Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

mamtu 15:39, 15 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
No i klops. Dzisiaj dorwałam instrukcję obsługi kupionej przez męża kosiarki, a tam: "maksymalna wysokość koszenia - 55 mm". Na to wygląda, że jednak muszę nad wszystkim czuwać sama.

Jeśli zapuszczę trawę do tych przepisowych 10 cm, to koszenie na 5,5 będzie za niskie. Pani Danusia wszędzie radzi, żeby nie skracać więcej niż o 1/3 wysokości. Może w takim razie skosić wcześniej, zanim osiągnie taki pułap? Co radzicie?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Cwieku 21:19, 15 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Dzis wyczytałem na opakowaniu trawy firmy B. że pierwsze koszenie trawy uniwersalnej nalezy wykonać gdy ma ona 8-10cm i do wysokosci 4gm. Na forum piszą że skracamy do 6cm. Jak to jest?

Zastanawiam się czy siac trawe z wykorzystaniem siewnika, bo taki posiadam. Jakies sugestie, zeby trzymac sie zalecanych dawek przez producenta?
Gardenarium 07:46, 16 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koszenie na dowolną wysokość jaką chcesz nie jest zabronione, to nie kodeks karny więc koś jak chcesz, cokolwiek byś nie zdecydował - jedno jest pewne - trawnikowi koszenie się należy. "Z tego się nie strzela", jak mawia Zosia, więc wolny wybór masz.

Ja mówię tak, 100 innych ważniaków napisze inaczej, ale to ty decydujesz o swoim trawniku i nakazać czegokolwiek ani udowadniać nie mam zamiaru
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:50, 16 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mamtu napisał(a)
No i klops. Dzisiaj dorwałam instrukcję obsługi kupionej przez męża kosiarki, a tam: "maksymalna wysokość koszenia - 55 mm". Na to wygląda, że jednak muszę nad wszystkim czuwać sama.

Jeśli zapuszczę trawę do tych przepisowych 10 cm, to koszenie na 5,5 będzie za niskie. Pani Danusia wszędzie radzi, żeby nie skracać więcej niż o 1/3 wysokości. Może w takim razie skosić wcześniej, zanim osiągnie taki pułap? Co radzicie?


Skosić wcześniej a najlepiej zanim użyjesz nowej kosiarki - wymienić ją na inną.

Opcja wyższego koszenia jest czasem potrzebna, np. gdy wracasz np. po urlopie i trawnik nadmiernie wybujał (trawa jest zbyt wysoka) lub były ulewy i trawnika nie dało się kosić np. przez 10 dni i też nadmiernie wybujał, wtedy kosisz na dwa razy - najpierw najwyżej jak to jest możliwe, za dwa dni krócej. Nie powstanie wtedy efekt rżyska ani brzydkiej żółtej trawy.

Także wyższe koszenie jest zalecane w czasie długotrwałych upałów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 07:58, 16 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Gardenarium napisał(a)


Ja mówię tak, 100 innych ważniaków napisze inaczej, ale to ty decydujesz o swoim trawniku i nakazać czegokolwiek ani udowadniać nie mam zamiaru


Teoria teorią, ale praktyka ważniejsza . Należę do osób które sprawdzają wszystkie opcje, stąd moje dociekania
Gardenarium 13:33, 16 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na ten temat jeszcze nikt pracy doktorskiej nie napisał, więc polecam skosić po mojemu połowę trawnika, a po B. drugą połowę. Wtedy powiesz jaki sposób wg ciebie jest bardziej korzystny. Mnie tez się to przyda. A i w rozwój ogrodnictwa wniesiesz osobisty wkład Dlaczego tylko ja mam na sobie eksperymentować i swoje doświadczenia wieloletnie przekazywać ?
Czekam niech ktoś inny się wykaże.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 11:53, 19 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Trawa zasiana Universal firmy B.. Zastanawia mnie tylko czy nie za rzadko. Na 490m2 wykorzystalem 10kg trawy, tj prawie 21g/m2. Siałem siewnikiem firmy G. Niby norma wg dystrybutora przy siewniku to 20g/m2, a przy ręcznym 25g/m. Tylko jakoś wydawało mi się że rzadko. Co sądzicie? Wszystko już potorfowane. Dosiac jeszcze delikatnie z ręki?
Gardenarium 17:07, 19 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie dosiewać jeśli norma wysiewu spełniona. Potem z powodu zagęszczenia siewki będą gnić i nie mieć miejsca na rozkrzewianie. Jak ulewa spłucze nasiona - wtedy będziesz dosiewał. Przed ulewami nie polecam tego zabiegu robić bo będziesz miał więcej pielenia w rabatach. Trawnik tam wzejdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 22:20, 19 sie 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Dziękuję za radę. Oby zadna ulewa nie zrobiła szkód mojemu trawnikowi .
Gardenarium 08:18, 20 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze nie było takiego przypadku, żeby przed wzejściem trawnika nie było ulewy, stąd moja rada Ja w swojej długiej historii zakładania trawników nie miała szczęścia, zawsze była olewa.

Polecam podszkolenie się w temacie ulewy.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/7045-ulewa-po-zasianiu-trawnika

Przewidywane ulewy dla Warszawy jutro i pojutrze. Nawet 11 mm.

http://www.yr.no/place/Poland/Masovia/Warsaw/long.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies