Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie iglaków

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie iglaków

Marzena1964 19:57, 27 maj 2015

Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 3
Witam Pańswa ponownie!
Przedwczoraj zwróciłam się do Was z prośbą o pomoc z moimi iglakami. Jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi a już dzisiaj pojawił się nowy problem.
Wchodząc na ścieżkę prowadzącą do domu zauważyłam na jednym z iglaków, że coś się dzieje niepokojącego.
Na jednym znich pożółkły gałązki, ale nie całe tylko kilka centymetrów od czubka na długości około 15 cm. Te bardziej pożółkłe przy poruszeniu odpadają. Ten proces nie mógł trwać długo. Jestem dość czujna jeśli chodzi o moje rośliny.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Marzena
Poniżej zamieszczam zdjęcia mojego "problemu"

Dori 11:40, 03 cze 2015

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 5
Witam Państwa jako nowa na forum i zupełnie początkująca ogrodniczka.

Też mam problem ze szmaragdami. Z pewnych względów posadziłam je od razu duże, 2-metrowe, kopane ze szkółki, z dużymi bryłami korzeniowymi. Sadzone były w połowie kwietnia, wtedy prawie codziennie padało, ale i po posadzeniu zostały podlane (wiadrem wodą z kranu) i niedługo potem wszystkie się ładnie zazieleniły.

Niestety, m/w w połowie maja kolor dwóch się zmienił, a winą za to jeden z sąsiadów obarczył drugiego, którego przyłapał na sikaniu na płot w tej okolicy i poradził zawieszenie folii na płocie, co po kilku dniach zrobiłam.

Teraz kolejna zmienia kolor. Pozostałe nie są też tak zielone, jak niedługo po zasadzeniu, ale ostatnio jest sucho.

Być może za mało podlewam, bo nie wiem, jak mocno powinnam, żeby nie przelać. Obserwuję ogród i tak jak po warzywach widać, że więdną, tak po thujach staram się patrzeć, czy ziemia jest wilgotna, czy sucha. Jak jest wilgotna, to nie podlewam, jak sucha, to podlewam, zazwyczaj z kranu.

Z uwagi na przędziorki w okolicy i ogólny zły stan iglaków na wszystkich sąsiednich działkach za radą rodziców, którzy tak właśnie postępują, 2 razy opryskałam (najpierw tydzień po posadzeniu, potem po kolejnych 2 tygodniach) je roztworem z mieszaniną florovitu i karate. Żadnego specjalnego nawozu do iglaków nie stosowałam, raz podlałam florovitem, po zauważeniu tej zmiany koloru.

Co teraz zrobić? Jak mocno podlewać?

Na 1. zdjęciu wyglądają na bledsze, niż w rzeczywistości.



KasiaBawaria 12:09, 03 cze 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Nie podlewa sie nawozem iglakow swiezo co kopanych. Ogolnie kiepskiej jakosci moim zdaniem te drzewka. Pewnie to uszkodzenie korzeni i brak mozliwosci doprowadzenia wody do galazek. Podlewalabym i wysciolkowala kora i obserwowala. Chociaz pewnie te blade to uschna. Kopane z gruntu sadzi sie tylko wiosna albo jesienia. W maju juz za cieplo.
____________________
Zapraszam na kawe
Dori 12:10, 03 cze 2015

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 5
Ale sadzone były w połowie kwietnia i bryły korzeniowe miały po pół metra średnicy, owinięte jutą. Zdaniem kilku osób, które pytałam o zdanie, były w bardzo dobrym stanie, poza tym, że kształt taki sobie, ale wyglądały zdrowo. Podlałam nawozem dopiero około miesiąc po zasadzeniu, gdy żauważyłam zmianę koloru, wcześniej tylko zrosiłam lekko nawozem, ale wszystko opisałam w swoim pierwszym poście.
Gardenarium 13:15, 03 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wolno nawozić zanim rośliny się nie przyjmą, Powodem mogło być właśnie to, albo za słabe podlewanie i zraszanie w pierwszych tygodniach po posadzeniu.

Te co zmieniają kolor na 80% padną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dori 13:35, 03 cze 2015

Dołączył: 03 cze 2015
Posty: 5
Kochane forumowiczki. Nie przeczytałyście, co napisałam. Nie podlewałam nawozem zanim zmieniły kolor. Tylko lekko je nim zrosiłam. Dokładniej - nawozu było około 1 litra na 25 drzewek, opryskane lekką mgiełką.
Gardenarium 13:36, 03 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marzena1964


Jałowce tak mają, że te najstarsze przyrosty usychają, zdejmuj je żeby ładnie wyglądały, bo postawione będą wyglądały brzydko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:39, 03 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dori napisał(a)
Kochane forumowiczki. Nie przeczytałyście, co napisałam. Nie podlewałam nawozem zanim zmieniły kolor. Tylko lekko je nim zrosiłam.


Nieważne kiedy co i jak zrobiłaś, droga forumowiczko, czytamy dokładnie co napisałaś.

Nie używa się nawozów w żadnej postaci zanim rośliny nie zaczną rosnąć. Czy dolistnie czy doglebowo, nie używasz.

Używasz jedynie wody.

Ja napisałam "nie używa się nawozów", a podlewanie i zraszanie dotyczyło wody, czyli podlewania.

Powody usychania są dwa albo trzy:

- za mała bryła korzeniowa w stosunku do masy zielonej, czyli podcięte zbyt mocno korzenie
- za mało wody (podlewania i zraszania) po posadzeniu i susza w pogodzie
- zastosowanie nawozu niepotrzebne lub wręcz szkodliwe na dodatek.

Moim zdaniem te dwa pierwsze, dolistne nawożenie nie miało pewnie żadnego znaczenia bo tuje i tak by się nie przyjęły z powodu 1 lub 2.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marzena1964 18:58, 03 cze 2015

Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedź dotyczącą moich najstarszych iglaków gdzie końcówki brązowieją.
Ale dodałam jeszcze jeden jak to nazwałam "problem" czyli brązowienie galązek nie od samych końcówek tylko kilka centymetrów dalej. I tak się dzieje długości kilku centymetrów. I w tym przypadków również nie ma pasożytów.
I co mam z tym fantem zrobić???
IrenaIrena 19:06, 03 cze 2015

Dołączył: 12 sty 2015
Posty: 19
Kochani witam ..bardzo prosze o rade pomoc mam cedra pendule i na mlodym pędzie pojawiła się kleista wydzielina ! co robic ? co to jest ? ostanio robiłam oprysk mospilanem ponieważ w mojej okolicy szaleje mszyca i swierki bardzo chorują .Bardzo prosze o rade ,czym ewentualnie opryskać .
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies