i częściowo 3
Rabata 5 i 2
____________________
Wiosna
ann88 23:36, 04 sie 2017

Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 3
Witam.
Mam mam kilka rabat do obsadzenia, mniej więcej wiem co chcę ale..no właśnie..mąż stoi za plecami i "za rzadko" , "za gęsto", "itp itd..
Potrzebuje wsparcia

1-wsza rabat. Są już dwie katalpy na pniu


Chcę na niej bukszpany cięte w kulę i trawy(mam kostrzewę i turzyce). Myślałam o takim rozstawieniu i nie wiem które lepiej by się sprawdziło( między katalpami chciałam tulipany wsadzić dodatkowo)



2-ga rabata to rabata zamiast opaski wokół domu. Zaczyna się przy oknie od kuchni i kończy przy tarasie. Chciałam tam kule bukszpanu- tata, mama, dziecko. Rozstawiłam sobie jakie miałam rośliny w doniczce, żeby wyobrazić sobie jak to będzie wyglądać i nie wiem czy nie będzie za nudno.. a pod oknem od kuchni jest tylko 60cm i nie wiem czy też mini kulki z bukszpanu czy coś innego??
Tu pod oknem od kuchni


I tu zakręca w stronę tarasu



i ostatnia 3-cia między garażem a wejściem do domu

Myślałam żeby było tak??ale nie jestem przekonana..


Dodam, że kiedyś chcę ogród nowoczesny w niebiesko/fioletowo białych barwach.

Bardzo proszę o pomoc.
akwarela 08:44, 05 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
ann88 napisał(a)
Witam.
Mam mam kilka rabat do obsadzenia, mniej więcej wiem co chcę ale..no właśnie..mąż stoi za plecami i "za rzadko" , "za gęsto", "itp itd..
Potrzebuje wsparcia

1-wsza rabat. Są już dwie katalpy na pniu


Chcę na niej bukszpany cięte w kulę i trawy(mam kostrzewę i turzyce). Myślałam o takim rozstawieniu i nie wiem które lepiej by się sprawdziło( między katalpami chciałam tulipany wsadzić dodatkowo)



A czy tam nie jest za mało miejsca na dwie katalpy?
____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
ann88 10:05, 05 sie 2017

Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 3
akwarela- teraz to niewiem wydawało mi się, że będzie dobrze.Jest tam 4x0.9m. Katalpy sa posadzone 85cm od brzegu.
akwarela 10:45, 05 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
Tu masz wątek o katalpach Inna sprawa to kwestia podłoża na twoich rabatach, ja nie wiem czy się nie mylę, ale jakoś nie widzę tam dobrej ziemi tylko coś jak piach.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/829-katalpa-catalpa
____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
ann88 11:00, 05 sie 2017

Dołączył: 04 sie 2017
Posty: 3
akwarela napisał(a)
Tu masz wątek o katalpach Inna sprawa to kwestia podłoża na twoich rabatach, ja nie wiem czy się nie mylę, ale jakoś nie widzę tam dobrej ziemi tylko coś jak piach.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/829-katalpa-catalpa


Dziekuje
Ziemia to glina-przemiszana już w niektórych miejscach z piachem
annucha 16:07, 05 sie 2017

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)
Wtedy powtórzyć trzmielinę ale niską (obwódka) po drugiej stronie






Pani Danusiu ,proszę nie zrozumieć mnie źle, podziwiam stworzone ogrody i to co proponuje Pani na forum, ale .. mąż mi marudzi ,że same drzewka to jak to tak, on chce mi tu jakieś kamienie poukładać i skalnika zrobić
A gdyby tak dać w środek trzmielinę na pniu, przed nią i za nią kule danica lub bukszpanowe (kule bukszpanowe będą tez wzdłuż podjazdu-nie za dużo tych kul ?) i zostawić trawki i wrzosy ? To tylko takie moje "zielone" myślenie, ale spokój w rodzinie by był
I jeszcze pytanie czy trzmielina mi przetrwa w takim miejscu? Utwardzone pod kostkę, dziurę mi wykopali na środku, myślę wysypać tam lepszą ziemie, ale i tak korzenie chyba nie bardzo się rozejdą .
A_gawa 19:39, 05 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Chciałam Was prosić o sugestie do rabat przed plotem na wystawie południowej.

Pierwsza ma rozmiar 9x2, a druga 16x2.

Na pierwszej rosną 3 brzozy 'Doorenbos', a na drugiej 5 wiśni 'Umbraculifera'.

Do tego dochodzą boczki podjazdu- nad rowem.
Oto one:

Chciałabym, aby te rabaty były różne, ale miały jakąś wspólną roślinę.

Zależy mi na romantycznym charakterze nasadzeń. Myślałam, żeby kosodrzewinę połączyć z różami okrywowymi i zasypać kamykami. Dodać jeszcze jakąś irgę i trawy. A może skarpetki zrobić drzewkom?

Nie wiem tylko jakie odmiany i w jakim rytmie nasadzić.

Obrzeża zamierzam zrobić z czarnych belek - będą rabaty oddzielały od rowów.
A to pasy do obsadzenia:


A tak na marginesie- na jaki kolor sugerujecie przemalować płot? Marzy mi się złamana biel. Tylko nie do końca wiem co mam na myśli....

____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies