Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Mazan 17:33, 16 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Do podlania możesz użyć topsinu, ale oprysk trzeba wykonać sportakiem i po 2 - 3 tygodniach mildeksem. Jeśli objawy nie przystopują po 2 tygodniach bravo/gwarant.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 17:49, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A co moze byc zamiast sportaka?U mnie potrzebne na niego jest zezwolenie.Mildex jest natomiast niedostepny.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 18:19, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mazan- popatrzylam na niemieckie fora, by kupic to co tu dostepne i oprocz dinthane, polyramu polecaja tez aliette do podlewania. Tylko tam jest 5 woreczkow 5g bodajze na 2 litry kazdy. To ile mam lac na jedna tuje w zywoplocie?Z tgo mi wyjdzie maks 20 litrow cieczy do podlewania.Ile lac pod jedna??Oprocz tego opryskac polyramen combi.
Tak sobie licze i wyszlo mi 2 litry na 2 metry zywoplotu. Czy to nie za malo?
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 18:46, 16 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Przeciętnie do podlania jednej rośliny należy użyć ok. 4 litry cieczy roboczej. Jeśli masz dostęp do Aliette to mildex nie wchodzi w rachubę - zawiera tę samą substancję czynną. Zamiast sportaka użyj innych środków opartych na prochlorazie i tebukonazolu. Wówczas opryskaj topsinem, a podlej aliette.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 19:36, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Topsinu juznie mam, a to polski srodek, tu niedostepny.Tak sie w takim razie zastanawiam ile musze kupic tego srodka by wystarczylo na 30 tuj..na kazda 4 lity.Jedno opakowanie srodka kosztuje 11 euro.Czyli starczy na 5 tuj.Razy 6. Na samo aliette 66 euro??Ile on w Polsce kosztuje?Bo tu za 50g 11 euro.
____________________
Zapraszam na kawe
Mazan 20:19, 16 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
KasiaBawaria

Aliette dla działkowiczów jest u nas nieosiągalny dlatego wymieniłem mildex, z którym też mogą być kłopoty. Topsin to preparat na bazie tiofanatu metylowego jako substancji czynnej. Nie wiem czy jest u Was osiągalny Sarfun - to pochodna topsinu i możesz zastosować ten środek - w Polsce nieosiągalny dla działkowiczów - substancja czynna karbendazym. Jeśli nic z tego nie wyjdzie podlej dwukrotnie HT.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
KasiaBawaria 21:07, 16 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Niestety, sarfunu tez nie mamy. A co to jest HT`?Znalazlam aliette w kg opakowaniu, o wiele taniej.
____________________
Zapraszam na kawe
paulinap 18:12, 19 lip 2015


Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 10


Witam,
Mam problem z jednym z moich cyprysów. Szyszki na jednym z pędów zrobiły się miękkie i brązowo-pomarańczowe.
Ktoś ma pomysł co to może być? Podejrzewałam chorobę grzybową ale liczę że może to słońce spaliło młode przyrosty?
Jak uważacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gardenarium 16:35, 23 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cyprysików, to nie jest cyprys a cyprysik . A może nawet to jest tuja??

Pokaż więcej zdjęć. Szyszki robią się brązowe w miarę jak dojrzewają, a potem opadają, wykruszają się, o grzybie nie ma mowy, one nie wiszą wiecznie i nie są wiecznie zielone, tylko powstają nowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
07_Rene 16:48, 23 lip 2015


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mazan napisał(a)
Ewelina88

Bardzo podobny obraz daje infekcja grzyba Pestalotiopsis powodującego zamieranie pędów. Jeśli to on należy wówczas wyciąć chore wierzchołki, a całą roślinę opryskać sportakiem alpha i topsinem. W razie braku reakcji - powtórzyć co 7 - 10 dni zależnie od pogody. Topsinem lub mildeksem polać podłoże, gdyż na opadłych łuskach, igliwiu i gałązkach znajduje się grzyb.


Pozdrawiam



Mój żywopłot z tuji "ma to samo". Wycięłam chore gałązki i opryskałam topsinem. Mineło kilka dni i na razie nie widać nowych obeschłych gałązek. Czym ponowny oprysk powtórzyć topsinem czy czymś innym?
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies