Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród wyrozumiały

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród wyrozumiały

Olili 09:48, 06 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Toszka napisał(a)
I stare (jak na nie starą odmianę) egzemplarze są takie, z tą różnicą, że rozłażą się po podłożu. To świerk i cięcie korygujące tylko dobrze mu robi.
Nie lepiej posadzic zamiast świerka cis baccata i formować w "choinkę"?

może lepiej
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Mala_Mi 10:57, 06 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Powiem krótko.. ta hortka tez mi nie leży jak ma być obsadzona tylko skarpa.

Spróbowałam zrobić wizualizacje z modrzewiem.. pierwszy raz coś takiego zrobiłam, wiec się nie śmiać ze mnie Program dupny bo ma kilka roślin na krzyż




Więcej pokombinuję wieczorkiem, bo mus uciekać z przerwy...
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 10:59, 06 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
I zajrzałam do jambosany..... ależ tam pięknie skomponowane rośliny.. dzięki za namiar na cudny ogród
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Olili 11:00, 06 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Mi się podoba jedno i drugie
ale jakie to rośliny
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Mala_Mi 11:13, 06 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Żółte to ma być jałowiec. Zielone kule to co chcesz.. bukszpan, sosna i na pniu modrzew tak jak chciałaś. wersji z czerwonym to czerwony berberys.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 11:18, 06 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484


____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
ewalm 11:22, 06 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
To co dla kogo jest brzydkie a co ładne to jest zawsze dyskusyjna sprawa - tak a propos dereni. Niektórzy uważają, że strzyżone zimozielone rośliny wyglądają paskudnie i są takie nienaturalne, wielu przeciwników mają rozmaite 'bonzai' z iglaków - a z drugiej strony są całe rzesze fanów formowanych iglaków. Zasadniczo liściastym krzewom cięcie odmładzające i zagęszczające zwykle dobrze robi, ale na przykład mój własny mąż prycha ze wstrętem na widok krzewów przycinanych w taką, jak on to określa, "maczugę".
Berberysowe i forsycjo we maczugi można w mieście często spotkać Fakt, do naturalnego pokroju im daleko.
Bez cięcia odmładzającego derenie są rzadsze (z natury derenie w łysej wersji są dosyć ażurowe i takie bardzo przestrzenne, nie mają gęstych pędów, za to mają je w całej objętości krzewu, przy czym na tyle rzadko, ze nie zasłaniają widoku) i z czasem tracą czerwień zimą, bo stare pędy już takie czerwone nie są. I pokrój mają inny - nie ma tylu prostych jaskrawych gałązek zimą. Ale jak ich któregoś roku nie przytniesz to im się nic od tego nie zrobi strasznego, a z drugiej strony nawet stary krzew można odmłodzić albo radykalnie albo po kawałku. Tak, że nie martw się, zwłaszcza że już kupione

Kosodrzewina jako taka nie rośnie szczególnie szybko. Zaproponowałam kosodrzewinę, taka "zwykłą", bo miałaś tam posadzone żywotniki, z czego wniosek że chętnie byś się trochę osłoniła. No im kosodrzewina jest zimozielona. Ale są i inne kosodrzewiny, zupełnie malutkie. W każdym razie tego 1x2 m to ona tak szybko nie osiągnie. A uważam, ze kosodrzewina jest ładniejsza niż np. jałowce, te trochę mniej płaskie, ale nadal okrywowe. Chociaż jałowce sabińskie widywałam ładne nawet po wielu latach, ale były podcinane wiosną a nie puszczone całkiem samopas, no i nie każdy lubi akurat sabińskie przy tarasie. Skarpa cała tylko w tych płaściutkich jałowcach wydaje mi się monotonna, bo w ogóle lubię jak rośliny różnią się wzrostem i pokrojem. Może nawet bardziej pokrojem niż barwą. Ciężko by mi było wytrzymać z widokiem za oknem, który jest taki niezmienny cały rok, bo akurat zmienność wraz z porami roku bardzo sobie cenię. Każdy ma jakieś swoje preferencje i coś innego uważa za ładne i czegoś innego potrzebuje A jeszcze inną sprawą jest na co może sobie pozwolić z różnych powodów

Skoro tam spada śnieg, koło schodów, to jeśli wybierzesz jałowce możesz w nich posadzić jakąś dużą bylinę startującą jak już śniegu nie będzie. Albo może trawę. Bo każda "pionowa" roślina zostająca na zimę (nawet w wersji bez liści) będzie narażona na zniszczenie.
____________________
Ogródek na trzy lata
Olili 12:04, 06 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386

Skarpy nie widzę, z okien
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
ewalm 12:33, 06 lis 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
No właśnie, bo jest na niej płasko. Jeżeli posadzisz coś wyższego niż 20 cm - to to właśnie będziesz widziała podchodząc do okna tarasowego. Poza tym ja zimą wychodziłam na taras i na kolejny też pewnie będę wychodzić. A bywały takie miejsca w naszym mikrym ogródku, których zimą zupełnie nie widywałam, bo się na przykład przez miesiąc nie oddaliłam poza taras.
____________________
Ogródek na trzy lata
Olili 14:47, 06 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
ewalm napisał(a)
No właśnie, bo jest na niej płasko. Jeżeli posadzisz coś wyższego niż 20 cm - to to właśnie będziesz widziała podchodząc do okna tarasowego.

Trochę tak i trochę nie ,mam taki układ w domu,że akurat przez to okno na skarpę się nie wygląda,jedynie przez drzwi tarasowe można skarpę oglądać ale kąt obserwacji sięga właściwie do słupa od zadaszenia ,czyli to miejsce gdzie chcę coś wyższego
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies