Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kosolkowa Pasja

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosolkowa Pasja

kosolka 22:46, 15 sty 2015


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
A wiesz co, mam jakies nn.. Jeden biały, jeden różowy..Moge dokupic dwa białe na przykład i będą 3. Narysowałam 6 hort tak jakoś, w tej chwili mam 5, w jednej, przepraszam, kupie. Za gęsto oczywiście posadziłam na początku. Chyba ze od pergoli 3 albo 4 a jedną albo dwie po prawej pod wysokimi nieokreslonymi iglakami?
____________________
Ola Kosolkowa pasja
monteverde 22:54, 15 sty 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Dla mnie to wygląda za gęsto i tak jakoś nijak, bo albo cala rabata hortek albo rozstrzeloneRh mi chodziło czy rosna powoli wysoko czy nisko lub szybko, bo też miejsca sporo zajmują
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Iwk4 23:29, 15 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
kosolka napisał(a)

Olu, wianki są cudowne. Nie wiem nawet który najładniejszy. Te maciupkie karmniczki są mniam
Wiosna u ciebie niezaprzeczalna, masz kompostownik i w nim też już się co nieco przetwarza, będzie jak znalazł na rabaty
Najbardziej mnie martwi ta hortensja. Jak będą przymrozki, musisz przykryć. To ogrodowa, kwitnie na zeszłorocznych zawiązkach. Jak zmarznie, nie będziesz mieć kwiatków.
Plany fajne, podobają mi się.
____________________
Ogródek Iwony II
kosolka 23:50, 15 sty 2015


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Aniu- dzięki za opinie To pierwsza wersja, pewnie kilka (-naście?)razy się zmieni Od czegoś trzeba zacząć. Pokombinuje.

Iwonko- one były przykryte, jak co roku. Zdjelam kilka dni temu i jak tylko coś się będzie święcić, zaraz je ubiore. Ale też mnie martwi ich niecierpliwość.. A jak żołądek? Lepiej? Dzięki za pochwały

Dobranoc!
____________________
Ola Kosolkowa pasja
monteverde 00:00, 16 sty 2015


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
A jak masz tam cień to możesz horti podsadzić hostami np.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Kasya 01:13, 16 sty 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42272
Witaj,
Widzę ze twój ogródek powstawał mniej wiecej tak jak moj, od wiosny 2014, chociaż kilka drzewek i krzewów posadzilam Juz jesienią 2013
Z przyjemnością będę śledzić to co się u ciebie dzieje, ale nie wiem czy nadażę bo tempo tu widzę zawrotne
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
kosolka 08:06, 16 sty 2015


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Aniu, hosty są na obwodce Na rysunku i w rzeczywistości cały czas
____________________
Ola Kosolkowa pasja
kosolka 08:07, 16 sty 2015


Dołączył: 11 lip 2014
Posty: 6457
Kasya, fajnie że zajrzałas Często Cię spotykam tu i ówdzie Wpadnę z rewizyta! Pozdrawiam!
____________________
Ola Kosolkowa pasja
Mala_Mi 10:43, 16 sty 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
kosolka napisał(a)
Narysowałam coś takiego na cienistą..



Tyły - biało zielone to derenie ellegantsima - są teraz i mogłyby zostać, przycinane kuliście. Po prawej obok derenia jest thuja sunkist, zostaje, powtórzona dalej na lewo. Wysokie - nie wiem jeszcze co miałoby byc.. Przed nimi, drugi rząd. Od lewej - hortensje ogrodowe szesc szt, białe - rh, różowe - tawułki (różowe albo białe), na obwódce hosty. Między tawułkami a hostawi jakaś trawka.


Do projektowania to ja się nie nadaję Nie umiem umieścić roślin na planie. Mogę ewentualnie napisać co mi pasuje a co nie..... ale to ja, i moje sadzenie na wyczucie, zresztą nie zawsze udane Jak u siebie coś spapram, to potem to przesadzę i nie ma problemu. Radzić komuś to trzeba mieć pewność, że to będzie na pewno dobrze..a ja nigdy tej pewności nie mam. Ale moje uwagi to takie:

Dereń biały Elegantissima- rośnie wielki, ja swojego tnę co roku do ziemi, a i tak ma ponad 1,5m i wygląda przez to potem jak drapak, ładny jest jak pozwoli się mu rosnąć, ale wtedy jest ogromny, wydaje mi się, że nadaje się na rabaty duże w typie parkowym, ale nie na rabatkę pod ścianą domu. Nie lepiej posadzić kompaktowe Ivory Halo? Ja swojego wymienię, bo u mnie ma za ciasno, chociaż i tak ma 2 metry na szerokość. Przycinany w trakcie sezonu wegetacji traci już zupełnie na urodzie
Kolor liści derenia Ivory czy Elegantissima nie bardzo mi koresponduje z żółcią tui Sunkist. Ale te derenie już masz, więc sama wiesz jak u Ciebie rosną .. Musi być coś co połączy tę żółć tuj z dereniem ... może właśnie hosty???
Nie wiem jakie masz hosty.. ale do żółtych tuj pasuje jakieś żółtawe hosty... do derenia pasują z białym.... jak trawy do host do hakone.. inne mi nie pasują, stąd wyszukałam o co mi chodzi

RH też rosną wielkie ... tu raczej jakaś odmiana niższa się by nadała np różanecznik cunningham's white, ale one też osiągną metr średnicy i metr wysokości (a nawet więcej), jak już dajesz z tyłu coś to w środkowym rzędzie musi być średnie piętro, szczególnie, że to ściana która ma okna. U Ciebie na rysunku masz nawet cunningam za gęsto.

Hortensje ogrodowe w szpalerze wyglądają zawsze bosko... o ile zakwitną Moje strajkowały wiec ich już nie mam..oddalam, nie chce trzymać czegoś co zakwitnie raz na 10 lat, albo będę bawić się w opatulanie i potem cała zimę straszą mnie szmaty na rabacie.

Tawułki bym posadziła plamami a nie rządkiem... są ładne, ale kwitną krótko, wiec pomiędzy dałabym coś co będzie ozdobne w innych miesiącach np zawilce japońskie.

I ja bym zrobiła rabatę na równi z kratką, bo taki ostry kat do koszenia jest beznadziejny, trzeba podkaszać a walorów ozdobnych nie ma żadnych.... nie podobają mi się takie bordery....

Nie wiem jaki jest wymiar tej rabaty i co się na niej zmieści... szacuję, że w najszerszym miejscu ma ok. 3 metry i ok. 9 metrów długości.. chyba pasuje najpierw zrobić plan i wrysować rośliny w skali.. potem będzie widać ile miejsca jest pomiędzy by obsadzić to roślinami wypełniającymi....


To tak na szybko moje przemyślenia.. i uciekam do pracy. W razie pytań pukaj u mnie, bo już mało zaglądam na inne wątki.. nie wyrabiam..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Kasya 10:56, 16 sty 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42272
Bardzo cenne rady
Aniu, pokaz swojego derenia ktory wyglada jak drapak bo mam takiegio i chyba bedzie mu ciasno wiec jestem ciekawa tego drapaka
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies