Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Buszując w zbożu i kukurydzy:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Buszując w zbożu i kukurydzy:)

gardney 21:54, 11 gru 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Witaj ale tu zmiany tyle się podzialo muszę sobie wygooglac tego klona bo sie nie znam. Będę zaglądać pisze ostatnio mało bo z komórki oglądam i ciężko się pisze.
Co do gospodarczego możnaby pomyśleć czy go też będziesz wyslaniac np jakimś bluszczem pnaczem bo jak piwniczke będziecie zasłaniać to jeśli budynek jest widoczny z tarasu to możnaby pomyśleć żeby ta osłona piwniczki wspolgrala z tym budynkiem. O to mi chodzilo.
Ogólnie powiem Ci że chyba najlepiej na początku rozrysowac sobie zarys rabat. Przynajmniej wokol domu. Nie trzeba od razu wiedzieć co na nich będzie ale mieć te szerokości rabat i potem już tego nie zmieniać. Robić też możesz je później i wcale nie trzeba wszystkiego na raz robić, ale plan jest Najnajwazniejszy. Tak moim zdaniem
Pozdrawiam Cię Reniu! Już mialaam zapukiwac do Ciebie gdzie się podzialas
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
07_Rene 12:00, 12 gru 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
gardney napisał(a)
Witaj ale tu zmiany tyle się podzialo muszę sobie wygooglac tego klona bo sie nie znam. Będę zaglądać pisze ostatnio mało bo z komórki oglądam i ciężko się pisze.
Co do gospodarczego możnaby pomyśleć czy go też będziesz wyslaniac np jakimś bluszczem pnaczem bo jak piwniczke będziecie zasłaniać to jeśli budynek jest widoczny z tarasu to możnaby pomyśleć żeby ta osłona piwniczki wspolgrala z tym budynkiem. O to mi chodzilo.
Ogólnie powiem Ci że chyba najlepiej na początku rozrysowac sobie zarys rabat. Przynajmniej wokol domu. Nie trzeba od razu wiedzieć co na nich będzie ale mieć te szerokości rabat i potem już tego nie zmieniać. Robić też możesz je później i wcale nie trzeba wszystkiego na raz robić, ale plan jest Najnajwazniejszy. Tak moim zdaniem
Pozdrawiam Cię Reniu! Już mialaam zapukiwac do Ciebie gdzie się podzialas


Jak z komórki piszesz to i tak nieźle Ci idzie Z tym "gospodarczym" to będzie ciężko to żadne pnącze nie będzie się piąć po blasze, ale nie wygląda tragicznie, to nowa konstrukcja, tym bardziej że okalają go drzewa.
Wiem, że plan to podstawa choć u mnie ciągle się coś zmienia, nowe pomysły mam itd. Zamierzam powoli realizować plan rabata za rabatą, zaczynając od najbliższego otoczenia domu + jakieś drzewa. W tej chwili dopiero możemy zacząć to robić... kopary odjechały i już nie wrócą
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
07_Rene 12:14, 12 gru 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Zrobiłam podgladowy plan. Liczę, że mnie wesprzecie w dywagacjach drzewowych Widok z "tarasu"


Wiosną chcę przeciągnąć nieznacznie rabatę w prawo w taki lekki półokrąg (czerwona linia), tak by można było obkosić wszystko traktorkiem.

W granicy żywopłot z tuji - zielona linia.

Narysowane drzewo klon freeman "jeffersred". ZSZ podaje: Drzewo dorastające do 8-12 m wysokości. Rośnie dość szybko. Korona początkowo wąsko kolumnowa, u strasznych drzew stożkowata. Liście 5-klapowe, w kształcie podobne do klonu srebrzystego, przepięknie przebarwiające się jesienią na kolor karminowy lub pomarańczowy.

Od klonu do lipy jest ok. 9-10 metrów. Wątpie, żeby ich korony się kiedykolwiek połączyły. Zastanawiam się nad posadzeniem tam jeszcze jednego drzewa (kolor żółty). Myślałam o buku kolumnowym. Ale nie jestem przekonana ani do drzewa, ani do odmiany...
Widok na to miejsce z nieco innej perspektywy.


____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Pszczelarnia 12:32, 12 gru 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jestem! Ale muszę się wgryźć w temat.

Ile jest od tarasu do granicy linii zielonej, tam gdzie planujesz tuje? Czy te tuje tam są już posadzone?

Kształt rabaty - nie wiem? On nawiązuje do innych linii w ogrodzie? Chyba tak , bo obok piwniczki też trzeba będzie dać fale.

Jaka jest głębokość rabaty od pleców (tuj) w najgrubszym miejscu?

Ile będzie od pnia drzewa do tarasu.

Jak buk to nie klon obok - te drzewa są zupełnie z innych siedlisk, tzn. w przyrodzie występują razem ale generalnie są tak różnei tak potężne/wyraziste, że ..... Klon, buk, lipa to wielkie drzewa.
Jakie to są kierunki świata? Czy drzewa nie zacienią tarasu, rabaty?

Myślałam o posadzeniu drzew tam dalej w rogu na polu.

Ja się nie znam. Myślę, że poprawnie i bezpiecznie jest stworzyć dobrane siedlisko, czyli drzewa pasujące do siebie. Pamiętając o tym, że drzewa potrzebują przestrzeni (sadzimy nie dla siebie ale dla pokoleń i chodzi o to, żeby te pokolenia nie musiały z piłą latać).

Dlaczego chcesz tam drzewa jak będziesz miała żywopłot z tuji?

Może wtedy jakieś delikatne ozdobne a nie alejowe?

Troszkę namięszałam?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
07_Rene 13:36, 12 gru 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Pszczółko, ale ekspres

Nie upieram się, że tam ma być jeszcze jakieś drzewo, poprostu zaczęłam się zastanawiać czy czegoś tam nie dosadzić. Może klon i lipa wystarczą? W wyobrażni mam obraz, że korony tych drzew wystają nad żywopłotem.
Ale po kolei...

zacznę od końca...

Dlaczego chcesz tam drzewa jak będziesz miała żywopłot z tuji?

Kiedys radziłam się w projektowaniu rabat i Szefowa zwróciła mi uwagę, że żywopłot z tuji nie zasłoni widoku na sąsiadów z poziomu tarasu, dlatego w rogu rabaty posadziłam klon. Miałam go już na stanie i musiałam go zagospodarować.


Ile jest od tarasu do granicy linii zielonej, tam gdzie planujesz tuje? Czy te tuje tam są już posadzone?

Taras będzie na garażu, dlatego zdjęcia i widok jest z poziomu 1. piętra, a nie parteru. Od granicy, do ściany budynku jest 10 metrów.
Tuje są posadzone (bardzo małe), ale tylko tam gdzie rabata. Planuje pociągnąć je dalej za piwniczkę. Może nawet wymienię na większe egzemplarze...



Kształt rabaty - nie wiem? On nawiązuje do innych linii w ogrodzie? Chyba tak , bo obok piwniczki też trzeba będzie dać fale.

Kształty rabat w ogrodzie mam raczej półkoliste. Kilka stron wcześniej jest plan całej działki. Na piwniczce też będą półkoliste.


Jaka jest głębokość rabaty od pleców (tuj) w najgrubszym miejscu?

W najgrubszym miejscu jest 6 metrów licząc od tuj.


Ile będzie od pnia drzewa do tarasu.

Jeżeli coś tam posadzę, to byłoby 8 metrów.


Jak buk to nie klon obok - te drzewa są zupełnie z innych siedlisk, tzn. w przyrodzie występują razem ale generalnie są tak różnei tak potężne/wyraziste, że ..... Klon, buk, lipa to wielkie drzewa.
Jakie to są kierunki świata? Czy drzewa nie zacienią tarasu, rabaty?

Nie znam się na drzewach, dlatego proszę Cię o pomoc. Widzę że dobrze trafiłam
Kierunki świata, patrząc na zdjęcie z żółtym drzewem:
na lewo-południe
na prawo -północ
patrząc prosto - zachód
za plecami fotografa - wschód

Klon i ewentualnie to nad którym się zastanawiamy zacienią rabatę częściowo w godzinach popołudniowych. Lipa zacieni lekko piwniczkę.
Taras mógły być oceniony, nie mam nic przeciwko.


Myślałam o posadzeniu drzew tam dalej w rogu na polu.

To już nie nasze pole


Może wtedy jakieś delikatne ozdobne a nie alejowe?

Delikatne, ozdobne? czyli co na przykład?
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Pszczelarnia 14:18, 12 gru 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Acha:
- tam już rośnie klon
- taras jest na 1. piętrze
- reszta pola nie Wasza

No to drzewa.

Czyli coś do klona i lipy. Może jeszcze jeden klon, może właśnie srebrzysty (rośnie też szybko i jesienią jest żółty).
Mam w pamięci, że należy raczej porządkować niż wibrować przestrzeń. Lipa i klon zgrają się dobrze. Oba drzewa miododajne. Klony i wiosną i jesienią atrakcyjne. Bo lato nie ma znaczenia przy drzewach.

Zacienienia wielkiego nie będzie - tylko od zachodu, będzie romantycznie (zachodzące słońce za drzewami, długie zachodnie cienie).

Jeżeli byłyby ozdobne to jakieś wiśnie ozdobne (spr. wysokość, atut wiosenny i jesienny) - ale tam już rośnie klon ... .

Może poradź się jeszcze kogoś, bo ja jestem taki "domorosły myśliciel".

Przy klonach ważne: wilgotność powietrza, ziemia głęboko uprawiana: wielki dół i wymieszać kompost z rodzimą, ziemia nie może być sucha i wysychająca. To musi być żyzne siedlisko.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
07_Rene 14:33, 12 gru 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Pszczelarnia napisał(a)
Acha:
- tam już rośnie klon
- taras jest na 1. piętrze
- reszta pola nie Wasza

No to drzewa.

Czyli coś do klona i lipy. Może jeszcze jeden klon, może właśnie srebrzysty (rośnie też szybko i jesienią jest żółty).
Mam w pamięci, że należy raczej porządkować niż wibrować przestrzeń. Lipa i klon zgrają się dobrze. Oba drzewa miododajne. Klony i wiosną i jesienią atrakcyjne. Bo lato nie ma znaczenia przy drzewach.

Zacienienia wielkiego nie będzie - tylko od zachodu, będzie romantycznie (zachodzące słońce za drzewami, długie zachodnie cienie).

Jeżeli byłyby ozdobne to jakieś wiśnie ozdobne (spr. wysokość, atut wiosenny i jesienny) - ale tam już rośnie klon ... .

Może poradź się jeszcze kogoś, bo ja jestem taki "domorosły myśliciel".

Przy klonach ważne: wilgotność powietrza, ziemia głęboko uprawiana: wielki dół i wymieszać kompost z rodzimą, ziemia nie może być sucha i wysychająca. To musi być żyzne siedlisko.


Pszczółko, klony bardzo lubimy z mężem i już kilka u nas rośnie bez zarzutu. Mamy dość żyzną glebę, raczej gliniastą, która dobrze trzyma wilgoć Wiśnie boskie są, ale jakoś mi tu nie pasują, tak jak szczepione drzewa...
Myślę, że klon srebrzysty będzie zbyt duży w to miejsce, ale może klon jesionolistny 'Odessanum' dobrze by się tam wskomponował? Będę rozmyślać.
Dzięki za poświęcony czas
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
ZbigniewG 13:13, 13 gru 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8910
Renata możesz zobaczyć to o co pytałaś wstawiłem nowe z przycinania
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
renatamama3 09:44, 15 gru 2014


Dołączył: 26 sie 2012
Posty: 5071
Reniu ,tego klona czerwonego może bardziej w róg rabaty.Ta trawa z tyłu to nie Twoje ? A na rabatkę przy piwniczce co planujesz?
____________________
Ogród przy lesie - początek 2012/2013
07_Rene 14:50, 15 gru 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
ZbigniewG napisał(a)
Renata możesz zobaczyć to o co pytałaś wstawiłem nowe z przycinania


Byłam, widziałam Jestem pod wrażeniem.
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies