Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

waldek727 19:51, 12 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pszczelarnia napisał(a)
Co zawiera łyżeczka kompostu?

Jeff Lowenfels i Wayne Lewis- ,,Współpraca z mikroorganizmami"

"20,000 - 30,000 gatunków mikroorganizmów
1 billion bakterii
300 metrów strzępek grzybni
50,000 pierwotniaków
300 nicieni"
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Mathildis 14:32, 14 lis 2014


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
waldek727 napisał(a)



Larwy kruszczycy złotawki często mylone z larwami chrabąszcza majowego (pędrakami) żyją w podłożu próchniczym odżywiając się zbutwiałym drewnem i liśćmi. Natomiast wraz z innymi organizmami zasiedlającymi kompost sprzyjają jego tworzeniu. Dorosłą postać kruszczycy bardzo często możemy spotkać wśród opadłych owoców a przede wszystkim na kwiatach z których zbierają odżywczy pyłek.


Kruszczyca lubi też płatki róż i dzikiego/czarnego bzu.
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
KasiaBawaria 15:41, 14 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mam teraz sporo lisci.Niestety czesc z nich jest z wisni, ktora jest zarazona rakiem. Po zebraniu lisci odkurzaczem, zebralam do pojemnika fajna drobna sieczke lisci i trawy. Wiem, ze nie powinno sie takich lisci wrzucac na kompost.Nie moge sie jakos pozbyc z nich choroby by je jednak wykorzystac? Az szkoda, by tyle przyszlej prochnicy wyrzucac...
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 15:44, 14 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Liście spal, wtedy popiół można wykorzystać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 15:46, 14 lis 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Tu niestety palic nie wolno w ogrodkach.Popiol mam z kominka.

Czyli co tylko na smieci?
____________________
Zapraszam na kawe
Iwk4 12:43, 15 lis 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Mam pytanie: kiedyś czytałam, że liści dębu nie należy wyrzucać na kompost, bo w rozkładzie powstają szkodliwe związki. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
____________________
Ogródek Iwony II
Mathildis 21:46, 15 lis 2014


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Różne są zdania na ten temat
ta najbardziej znana to właśnie, że liści dębu nie należy wrzucać do kompostownika, ale słyszałam też takie, że w obumarłych liściach ilość garbników jest znikoma i nie ma wpływu na proces kompostowania, chociaż same liście dębu (ze względu na to że są "grubsze") dłużej się rozkładają. Najgorsze pod względem kompostowania są liście orzecha czarnego.

Ja bym nie wrzucała... ale ja mam tyle innych do kompostowania, że i tak za dużo
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
Piorunek 10:14, 16 lis 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Trawy ozdobne również zimą zdobią nasze ogrody, ale w końcu wiosną trzeba je ściąć. Czy można wykorzystać je na kompost? A może są jeszcze inne sposoby zagospodarowania tego materiału?
____________________
Gardenarium 11:24, 16 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pociąć na sieczkę w maszynie do rozdrabniania i ściółkować truskawki żeby owoce czyste były. Ponadto ocieplanie inspektów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 13:53, 29 gru 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Albo powiązać w snopki i mamy materiał do ocieplania roślin (chochoły) na zimę jak znalazł. W takie maty-snopki zapakowałam właśnie mojego graba przesadzonego zbyt późno (oprócz kopczyka).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies