Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

MartaNowak 20:57, 30 mar 2013

Dołączył: 08 lut 2013
Posty: 9
Witam. Macie jakiś sposób na wyrównanie terenu ręcznie aby było lustro? widziałam na forum takie fajne uurządzenie ręczne jak długa łata ze stelem . Można to gdzieś kupić ? lub macie jakiś inny sposób ?
MartaNowak 21:04, 30 mar 2013

Dołączył: 08 lut 2013
Posty: 9
Mam jeszcze jedno pytanie, posiadam siewnik na kółkach gardeny, na jakim "biegu" (szerokość otworów) wysiewać trawę ? mam też siewnik wolf garten rzutowy na baterie ale nie wiem też którym będzie lepiej siać.
Gardenarium 13:45, 31 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz równać ciężką belką ciągniętą za sznury. Ten przyrząd metalowy, o którym wspominasz sami sobie zrobiliśmy.

Ale nic nie zastąpi dobrej niwelacji profesjonalnym sprzętem, który po jakimś czasie sobie zakupiliśmy.

Gardeną nie sieję, ale moim zdaniem lepsze są maszynki które rozsiewają rzutowo, wtedy większą powierzchnię się pokrywa i nasiona spadają nie rządkiem i nie paskami tylko nieregularnie.

Dzielisz fragmenty trawnika po 100 m2 i wysiewasz konkretną dawkę nasion na te 100 m2.

Dawka wynosi mniej więcej 2,5 - 3 kg na 100 m2. Ja sieję nieco więcej 3 - 5 kg.

Z 1 kg nasion zasiejesz 30 - 40 m2. Zbyt gęsto nie jest dobrze.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
depcioch 14:07, 03 kwi 2013

Dołączył: 29 sty 2013
Posty: 2
Witam serdecznie
Mam do obsiania około 1000m2 trawnika. Ziemia została nawieziona (ziemia gliniasta ale nie glina, słabo przepuszczalna). Wyczytałem że najlepiej wymieszać tą ziemię z piaskiem. Moje pytanie ile tego piasku i jaki? Czy może być zwykły piasek kopany dość drobny? (niedaleko jest odkrywka w lesie i mają ten piasek dosyć tanio - jest drobny i jasny).
Co sądzicie o trawach firmy barenbrug?
pozdrawiam serdecznie
Gardenarium 15:10, 03 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Taki piasek z lasu jest dobry, ale gliniastą ziemię trzeba też użyźnić, piasek poprawi tylko przepuszczalność.

Co do nasion to każda firma pewnie jest dobra, Barenburg nie siałam, z Iławy tylko nie kupuję nasion.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
depcioch 18:52, 04 kwi 2013

Dołączył: 29 sty 2013
Posty: 2
Taki piasek z lasu jest dobry, ale gliniastą ziemię trzeba też użyźnić, piasek poprawi tylko przepuszczalność.

Co do nasion to każda firma pewnie jest dobra, Barenburg nie siałam, z Iławy tylko nie kupuję nasion.


Dziękuję za odpowiedź. Zapytam jeszcze ile tego piasku należy dać i czy można tą ziemię posypać przed glebogryzarką np. trocinami aby ją trochę użyźnić lub w jaki tani sposób ją użyźnić?

pozdrawiam
Gardenarium 19:30, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ilość piasku zależy od tego, na jaką głębokość będziesz przekopywał.
Jeżeli na głębokość szpadla (około 20-25 cm) to jakieś 4 wiadra (40 l), ale można mniej, jeśli płycej.

No i ja nie widzę tej gleby więc namacalnie nie patrzyłam, trudno mi ocenić.


Najtaniej użyźniać glebę własnym kompostem. Trzeba go zrobić, można skoszoną trawę przekopywać.

Tutaj poczytaj jak poprawić zdrowotność gleby najtaniej i czego używać.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

Wysiej nawóz zielony i przekop, to zatrzyma azot i skutecznie użyźni glebę

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:32, 04 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Potem jak trawnik już będzie, na wiosnę i jesienią nakłuwaj aeratorem
http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/aerator-do-nakluwania-trawnika-yeoman
http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/sandaly-do-aeracji-trawnika-yeoman

i posypuj go jesienią jesiennym nawozem z piaskiem. Piasek będzie wsypywał się w otwory i zwiększał przepuszczalność, a trawa będzie się dobrze korzeniła






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szyma 13:16, 10 kwi 2013

Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 11
Witam
Przeczytałam cały wątek, ale nurtuje mnie moja sytuacja, mam do wysiania duże połacie trawy, koparka nawiozła ziemie gliniastą zeby wyrównac teren, na to poszedł humus rodzimy, i wszytko zostało ręcznie rozgrabione, chwastów na razie nie ma bo to swieża sprawa, ale jak chodze po tym terenie to się trochę zapadam miejscami, czy na takim etapie to walcowanie, grabienie, walcowanie czy mam wpuścić ciągnik żeby to bronował? Jest tego tyle że nie wiem jak podejść do tematu a niestety nie moge zatrudnić profesjonalnej firmy, aha no i z podlewaniem może być krucho bo to działka ok 40 arów.

Tak wygląda fragment tego co ma obsiać. Proszę o pomoc
____________________
Monika
Gardenarium 13:25, 10 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gliniasta ziemia pod żyzną ziemią może być problemem, ale co tam może Będzie problemem.

Bo wierzch zawsze będzie namakał z deszczu, a spód nie będzie wody przepuszczał. Trzeba było przed położeniem wymieszać gliniaste podłoże z piaskiem.

Znając zwyczaje tych co dowożą ziemię, zwłaszcza za darmo, przywożą martwicę glebową
W tej sytuacji muszę zasięgnąć rady Witka, ale moim zdaniem trzeba zepchnąć ziemię z wierzchu a to co nawieźli, wymieszać głęboko i nawieźć piasku. Dopiero resztę rozgarnąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies