Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 16:00, 11 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mowa_trawa napisał(a)




Trawa zasiana 6 sierpnia. Informację o przykryciu trawnika agrowłókniną znalazłem tu :

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

"Innym wrogiem są ptaki, które potrafią wydziobać sporo. Można utrudnić im dostęp rozciągając 10 cm ponad trawnikiem krzyżujące się linki. Dobry pomysł to przykrycie cienką agrowłókniną."

W miejscu w którym trawnik jest pod agrowłóknina są juz wschody (ok 1 cm), w miejscu poza przykryciem, mimo że jest podlewane tak samo jak agrowłóknina, wschodów brak. Zostawiam tak jak jest. Chcę to oczywiście zdjąć, tylko kiedy ? Po wschodach ?


Tak teraz wywalaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:01, 11 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
pawel_zietara napisał(a)
Pani Danusiu dlaczego ma wywalic agrowloknine czy ona nie jest odpowiednim sposobem zabezpieczenia nasion??


Jest, ale na krótko a nie na wieki. Jak zaczynają wschodzić to zdejmujesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 21:52, 11 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
W przyszlym tygodniu będę siał trawę. Jak proponujecie ustawic nawadnianie automatyczne do podlewania wschodzacej trawy? Ile razy po ile minut?
Gardenarium 07:40, 12 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ilość wody i czas trwania podlewania zależy od:

- pogody w danym czasie (w upały inaczej ustawiasz, a w deszczowe dni inaczej) - nie da się napisać przepis,u że 3 razy dziennie po 3 minuty, nie da się To by było zbyt proste.

- rodzaju gleby - glina lub żyzna ziemia trzyma wilgoć i gdy nie ma upału wystarczy raz dziennie, zaś w piasku woda wsiąka i nawet w upalny dzień 3 razy może okazać się za mało.

Jeśli jesteś człowiekiem myślącym, to nie na przepis sztywny licz, a obserwuj powierzchnię wysianego trawnika i dostosuj sobie podlewanie zgodnie z tymi dwoma punktami.

Jedno jest pewne, nasiona zbytnio nie mogą przesychać, bo nie wzejdą. To może trwać nawet i 3 tygodnie. Ustaw jakkolwiek, a jak będzie źle, popraw. To taka logiczna rada mi się nasuwa

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 08:22, 12 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Dziękuję Pani Danusiu, tak mi się wydawało, że trzeba metodą prób i błędów. Aczkolwiek myślałem, że może jakiś sprytny algorytm jest
Auri 09:34, 12 sie 2016


Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 64
mamtu napisał(a)
Kochani, podpowiedzcie proszę.
Czy kupować podkaszarkę? Przyda się to czy raczej sobie darować? Macie, używacie?
Mąż trafił na okazję, a ja nie wiem czy brać czy nie.


My podkaszarki używamy głównie do wycinania chwastów za płotem.Do podcinania trawy w trudno dostępnych miejscach używamy raczej takich nożyczek akumulatorowych firmy na literkę B . Te nożyczki są super...mają różne końcówki i nadają się również do cięcia np bukszpanów
Gardenarium 09:42, 12 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cwieku napisał(a)
Dziękuję Pani Danusiu, tak mi się wydawało, że trzeba metodą prób i błędów. Aczkolwiek myślałem, że może jakiś sprytny algorytm jest


Natury nie da się przechytrzyć żadnym sprytnym algorytmem, albowiem natura rządzi się swoimi prawami

"Natura zapewni zawsze dodatkową warstwę piękna na szczycie wszystkiego, cokolwiek zbudował człowiek"

Najpierw ustaw 3 razy dziennie po 5 minut i zobacz jak podlało. Bo nie wiem jak masz nawadnianie zrobione i czy pokrycie wodą terenu jest równomierne? Może okazać się, że w jednych miejscach będzie stała woda, a w innych będzie sucho, pomimo takiego samego czasu podlewania.

No i każda sekcja może mieć innego typu zraszacze. Te statyczne mają krótsze czasy podlewania a rotacyjne dłuższy. Więc jeśli tak masz -to nie ustawisz czasu jednakowego dla różnego typu zraszaczy.

Karygodnym błędem jest łączenie w jedną sekcję zraszaczy statycznych i rotacyjnych. Za takie coś powinni odbierać prawo wykonywania tego zawodu A jak masz zrobione? powiedz.


I tu są następne schody i pytanie: czy aby system został zrobiony prawidłowo?

To wszystko zobaczysz podczas prób. Jak będzie padać to tego nie sprawdzisz, a jak będzie sucho - to i owszem, od razu widać czy system prawidłowo działa. Bo nie ma "martwych pól".


Samo posiadanie nawadniania jak wiem z praktyki jeszcze nie oznacza sukcesu w podlewaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 09:58, 12 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Gardenarium napisał(a)


Najpierw ustaw 3 razy dziennie po 5 minut i zobacz jak podlało. Bo nie wiem jak masz nawadnianie zrobione i czy pokrycie wodą terenu jest równomierne? Może okazać się, że w jednych miejscach będzie stała woda, a w innych będzie sucho, pomimo takiego samego czasu podlewania.

.


Taki miałem plan. 3x5minut (6:00, 15:00, 21:00) i pewnie te 5 minut to nie będzie z czasem na każdej sekcji, bo jedna jest miejscu bardziej zacienionym a inne na szczerym słońcu, wiec czasy pewnie tak jak Pani sugeruje, będą różne.

Gardenarium napisał(a)


No i każda sekcja może mieć innego typu zraszacze. Te statyczne mają krótsze czasy podlewania a rotacyjne dłuższy. Więc jeśli tak masz -to nie ustawisz czasu jednakowego dla różnego typu zraszaczy.

Karygodnym błędem jest łączenie w jedną sekcję zraszaczy statycznych i rotacyjnych. Za takie coś powinni odbierać prawo wykonywania tego zawodu A jak masz zrobione? powiedz.

.

Cały system mam zrobiony na rotacyjnych firmy H. plus oddzielna sekcja na linię kroplującą. Rozplanowywała mi firma, która zakłada ogrody i po testowych uruchomieniach, które co prawda trwały krótko, podlewa równomiernie. Aczkolwiek zapewne faza "testów" zasięgów dysz to pierwszy miesiąc użytkowania.
Gardenarium 13:35, 12 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to całe szczęście, ale zaobserwuj gdy jest słoneczna pogoda jak dolewają. W cieniu krócej to wiadomo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 12:13, 14 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Dziękuję za podpowiedzi w kwestii podkaszarki. Na razie nie kupiliśmy, ale za to mamy kosiarkę. Zawsze coś. Może w przyszły weekend trawa będzie już dość wysoka, żeby wypróbować sprzęt.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies