Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

chojna 13:09, 17 cze 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Dziękuję Waldku za odpowiedź.
Czyli polać muszę, bo sucho w nim. Dżdżownice na górę włożyć?
Mam 800l w 2/3 zapełniony.
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
katiaxx 13:28, 17 cze 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
co do przerzucania pryzmy - staram się układać odpady warstwami, skoszona trawa + cienkie gałązki brzozowe, tektura przekładane odpadkami warzyw i owoców, czasem daję jakieś dodatki extra - trochę pociętej słomy, odrobinę ziemi, węgla z kominka, jesienią liście etc. Jeśli przerzucam pryzmę to robi się misz-masz, nijak warstw nie ma - czy to nie przeszkadza?

czy dżdżownice można dodać jak dałam trochę bakterii na przyśpieszenie kompostowania ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
bdan 13:37, 17 cze 2015


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
A ja mam pytanie

czy jest wyższość dżdżownic na bakteriami do przyśpieszenia kompostowania?
katiaxx 08:54, 18 cze 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
bdan napisał(a)
A ja mam pytanie

czy jest wyższość dżdżownic na bakteriami do przyśpieszenia kompostowania?


Danusiu - ja odpowiem choć się nie znam : JEST

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 09:04, 18 cze 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Danusiu szukam linka, dopiero wczoraj o tym czytałam ale nie mogę znaleźć, w każdym razie te kupki dżdżownic są bogatsze , może Waldek nam zrobi mini wykład, jak coś znajdę - podrzucę

o jest

http://www.eko-uprawy.pl/warzywnictwo/warzywnictwo-baza-wiedzy/75-dzdzownice-nierdzewne-pugi

jest tez wątek na O.

podoba mi się to

W 1881 roku Karol Darwin napisał o dżdżownicach: „Pług jest jednym z najstarszych i najbardziej cennych wynalazków człowieka, ale już przed nim glebę regularnie orały dżdżownice i nadal orzą. Prawdopodobnie mało jest innych zwierząt, które odegrały tak znaczącą rolę w historii Ziemi, jak te nisko zorganizowane stworzenia”.

T niesamowite jak nie zdajemy sobie że to właśnie ci "maluczcy" typu dżdżownice, pszczoły trzymają nas przy życiu ( w sensie jako gatunek

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
AnnaEdyta 14:36, 27 cze 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
[img

Pierwsze opróżnienie kompostownika. Założenie było aby kompostu starczyło na 4m długą skrzynke.Ale kompostu było tak dużo, że starczyło na trawnik i do mulczowania. Pozdrawiam.

____________________
waldek727 18:51, 27 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Aniu.
To Twoje serce ogrodu. Powinnaś być zadowolona z tego, że udało Ci się wyprodukować tak dużo próchnicy kompostowej. Optycznie wygląda na bardzo bogatą materię i ja na Twoim miejscu pokusiłbym się na wyprodukowanie z niej ,,compost tea" którą mogłabyś zasilać rośliny dolistnie. Poza tym skoncentrowany wyciąg z kompostu stanowi najskuteczniejszą zaporę dla chorobotwórczych patogenów i szkodliwych owadów.
Ja ANHK stosuję u siebie od kilku lat i nareszcie mam spokój z pędrakami, grzybami, mszycami, ślimakami, wirusami i innymi szkodnikami roślin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
AnnaEdyta 19:36, 27 cze 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Dziękuję Waldku. Kompost to moje hobbi. Jestem zaciekawiona rezultatem herbatki na mszyce i ogrodnice niszczylistke.Raczej spróbuję. Jedyny problem to napowieetrzanie bo takiego napowwietrzacza akwariowego nie posiadam jak na razie
____________________
chojna 20:34, 27 cze 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
Napowietrzacz akwariowy kupisz w każdym akwarystycznym za ok 20 zł.
Na All znalazłam za 16,88 z dostawą, sam napowietrzacz to ok 13 zł.

____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
AnnaEdyta 08:36, 28 cze 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
dzieki
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies