Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

annucha 14:19, 01 sie 2017

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 11
Wiaan - dziękuję za podpowiedzi,kule danica lub bukszpanowe jak najbardziej ,myślę że nawet ja początkująca dam rade

Pszczelarnia - również dziękuję światło i słońce cały dzień , kolory: czerwony, biały , fiolet...
Pszczelarnia 15:07, 01 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
annucha napisał(a)
Wiaan - dziękuję za podpowiedzi,kule danica lub bukszpanowe jak najbardziej ,myślę że nawet ja początkująca dam rade

Pszczelarnia - również dziękuję światło i słońce cały dzień , kolory: czerwony, biały , fiolet...


To runianka odpada. Do berberysów można dodać bodziszka niskiego, co kwitnie na fioletowo.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
akwarela 16:35, 01 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
Ogrodniczki poproszę o podpowiedź. Jak tylko spadną te piekielne temperatury będę zakładać różaną rabatę. W planach jest forma koła. Chciałabym na środku wsadzić szczepione na pniu drzewo, mam do dyspozycji wiśnię Kiku Shirade Zakura pendula szczepioną na 2 metry lub Catalpa Nana 160 cm, lub magnolię Yellow Bird 2,5 metra lub wiśnia umbraculifiera 2 metry.
Róże oczywiście rabatowe. Co radzicie wybrać? Wszystkie drzewa mam już kupione, czekam więc tylko na radę. Obwódka z trzmieliny ciętej w kulki.
Róże - no cóż, nie zdecydowałam się jeszcze na dobór barw, mam jednak zamiar wysadzić góra dwa, trzy kolory.
Takie mam róże:




____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
Izzy 10:59, 02 sie 2017

Dołączył: 12 paź 2015
Posty: 9
Hej, Proszę o pomoc... chciałabym stworzyć rabatę. Ale zupełnie nie wiem co posadzić aby grało ze sobą i było ładnie a nie było zbyt dużo gatunków.

Ten świerk serbski po lewej chciałabym zamienić na sosnę pospolitą Watereri a pomiędzy modrzewiem a choin perukowiec . Ale nie wiem co dalej, nie wiem może zostawić ten świerk serbski...i jeszcze mam do zagospodarowania świrek Białobok- mały..

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Toszka 11:07, 02 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Modrzew i świerk tak blisko to zaproszenie kłopotów - ochojnik

Druga sprawa - oba te drzewa będą olbrzymie... Takie drzewa najlepiej sadzić w rogach działki.
Perukowiec nie pasuje siedliskowo - lubi ubogo, sucho, wapiennie.

proponuję także przemyśleć kształt rabaty - taki cycek oderwany od reszty będzie wyglądać dość dziwnie. Lepiej pod tujami zrobić długą rabatę, a w to miejsce ładną poprzeczną. Popatrz z okien jak to będzie wyglądać - większość roku patrzymy na ogród z okien
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 11:14, 02 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
annucha napisał(a)







Najprościej - jednakowe cos na pniu (np. trzemilina, katalpa itp, iglaki na pniu - jednakowe, mogą być pnie różnej wysokosci.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:15, 02 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wtedy powtórzyć trzmielinę ale niską (obwódka) po drugiej stronie



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izzy 11:45, 02 sie 2017

Dołączył: 12 paź 2015
Posty: 9
czyli lepiej pójść w linie proste? dobrze zrozumiałam? bardzo się cieszę ze ktoś spojrzał na to z innej perspektywy, bo ja ciągle błądzę


ten świerk mogę przesadzić w róg działki nie ma problemu, modrzew to forma szczepiona- to chyba aż taki duży nie urośnie? szkoda mi tylko tego perukowca bo mi się podoga i chciałam go gdzieś upchnąć ale skorzystam z dobrej rady.

A czym wypełnić te rabaty? myślałam o kosodrzewinach - miniaturach . Raczej chyba chciałabym coś zimozielonego połączonego z hortencją limelight. Chociąz moze to niezbyt dobry pomysł na tle szmaragdów....

Chyba, że mogę zostawić tę choinkę po prawej jako soliter a po lewej zrobić rabatę tylko z tym modrzewiem? nie wiem sama....
Toszka 12:48, 02 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Izzy
Jako posiadaczka kilku modrzewi (eM jest ich miłośnikiem) powiem tylko, ze bez względu na odmianę i formę są bardzo trudnymi sąsiadami dla innych roślin - maja płytki i rozległy (pajęczynowaty) system korzeniowy i są bardzo pazerne na wodę i związki pokarmowe. Opadające igły sa trudne do usunięcia, a niezwykle uciążliwe dla sąsiednich roślin. Piszę to by uprzedzić, a nie zrazić.

Kosodrzewiny z wiekiem wcale nie są małe i dodatkowo tracą zwarty pokrój.

Na tle szmaragdów - wzdłuż nich - zrób rabatę. Posadź pas hortek. Będzie pięknie.
A na tej rabacie jeśli nie chcesz bylin (a jestem pewna, że zachcesz - to kwestia czasu) posadź zamiast kosodrzewin sosenki szczepione na pniu, np. Wintergold przebarwiające się na zółto zimą. Efekt zachwytu murowany.
Na tej rabacie możesz posadzić trawy, np.miskanty, rozplenice, sedum...mozliwości masz wiele.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
annucha 12:50, 02 sie 2017

Dołączył: 01 sie 2017
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)
Wtedy powtórzyć trzmielinę ale niską (obwódka) po drugiej stronie





Dziękuję , że znalazła Pani chwilę dla mnie
Dziś coś mnie tknęło i chciałam przekopać kawałek , okazało się że jest jakieś 15 cm ziemi ,a pod tym mega utwardzone podłoże. Nie wiem czy uda się w tym chociaż dołki wykopać, czy coś mi na tym urośnie ....

Wzdłuż podjazdu, tu lewa strona myślałam posadzić bukszpan, dostałam kiedyś dość sporo i tak czeka na swoje miejsce
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies