Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

anbu 20:34, 15 cze 2015


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Czy ktoś wspomoże radą co dolega mojemu iglakowi?
To świerk pospolity inversa.
Najpierw miał piękne duże przyrosty, a teraz jakoś brązowieje w środku.
On młodziutki jest, sadzony w zeszłym roku.
Rośnie między różami (które i tak będą zlikwidowane, nie podobają mi się).
Nie wiem czy mu ciasno? Czy może to ostatnie susze? Wspomóżcie radą czym go spryskać.







Będę wdzięczna za wszelkie sugeste.
____________________
Ania Ogród Ani :)
MagdaK 16:21, 29 cze 2015


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Pomóżcie mi proszę co dzieje się moim dwóm młodym Świerkom serbskim? Młode przyrosty zaczęły brązowieć i nie rozwijają się już. Czy to niedobory, czy szkodniki? Czy w ogóle coś jeszcze z tych Serbów będzie? może należy podciąć te końce i dać jej dalej rosnąć?


____________________
paulinap 10:35, 12 lip 2015


Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 10


Witam wszystkich,
czy ktoś ma pomysł co może dolegać cyprysowi na zdjęciu?
To już drugi cyprys posadzony w tym miejscu, który po pewnym czasie zaczyna wysychać.
Poprzednie drzewko w dokładnie tym samym miejscu obumarło a jak zostało wyciągnięte z ziemi to widać było że system korzeniowy praktycznie wcale się nie rozwinął.
Wsadziłam kolejne drzewko i po 2 miesiącach zaczyna się to samo.
Pędy są jakby suche, wyblakłe a miejscami zupełnie brązowe. Drzewo rośnie w rzędzie z innymi cyprysami, które mają się dobrze.
Jest podlewane, nawożone, psa nie mam.
Kompletnie nie mam pomysłu co może być przyczyną i atakuje mi drzewko ewidentnie w tym jednym miejscu.
Dziękuję za rady.
Mazan 18:09, 12 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Paulinap

Wypowiedź jest trochę niepokojąca. Jeśli nie rozwinęły się korzenie poprzedniej roślinie może to oznaczać chorobę odglebową i miejsce po niej należało nie tylko wymienić, ale również odkazić stosując Prewicur Energy, Mildex lub 4x Trianum, w przeciwnym razie podobnie może stać się nie tylko roślinie następczej lecz przede wszystkim roślinom sąsiednim. Warunek jest jeden: roślinom z doniczek należy przed sadzeniem rozluźnić korzenie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ewelina88 09:15, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Witam,
proszę o pomoc. Od jakiegoś miesiąca moje thuje smaragd zaczęły chorować. Thuje były na wiosnę posypane nawozem. Wszystko zaczęło się po pierwszych upałach (na początku czerwca). Rośliny zaczęły dostawać żółte plamy a czubki i młode przyrosty zasychać. Pierwsze podejrzenie - przędziorek. Opryskiwane 2- krotnie. Oprysk połączony z preparatem Substral na brązowienie igieł. Niestety chyba to nie poskutkowało gdyż kolejne thuje zaczęły żółknąć i czubki igieł zasychać. Kolejny zabieg to oprysk przeciw grzybom. Pierwszy zabieg PROPLANT a drugi TOPSIN 500 SC. Nie wiem jak dalej ratować thuje. Na dodatek złego po przeciwnej stronie ogrodu Żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis)również coś dopadło. Zaczęły usychać od dołu. Wstawiam kilka fotek i bardzo proszę o pomoc co to może być.
Z góry dziękuję.\


____________________
Mazan 10:26, 13 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewelina88

Bardzo podobny obraz daje infekcja grzyba Pestalotiopsis powodującego zamieranie pędów. Jeśli to on należy wówczas wyciąć chore wierzchołki, a całą roślinę opryskać sportakiem alpha i topsinem. W razie braku reakcji - powtórzyć co 7 - 10 dni zależnie od pogody. Topsinem lub mildeksem polać podłoże, gdyż na opadłych łuskach, igliwiu i gałązkach znajduje się grzyb.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ewelina88 10:46, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 15
Mazan

Dziekuję za pomoc. Zastosuję się do twoich rad. Zastanawiałam się czy może podsypać je delikatnie siarczanem magnezu bo może brak im też Mg?
____________________
KasiaBawaria 08:35, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
N amoich tujach od kilku miesiecy musze wycinac cale galazki, bo usychaja. Podlewane w czasie upalow byly- dwa razy nawozone, najpierw wiosna polowa dawki, potem w srodku czerwca. Maja dobra ziemie, wymieszana z kompostem i torfem. Przez 3 lata rosly pieknie. Z daleka wygladaja pieknie bo usuwam co usycha, by nie szpecilo i sie ni rozprzestrzenialo.Byly w maju bodajze dwa razy opryskane srodkami na grzyby. Ale moze to nie to, albo nie zadzialalo?Usychaja cale galazki, tu jedna z mniejszych. Polamanie to nie jest, bo galazki takie sa od srodka krzewu, na zewnatrz, od plotu.Bez roznicy. Galazka matowieje i cala usycha. Pomozecie?
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 16:38, 16 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Początkowo myślałem, że to fuzarioza, ale widząc co się dzieje /również w realu/ posądzam o to zamieranie wierzchołków pędów. Obie choroby mają podobny początek i to może zmylić.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 16:39, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Czym to pryskac w takim razie?Wolalabym czyms systemicznym do podlania.Jest cos takiego na to?
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies