Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek Iwony

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Iwony

tulucy 22:13, 16 mar 2016


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Iwk4 napisał(a)
Edytko, ja je po prostu wsadziłam w zeszłym roku na rabatę, nie wiedziałam co z nimi zrobić, żeby o nich nie zapomnieć jesienią. Przycięłam uschnięte listki i zapomniałam o nich.
Możesz poczekać i wsadzić jesienią.
Te cebulki są pędzone, to i tak zwariują na początku, kiedy kwitnąć
Jak nie będzie zimy, mogą zacząć rosnąć jesienią już, to je zakopczykujesz, żeby czubki nie przemarzły

Zwariują na pewno moje przekwitnięte wsadziłam na wiosnę ma rabaty, kwitły mi późnym latem, najpierw się nie zorientowałam, a potem na węch doszłam, co to mi zakwitło

Przy okazji - skoro już można, to i ja będę ciąć tuje, pewnie w sobotę, jak doby starczy i pogoda pozwoli
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
lindsay80 22:32, 16 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Toszka napisał(a)


O takie cebulki trzeba dbać, przesadzić do lepszej ziemi, nie zalewać, dać słońce aby liscie odżywiły cebulę na nowe kwitnienie. Jak tylko mrozy miną zadołować przy innych. Jak liście naturalnie zżółkną i zaczną zanikać koniecznie cebulkę wykopać (ten sam termin co tulipany). Oczyścić z resztek ziemi. Oddzielić ewentualnie małe cebulki. Latem trzymać w cieple, w przewiewnym miejscu. W okolicach październik/listopad włożyć do ziemi.
Zazwyczaj kwitną w następnym roku


Toszka dziękuję za profesjonalne wyjaśnienia - tak zrobię!
A czy wszystkie hiacynty trzeba wykopywać na zimę, chodzi mi o takie, które jesienią sądziłam na rabaty?
____________________
Tu ma być ogród :)
Anabell 22:45, 16 mar 2016


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Iwonko - liatrę kilka lat wcześniej siałam, pikowałam do doniczek po kilka szt, stała do następnego roku w jednym miejscu.
Zasilałam, okryłam na zimę i wiosną sadziłam, oczywiście zakwitła tego roku, czyli w następnym od wysiewu.
Tuje tnij bez obawy, też muszę zacząć cięcie.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Toszka 00:25, 17 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
lindsay80 napisał(a)


Toszka dziękuję za profesjonalne wyjaśnienia - tak zrobię!
A czy wszystkie hiacynty trzeba wykopywać na zimę, chodzi mi o takie, które jesienią sądziłam na rabaty?


swoje hiacynty wykopuję, suszę i sadzę w koszyczkach/doniczkach (nornice je lubią). Warto wykopywać, bo w ten sposób mozna pozyskać nowe, małe cebulki. Druga sprawa, to to, że one jak tulipany w lipcu-sierpniu potrzebują spoczynku i suszy, a jesli deszcze padają w tym czasie to mogą wygnić zwłaszcza jeśli gleba jest ciężka lub gliniasta. W systemie wykopywanie-sadzenie dorobiłam się kilka kilo cebulek i nawet te małe kwitną. Wprawdzie to małe kwiatuszki, ale jednak. Dodatkowo jeśli sadzę to zawsze w dobrym kompoście, który je odżywia.

Takie wschodzące cebulowe warto obsypać dobrym kompostem lub podlać florowitem. Robię to zanim jeszcze pąki widać. To bardzo wspomaga kwitnienie i samą cebulkę na następny sezon.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwk4 02:05, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Toszko, dziękuję za cenne rady. Zawsze myślałam, że te małe cebulki się do niczego nie nadają. Bo w tulipanach np. się dzielą i potem nie kwitną. A potem znowu się dzielą, czy przyrastają w masie?
Miałam w drugim sezonie pełno tulipanowej drobnicy.

Hiacynty w pierwszym sezonie po takim pędzeniu nie radziły sobie. W drugim sezonie zachowują się faktycznie normalnie.

Edit: poszłam sobie spać, a tu tyle rad od dziewczyn.
Wszystkim pięknie dziękuję
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 02:07, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Haniu, Mirko zatem liatrę jak podroenie popikuję w doniczki i zostawię w przedszkolu
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 02:08, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
bozga napisał(a)
Porządeczek aż miło A tuje na pewno można

Bozenko, witaj oficjalnie u mnie. Miło mi cię gościć.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 02:12, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
bacowa napisał(a)
Obejrzałaś ten ogród co Mira wrzuciła ?. Strasznie podobają mi się rabaty z szałwią i kocimiętką i różami.

Hej Ewa. Dziś szybko zasnęłam. Teraz nadrabiam
Tak, piękny różany ogród. Mi też spodobały się te zestawienia. Bardzo do róż pasuje szałwia
Mam to zestawienie z szałwią. Przydałoby się dosadzić jeszcze kocimiętkę. Sadziłam jesienią. Zobaczymy w tym roku.
Szałwia w ogrodzie robi dobrą robotę.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 02:17, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Dziewczyny i Sebek: macham w środku nocy do was
Dziękuję, że zaglądacie i ślad zostawiacie. Ja czasami nie
nadążam wszystkim odpisać... i być u wszystkich. Jak człowiek się zasiedzi na jednym wątku chcąc pomóc...do innych nie ma już czasu zajrzeć.
Jeszcze do Asi muszę wpaść między pracami ogrodowymi i myciem okien. Dziś słoneczko pokazało, że te okna mus umyć na święta
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 07:00, 17 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Zaczynam się denerwować. Dziś w nocy znowu mróz. I jus sama nie wiem: przesadzać rośliny w ogrodzie, czy czekać?
____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies