Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

waldek727 00:05, 07 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mira napisał(a)
Dziękuję za odpowiedzi.A jaki błąd popełniam,że w moim kompoście znajduję "krewetki"?

http://www.ogrodowisko.pl/watek/459-kompost-kompostowanie-i-kompostowniki?page=52
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Sonka 05:40, 07 lis 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2244
A ja mam w kompoście padalce.Nie jest to przyjemny widok.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Pszczelarnia 13:27, 07 lis 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Może widok zaskakujący ale te padalce są w kompoście mile widziane. Zjadają ślimaki i inne. Dzięki parze zaskrońców w kompoście w tak wielkim ogrodzie nie miałam ślimaków, może z 20 szt. wszystkiego.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MiraR 19:15, 11 lis 2014

Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 624
Dziękuję za odpowiedzi
____________________
ewa_k 05:36, 12 lis 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Wczoraj opróżniłam mały kompostownik przy domu w którym hoduję dżdżownice. Nie mogłam go już podbierać od spodu. "Pracusie" były już blisko góry i na jednym poziomie. Co zrobić z tym co wybrałam? Na wiosnę chcę tym podsypać róże które dopiero kupię. Przygotować grządkę już z kompostem, trzymać kompost w pojemnikach do wiosny? czy będzie ok jeżeli będzie pod tarasem, czy powinien być wystawiony na działania atmosferyczne czyli deszcz, śnieg? Tam już raczej dżdżownic nie ma.
____________________
Ewa
waldek727 11:22, 12 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ewa.
Gotowy kompost można poddać krótkiemu leżakowaniu. Napowietrzony i przykryty z wierzchu możesz przytrzymać do wiosny i następnie wykorzystać go przy sadzeniu róż. Jeżeli masz możliwość połączenia kompostu z przekompostowanym obornikiem to bardzo polecam Ci taki sposób przygotowania próchnicy która posłuży następnie do obłożenia systemu korzeniowego w trakcie sadzenia róż.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 12:10, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Waldek, wypowiedz się na temat kompostowanie liści orzecha włoskiego i czarnego.

Czy wydzielany przez korzenie juglon hamuje czy nie hamuje wzrost innych roślin.

Tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Juglon doczytałam, że można je kompostować i nie szkodzą, natomiast po orzechem żywym nic nie będzie rosło. Jak to jest z tym orzechem?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 13:55, 12 lis 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Co zawiera łyżeczka kompostu?

Jeff Lowenfels and Wayne Lewis 'Teaming with Microbes'

"20,000 - 30,000 species

1 billion bacteria

300 meters of fungal hyphae

50,000 protozoa

and

300 nematodes"
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
figa 16:27, 12 lis 2014


Dołączył: 17 sie 2012
Posty: 133
Mam pytanie, czy mogę wrzucić na kompost robaczywą marchew? Dostałam taką w ilości dwóch toreb.
____________________
Ogród zamknięty w skrzyniach
waldek727 19:01, 12 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Gardenarium napisał(a)
Waldek, wypowiedz się na temat kompostowanie liści orzecha włoskiego i czarnego.
Czy wydzielany przez korzenie juglon hamuje czy nie hamuje wzrostu innych roślin.
Tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Juglon doczytałam, że można je kompostować i nie szkodzą, natomiast pod orzechem żywym nic nie będzie rosło. Jak to jest z tym orzechem?

Danusiu.
Pytanie zarówno ciekawe co i trudne do wytłumaczenia w dwóch zdaniach. Referatu nie będę pisał ponieważ mijałoby się to z celem. Nie zaglądając do słownika biologiczno-chemicznego postaram się wytłumaczyć pewne procesy w jak najbardziej przystępny sposób.
Słowo ,,juglon" musimy najpierw połączyć z innymi związkami oraz procesami zachodzącymi w przyrodzie.
Wszystkie rośliny zawierają w sobie mnóstwo różnych związków organicznych i nieorganicznych. Większość z tych związków jest wykorzystywana efektywnie przy budowie struktur łodyg, gałęzi, liści, kory, kwiatów, nasion itp. Ale są też i takie, które zdawałoby się nie są wogóle potrzebne roślinom do wzrostu i rozmnażania a jednak mieszczą się w ich zasobach. Są to tzw wtórne metabolity
Wtórne metabolity są w roślinach substancjami obronnymi i sygnałowymi. Wydzielanie przez roślinę tych związków mówi innym ,,chodź do mnie" albo ,,nie zbliżaj się". Związkami obronnymi w roślinach są na ogół trucizny zawarte w alkaloidach. W tym punkcie powinienem przejść teraz do szkodliwego lub korzystnego wpływu substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny danego gatunku zwanym allelopatią. Pozostanę przy fenolu którym jest juglon zawarty w orzechu (wszystkie żywe części składowe) stanowiący silną substancję hamującą wzrost i rozwój prawie wszystkich sąsiadujących z nim roślin. Juglon wydzielany do podłoża przedostaje się do roztworu glebowego i wraz z wodą i solami mineralnymi pobierany jest przez inne sąsiadujące z orzechem rośliny. Związek ten ogranicza syntezę białek i wpływa destrukcyjnie i destabilizująco na sekwencję aminokwasów która decyduje o właściwościach danego białka.
Prościej, białko to nie wie czy ma wchodzić w strukturę budulcową komórki, błony komórkowej czy może jednak wchodzić w skład soków komórkowych???
Co zatem z kompostowaniem liści orzecha włoskiego? Licząc się z tym, że zawierają w sobie utrudniające rozkład garbniki i taniny które hamują aktywność enzymów wpływających bezpośrednio na proces kompostowania substancji organicznych, można je bez obawy o negatywne działanie juglonu poddać procesowi rozkładu. Orzechowi w opadłych i suchych liściach ta obronna substancja do niczego nie jest już potrzebna. A skoro tak, to po paru godzinach ulegnie ona rozkładowi pod wpływem tlenu i kwasów zawartych w kompoście.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies