Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

malgol 13:02, 24 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Mazan, zaniepokoiło mnie to napisałeś o alleopatii.> Mam rabate na która opadają liście dębu, zbieram je ile moge każdego sezonu ,ale wiadomo,nie wszystko się da... i teraz pytanie: Rosna tam hortensje, derenie i mam zamiar dosadzić cisa Robustę.Myslisz,że sobie nie poradzi?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
m_gocha 14:21, 24 mar 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Myślę, że trzeba systematycznie usuwać liście i będzie ok.
Ja mam podobną sytuację tylko z orzechem włoskim. To nie drzewo źle wpływa na rośliny obok, ale garbniki, które są w opadłych liściach. Systematycznie usuwam opadające na jesień liście i sąsiaujące rośliny maja się dobrze
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Mazan 16:15, 24 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malgol
M_gocha

Garbniki liści sięgają do 30 cm w głąb, w warstwie podornej nie gromadzą się w wystarczającej ilości, gdyż są łatwiej wypłukiwane lub rozcieńczane przez roztwór glebowy. Inaczej ma się sprawa z orzechowatymi, u których wydzieliny korzeniowe zawierają juglon, który nawet wspomaga kiełkowanie i wzrost słonecznika oraz niektórych traw z turzycowatych, reszta ma się na takim stanowisku naprawdę biednie.
Dlatego tylko głębiej korzeniące się rośliny wytrzymują w pobliżu dębów. O orzechach nie pisałem widząc na O tyle wpisów na ten temat. Niektóre przypadki allelopatii opisałem w Fitoremediacji.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
malgol 21:38, 24 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
To reasumując, cisy sobie poradzą czy nie? One chyba głęboko się korzenia...

Widzisz Gosia, ja też tak myślę jak Ty, ale ciekawa jestem co Mazan na to
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Mazan 09:19, 25 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malgol

Jeżeli chcesz rośliny karłowate i częściowo łyse to próbuj. U siebie tak posadziłem 2 orzechy obok dębu i mam niewysokie orzechy, a dębem się nie przejmuję. Sprzątać, jak to robi m_gocha i tak trzeba, a istniejący problem allelopatii ujemnej jest nazywany złymi warunkami środowiska dlatego rośliny które nie lubią się nie chcą rosnąć obok siebie. Na ograniczonej powierzchni ogrodu ozdobnego jest to szczególnie widoczne, gdyż ma decydujący wpływ na estetykę nasadzeń.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
malgol 09:54, 25 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dzięki Walerku, przemyślę to i poczytam o tej alleopatii
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
KasiaBawaria 08:39, 31 mar 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Czy ciety zywolplot z cisa bedzie wytwarzal owoce? Bo z tego co wiem to jest rozdzielnoplciowy i wytwarza owoce na calej roslinie?
____________________
Zapraszam na kawe
MariuszG 10:56, 31 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Cięty żywopłot cisowy z egzemplarzy żeńskich (np. odmiana Hicksii) będzie wytwarzał owoce, jednak mniej niż roślina niecięta. Jeśli chcesz zupełnie uniknąć występowania owoców w żywopłocie, powinnaś posadzić klony męskie (np. odmianę Hilli). Jest wiele odmian męskich cisów, można też szukać siewek Taxus baccata męskich, ale to będzie trudne
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
magda19831 19:52, 02 kwi 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Planuje posadzić żywopłot cisowy o dł. ok. 16m. Namierzyłam cisy, z tymże nie wiem który będzie lepszy pokrojowo, gdyż w przyszłości chciałabym go prowadzić dość wąsko.
cis nr 1:
http://tufotki.pl/eQcFM#p18538460
cis nr 2:
https://f.allegroimg.com/original/01c9a3/f0de785942b0b67bc6386b766f4f

a może żaden z powyższych....
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
KasiaBawaria 07:09, 03 kwi 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mariusz dziekuje.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies