Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

AnnaEdyta 19:38, 09 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Dwa dni temu dostałam od sąsiadki zawartość jej plastikowego kompstownika, który nie był opróżniany od 1997r.Zaskoczyła mnie barwa i konsystencja najstarszej warstwy. Była jak glina. Brązowa, a w samym centrum jakby żółta. Wyższe warstwy były brązowo-czarne z charakterystycznym zapachem obornika.
W sumie było tego około 15 20l wiader. Mieszałam to z papierem i liscmi jesiennymi oraz ziemią kompostową i wrzuciłam do mojego otwartego, drewnianego kompostownika. Były tam dżdżownice ale nie dużo bo masa była bardzo zbita. Nawet po rozdrobnieniu trzyma sie w kawałkach około 5x5cm

Pytanie do ekspertów czy taka masa (zwłaszcza ta glina) ma jakąś wartość?
____________________
KasiaBawaria 19:46, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Pytanie, czy ta glina to nie np zdarta darn razem z ziemia gliniasta?U mnie sie takie cos nie tworzylo, ale oprozniam najpozniej po 3 latach.
____________________
Zapraszam na kawe
AnnaEdyta 06:49, 10 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Ziemia tutaj to piasek. Kobieta nie oprżniała bo nie ma sił na to. Powiedziała, że ostatni raz był opróżniony w 1997. Skład to głównie resztki obiadowe czyli bardzo duża ilość azotu.
____________________
Gardenarium 08:52, 10 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kompost nie był przerzucany, jego zawartość spokojnie możesz dawać w dołki pod rośliny, ma wartość odżywczą, zapewniam cię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AnnaEdyta 11:30, 10 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Wiatr i woda mają silny wpływ na strukturę naszego kompostu. Po 3 dniach silnych wiatrów i przelotnych silnych opadów wygląda to tak:


Ja wrzuciłam na kompostownik jako warstwę ziemi Zależy mi na dużej ilosci kompostu bo mam zamiar w przyszłym roku postawić jeszcze jedną skrzynie na warzywnik.
____________________
MarzenaG 11:41, 10 lip 2015


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Witam,
A ja mam takie dziwne pytanie
Czy pryzma kompostowa może być przyczyną nadmiernej ilośći ślimaków bezskorupowych?

Mam tego paskudztwa mnóstwo w pobliżu kompostownika.
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
AnnaEdyta 13:23, 10 lip 2015


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Jeżeli to są te czarne albo te pasiaste bez skorupowe to w porzadku. One są w porzadku. Simaki pasiaste bezskorupowe żywią sie rozkładającymi sie resztkami w kompostowniku a także jajami ślimaków tych szkodliwwych i owadów.
____________________
Roma 23:14, 17 lip 2015


Dołączył: 08 paź 2011
Posty: 23
Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch koni a więc obornika mam pod dostatkiem i tak się zastanawiam czy w takiej sytuacji nie zlikwidować kompostownika a wszystkie odpadki po prostu mieszać z obornikiem. Co myślicie o takim pomyśle?
____________________
Miłego dnia życzę-Roma
MarzenaG 15:05, 22 lip 2015


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
AnnaEdyta napisał(a)
Jeżeli to są te czarne albo te pasiaste bez skorupowe to w porzadku. One są w porzadku. Simaki pasiaste bezskorupowe żywią sie rozkładającymi sie resztkami w kompostowniku a także jajami ślimaków tych szkodliwwych i owadów.


Moje paskudztwo to brązowe- miedziane bezskorupiaki? dobre czy nie
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Pszczelarnia 16:06, 22 lip 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie. Nożyczki i na pół. Mus samowolnie ograniczyć ich populacje.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies