Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój kawałek planety

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój kawałek planety

kwiatholandii 17:06, 10 lip 2014


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
os.ja miałamtakie sadzonki 2lata temu sadzone. Doatykały delikatnie koncówkami siebie. Wterdy szybko,ładnie zrobi się obwódka.

Zobacz przy okazji chojny przy murze jakie były mała a teraz maja ponad 2 metry
2 lata temu



A tak teraz



____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Toszka 17:30, 10 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja bym je sadziła co 10-15cm, akurat korzenie będą w dołkach miały luz. Po posadzeniu (przy sznurku) wyrównaj im jedną wysokość. Śmiało ciachnij, to szybko się zagęszczą i nabiorą masy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
agatanowa 20:43, 10 lip 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
katiaxx napisał(a)
Kasiu, wracam do tej kory drobnej, w tym parku gdzie byłam ona właśnie wygląda tak b. naturalnie, z daleka zupełnie jak ziemia, moim zdaniem lepiej niż te strugane kawałki. Ja kupiła korę w szkółce, z jakiegoś tartaku - myślę - workowana kora, nie przekompostowana i kilka worków kory ogrodniczej w supermarkecie i mimo że z tych tańszych to trzyma kolor.
Czy ta drobna kora jest jakoś oznaczona, czy mam szukać specjalnej ? Czy jest droższa czy tańsza od tej zwykłej ogrodowej ?


Przeczytałam u Kasi Twoje pytanie i się wtrancam Może jeszcze nie kupiłaś i pomogę.

Mi też podoba się najbardziej ta drobna, ciemna, przekompostowana przypominające ziemię. Najładniejszą, którą widziałam to z firmy AthenA (http://athena.com.pl/Athena-Kora-Ogrodnicza.html). Worki są drogie, o ile pamiętam ok. 12zł/worek 80l. Czyli tyle, ile potrzeba na 1 m2. Druga w kolejności, to kora polecona mi kiedyś przez założycielkę Ogrodowiska, kora mielona Natura (http://natura-podloza.pl/nasze-uslugi/). W CO droga, ale u producenta taniej, ja chyba płaciłam 5,5 czy 6zł/worek 50l w ubiegłym roku.
Mieszczą się w Kobyłce, więc można sobie podjechać, obejrzeć. Dostarczają do klienta.

Co do obserwacji zachowania tej kory na rabatach: w momencie wykorowania wygląda bardzo dobrze, ale po roku prawie jej nie widac, bardzo "znika". Może to dlatego, że sporo sadziłam. A przy sadzeniu roślin trudno ją odgarniać, bo miesza sie strasznie z glebą. I w ten sposób znika.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
katiaxx 21:35, 10 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
wkleję na szybko, sadzonki nie są szerokie, takie strzeliste bardziej można powiedzieć, na pewno różnią się od supermarketowych np. w szkółkach akurat nie widywałam takich małych bukszpanów.



z tej perspektywy lepiej



ostatecznie się nie stykają, zrobiłam tak żeby wystarczyły na ten odcinek, następnym razem spróbuję kupić większe sadzonki.

może będą się stykać za rok

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
agatanowa 21:36, 10 lip 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
bardzo ładnie posadzone
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
katiaxx 09:04, 11 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
agatanowa napisał(a)


Przeczytałam u Kasi Twoje pytanie i się wtrancam Może jeszcze nie kupiłaś i pomogę.

Mi też podoba się najbardziej ta drobna, ciemna, przekompostowana przypominające ziemię. Najładniejszą, którą widziałam to z firmy AthenA (http://athena.com.pl/Athena-Kora-Ogrodnicza.html). Worki są drogie, o ile pamiętam ok. 12zł/worek 80l. Czyli tyle, ile potrzeba na 1 m2. Druga w kolejności, to kora polecona mi kiedyś przez założycielkę Ogrodowiska, kora mielona Natura (http://natura-podloza.pl/nasze-uslugi/). W CO droga, ale u producenta taniej, ja chyba płaciłam 5,5 czy 6zł/worek 50l w ubiegłym roku.
Mieszczą się w Kobyłce, więc można sobie podjechać, obejrzeć. Dostarczają do klienta.

Co do obserwacji zachowania tej kory na rabatach: w momencie wykorowania wygląda bardzo dobrze, ale po roku prawie jej nie widac, bardzo "znika". Może to dlatego, że sporo sadziłam. A przy sadzeniu roślin trudno ją odgarniać, bo miesza sie strasznie z glebą. I w ten sposób znika.


Bardzo się cieszę że się wtrancasz zapraszam do wtrancania częściej
nawet wzięłam garść tej parkowej kory do reklamówki żeby zrobić zdjęcie i pokazać jak wygląda ale nie było kiedy. Dobrze że mi o tym piszesz, na w sumie niewielką rabatę poszło mi z 11 worków kory a przydałyby się jeszcze ze dwa żeby było po forumowemu ok 5 cm. To też spory koszt.

Twoja kora znika czyli musiałaś dosypywać a co z chwastami ? Ta kora parkowa to wyglądała jakby była przemieszana z torfem, nie wiem czy tak się praktykuje.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 09:10, 11 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
agatanowa napisał(a)
bardzo ładnie posadzone


Dziękuję za miłe słowa, wiem że daleko mojej obwódce do wielu ogrodowiskowych ale i tak mnie cieszy
Trawa jest wycięta trochę krzywo bo podkopytwałam bez sznurka. Teraz czekamy czy coś padnie.

Mam jeszcze problem z jeżynami, na jesieni miałam wielkie jeżynowisko 5 m na 5 pędy tworzyły aż kopiec. Mąż wszystko na jesieni wyciął potem jak był koparka podrównać to prosiłam żeby w tym miejscu przewalili ziemię a i tak odbija, co dziennie wyciągam nowe pędy akurat właśnie jest na tej zrobionej rabacie, próbowałam psikać raundapem ale wychodzą ciągle kolejne. Czy to się kiedyś skończy ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
agatanowa 09:30, 11 lip 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
katiaxx napisał(a)


Dziękuję za miłe słowa, wiem że daleko mojej obwódce do wielu ogrodowiskowych ale i tak mnie cieszy
Trawa jest wycięta trochę krzywo bo podkopytwałam bez sznurka. Teraz czekamy czy coś padnie.

Mam jeszcze problem z jeżynami, na jesieni miałam wielkie jeżynowisko 5 m na 5 pędy tworzyły aż kopiec. Mąż wszystko na jesieni wyciął potem jak był koparka podrównać to prosiłam żeby w tym miejscu przewalili ziemię a i tak odbija, co dziennie wyciągam nowe pędy akurat właśnie jest na tej zrobionej rabacie, próbowałam psikać raundapem ale wychodzą ciągle kolejne. Czy to się kiedyś skończy ?


pewnie koparka poprzecinała pedy, ale i tak zostały w glebie, więc teraz wybijają
niestety nie mam doświadczenia z jezynami, ale pewnie to bardzo trudna walka, tylko usuniecie korzenia z ziemi poskutkuje, niestety mechaniczne, bo nie wszystko wybijesz pod ziemią
Roundup'owi jestem bardzo przeciwna, powinni wycofać truciznę

trudna walka Cię czeka, jesli już masz zasazenia na rabacie, powodzenia, 3-mam kciuki

____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 09:31, 11 lip 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
katiaxx napisał(a)
..
Twoja kora znika czyli musiałaś dosypywać a co z chwastami ? Ta kora parkowa to wyglądała jakby była przemieszana z torfem, nie wiem czy tak się praktykuje.


chwasty sobie rosną, ale pewnie mniej

o mieszaniu kory z torfem - nie słyszałam w kontekscie korowania rabat (jako element użyźnienia ziemi rodzimej, zmieszania z nią - już tak: pod RH oraz hosty), chyba na takim podłozu z torfem coś by wyrosło, gdyby go dodac, a przeciez chodzi o to, zeby nie rosło to "coś"

może to po prostu tak drobna kora, pokruszyła się na drobniusie elementy i wygląda jak torf
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
katiaxx 10:23, 11 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
kwiatholandii napisał(a)
os.ja miałamtakie sadzonki 2lata temu sadzone. Doatykały delikatnie koncówkami siebie. Wterdy szybko,ładnie zrobi się obwódka.

Zobacz przy okazji chojny przy murze jakie były mała a teraz maja ponad 2 metry
2 lata temu



A tak teraz






trasznie mi miło że zajrzałaś do mnie, Twoje choiny są jakby o rok mniejsze od moich ( tak na oko) więc moje powinny być za 3 lata mniej więcej takie jak Twoje teraz, oooo, cierpliwości moja wystawiona jesteś na próbę , z tej perspektywy wydaje mi się że to wieki całe...
Musze pomyśleć nad dalszą częścią ogrodu.
Kiepsko u mnie z czasem ale postaram się w weekend coś narysować i wkleić może coś doradzicie.
Bardzo na to liczę

Ależ się zagęściła Twoja obwódka
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies