Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Odcienie zieleni

Pokaż wątki Pokaż posty

Odcienie zieleni

magdaw 19:43, 01 mar 2015

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
Hej ,

Ja wybieram katalpy - ale może dlatego że u mnie jest już miejsce na 6 takich wzdłuż całego frontu w równych odległościach ( w sumie to jest 35m) - nie jestem ekspertem ale chyba tych katalp to za dużo posadziłaś... zobacz jak one teraz nawet zimą są wielkie - rosną przy ogrodnictwie przy wiślance w Łaziskach ( takie ogrodnictwo w różowo 0 fioletowym kolorze budynek)
Magda
____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
lindsay80 19:46, 01 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Ewelina, dobrze rozumiem, że cisy mają być bezpośrednio przed brabantami?
Jeśli tak, nie wiem czy to dobry pomysł - przede wszystkim obie rośliny o charakterze żywopłotowym, dosyć podobne kolorystycznie - gdyby z tyłu była np tuja Aurescens to przynajmniej kolorem by się odcinały, ale czy nie lepiej by było przed te tuje dać coś kwitnącego?
A jeśli chodzi o rabatę z bukszpanem i konwalikiem to fajnie byłoby ją jakoś rozweselić dodając limonkowe żurawki.
Nad katalpami pomyśl, one późno startują, do połowy maja przed domem byś miała kilka łysych drzew, a poza tym, trzeba by było je mocno trzymać w ryzach, bo szybko rosną w dobrych warunkach.
Fajna jest katalpa pstrolistna Catalpa speciosa pulverulenta

widziałam ją na żywo jako duży okaz poprowadzona w kulę, ale mam też u siebie zakupiony dość spory okaz, jeśli przeżyje zimę to zapraszam obejrzeć.
Ja u Ciebie bardziej widzę te wiśnie ewentualnie jakieś klony np globosum, które ładnie można prowadzić w formy kuliste.
Ja bym jeszcze u Ciebie pomyślała o odmianach funkii, masz tam półcień, a one to lubią i są bardzo dekoracyjne.
____________________
Tu ma być ogród :)
Efffa 19:49, 01 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
magdaw napisał(a)
Hej ,

Ja wybieram katalpy - ale może dlatego że u mnie jest już miejsce na 6 takich wzdłuż całego frontu w równych odległościach ( w sumie to jest 35m) - nie jestem ekspertem ale chyba tych katalp to za dużo posadziłaś... zobacz jak one teraz nawet zimą są wielkie - rosną przy ogrodnictwie przy wiślance w Łaziskach ( takie ogrodnictwo w różowo 0 fioletowym kolorze budynek)
Magda

Magda, chwilę przed zanim czytałam Twój post, czytałam o katalpach, ze trzeba je trzymać w ryzach.Zobaczę, wiem gdzie!
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Efffa 19:53, 01 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
lindsay80 napisał(a)
Ewelina, dobrze rozumiem, że cisy mają być bezpośrednio przed brabantami?
Jeśli tak, nie wiem czy to dobry pomysł - przede wszystkim obie rośliny o charakterze żywopłotowym, dosyć podobne kolorystycznie - gdyby z tyłu była np tuja Aurescens to przynajmniej kolorem by się odcinały, ale czy nie lepiej by było przed te tuje dać coś kwitnącego?
A jeśli chodzi o rabatę z bukszpanem i konwalikiem to fajnie byłoby ją jakoś rozweselić dodając limonkowe żurawki.
Nad katalpami pomyśl, one późno startują, do połowy maja przed domem byś miała kilka łysych drzew, a poza tym, trzeba by było je mocno trzymać w ryzach, bo szybko rosną w dobrych warunkach.
Fajna jest katalpa pstrolistna Catalpa speciosa pulverulenta

widziałam ją na żywo jako duży okaz poprowadzona w kulę, ale mam też u siebie zakupiony dość spory okaz, jeśli przeżyje zimę to zapraszam obejrzeć.
Ja u Ciebie bardziej widzę te wiśnie ewentualnie jakieś klony np globosum, które ładnie można prowadzić w formy kuliste.
Ja bym jeszcze u Ciebie pomyślała o odmianach funkii, masz tam półcień, a one to lubią i są bardzo dekoracyjne.

Nieeee, Edytko, brabanty są sąsiada, musiałam je wkleic żeby zasłonić dom sąsiada, żeby nie miał pretensji. Są ich brabanty, potem płot z siatki i przed nim chcę irgę major z jakas trawą.Właśnie czytałam o tych katalpach, ze puszczą późno i trzeba je trzymać w ryzach. Cis jest po lewej, katalpy czy te wiśnie pop prawej! Widzisz? Popatrz na zdj 2, po lewej cisy a na trawniku (akurat na tym zdj nie zaznaczone)sa katalpy.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Karol99 19:59, 01 mar 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
A może klony pospolite odmiany Globossum? Jak dla mnie są przepiękne. Rosną u mnie dwa i są całkowicie bezobslugowe. Puszczają wcześniej liście niż katalpy i masz pewność że nie przemarzną. A katalpa do połowy maja straszy gałęziami, gdzie inne drzewka są już ulistnione. U mojego sąsiada katalpa odmiany Nana przemarzla do połowy. Także nawet nie wiadomo co z tym zrobić.. Ale oczywiście zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Efffa 20:05, 01 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Dzieki Karol! Własnie Lindsay je też skrytykowała, na dodatek czytałam przed chwilą o tych katalpach, no i chyba z nich zrezygnuje choć bardzo mi się podobają! Także będą albo klony albo wisnie!. Wiem, ze zrobie jak uważam , ale Wasze rady są dla mnie bardzo cenne. Także dziekuje Ci za zainteresowanie i uświadomienie mnie!
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Karol99 20:09, 01 mar 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Zaden problem. Polecam się na przyszłość.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Kuba 20:21, 01 mar 2015


Dołączył: 27 gru 2013
Posty: 7920
dobrze rozumiem, że cisy mają być bezpośrednio przed brabantami?


Ja zrozumiałam że ich tam naprawdę nie ma tylko zostały użyte do zasłonięcia domu sąsiadów.

A jaką funkcję ma pełnić trawnik- jeśli wypoczynkową, ew, plac zabaw dla dzieci to może być za ponuro jeśli ma być otoczony żywopłotem i drzewami, chociaż od strony podjazdu będzie wyglądać elegancko. Natomiast między drzewami, jeśli nie chcesz koloru, to może chociaż trawy, u kogoś widziałam kwitnące na biało tawuły między umbrami- dużo możliwości
____________________
Ewa Czasem słońce czasem deszcz
lindsay80 20:31, 01 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Wiem, że u sąsiada, ale jak będziesz sadzić małe cisy to zejdzie z 15 lat zanim ten żywopłot będzie fajnie wyglądał, poza tym już zawsze te brabanty będą stanowić tło dla Twojego ogrodu i może fajnie by było to tło wykorzystać np. jak na tym zdjęciu:

Za płotem u sąsiada w tym przypadku jest szmaragd, a przed nim na drugim podworku Aurescens.
Ty masz to wszystko od północnej strony więc wyjdzie bardzo ciemno.
Z tego samego powodu katalpy u Ciebie się nie sprawdzą wystartuja pewnie w czerwcu, a w październiku po pierwszym przymrozku oblecą im wszystkie liście (tak było u mnie ubiegłej jesieni).
To bardzo ładne drzewa, ale mają swoje mankamenty. Sama zakupiłam dwie, ale mam je posadzone daleko od domu i odmianę Nana chcę puścić wolno, żeby kiedyś stanowiła cień dla huśtawki, natomiast tą pstrokatą będę ciąć w kulę, ale tą odmianę łatwiej okiełznać niż inne.
____________________
Tu ma być ogród :)
Efffa 21:03, 01 mar 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Kuba napisał(a)


Ja zrozumiałam że ich tam naprawdę nie ma tylko zostały użyte do zasłonięcia domu sąsiadów.

A jaką funkcję ma pełnić trawnik- jeśli wypoczynkową, ew, plac zabaw dla dzieci to może być za ponuro jeśli ma być otoczony żywopłotem i drzewami, chociaż od strony podjazdu będzie wyglądać elegancko. Natomiast między drzewami, jeśli nie chcesz koloru, to może chociaż trawy, u kogoś widziałam kwitnące na biało tawuły między umbrami- dużo możliwości

Brabanty są naprawdę, tylko ja je powiększyłam, a przed brabantami jest tylko jakies 20 cm na moim podwórku przy podjeżdzie, podjazd jest prawie pod samym ogrodzeniem, zmieści się tam tylko coś zadarniającego.Jutro dam zdjęcie naturalne, nie zamalowane. Na trawniku nie będzie placu zabaw, jest centralnym punktem frontu, więcma być jakąs wizytówką, o ile uda mi się o niego zadbać, bo na razie jest w opłakanym stanie! Pamiętasz u kogo widziałaś wiśnie z tawułami? Dziękuję, dziękuje dziękuje
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies