Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Ani :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Ani :)

anbu 12:09, 16 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Aaaa jeszcze mam trzecie pytanie czy obornik bydlęcy nadaje się pod cisy?
____________________
Ania Ogród Ani :)
gosia_w_ogro... 12:29, 16 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Podepnę się jeszcze do pytania o korę czy na zimę jest sens wykładać korę grubą warstwą, czy bardzo się zniszczy po zimie?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Mira104 14:38, 16 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Z tego co kiedyś czytałam, to po posadzeniu przez 2 lata nie nawozi się iglaków, tylko podlewa.
Co do kory, to tak na "chłopski rozum" zawsze jest to, jakaś osłona przed mrozem i nadmiernym przesuszeniem ziemi, ale niech się wypowiedzą mądrzejsi.
Coś Toszka nam znikła
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Toszka 16:28, 16 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Najładniej na rabatach wygląda kora frakcji do max. 40mm. Ładnie się zakleszcza, szybko kompostuje i nie rzuca się w oczy. Przekompostowana kora jest ciemnobrązowa. Jasna, ruda nie jest przekompostowana. Pierwszą można obsypywać rośliny, bez obawy Taką korą można na zimę (jak temp. ustabilizuje się na -5C) obsypywać rośliny co zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem. Druga, nieprzekompostowana może być rozsypana na rabatach bez roślin - zabezpieczy przed chwastami. Przez zimę przekompostuje się.
Jeśli kora nie jest przekompostowana to leżakując w workach nie zgnije, a wręcz można jej pomóc polewając podziurawiony worek 5% roztworem mocznika (azotu).
Kora w worku może spokojnie leżeć nawet 3 lata

Obornik bydlęcy jak najbardziej pod cisy może być. Pod kwasoluby też (od biedy)
Tylko już teraz obornika nie dajemy. Albo na wiosnę, albo cienką warstwą obłożyć na zmarzniętą ziemię.

W korze frakcji powyżej 40mm zazwyczaj są kawałki drewna, a i sama kora to już spore kawałki (6-8cm) i wg. mnie wygląda jak rozrzucone śmieci
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 16:37, 16 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Tosiu dziękuję

Ale jak to? Obornika nie dajemy? Ja chcę cisa sadzić we wrześniu, to mam nie dawać obornika? To co mam mu dać w dołek, temu mojemu cisowi, z czym mam ziemię przekopać?
Bo dolomit to wiadomo
No zgłupiałam
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 17:15, 16 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
dolomit, mączkę, kompost i jeśli dobrze obornik przekompostowany to możesz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gierczusia 18:02, 16 sie 2016


Dołączył: 05 gru 2012
Posty: 18678
Toszka napisał(a)
18 metrów nazywasz wąską? Pfiii, przegrałaś!!! - 6,5 w porywach do 8 (sąsiad miał zeza jak płot stawiał) na 120m. Czyli u mnie trzeba ostrożnie gestykulować i na boki rąk nie rozkładać, bo palce w płotach ugrzęzną ale za to mozna na rowerze lub wrotkach pojeździć O!!!


Nooo doooobra to ja Wam powiem ,że mam za domem 10 na 3 m iii cooooooooo ?? absolutnie żadnych gestów o rozmowach tudzież wrotkach nie wspomnę

Ale już sobie wyobrażam jakiegoś gościa zaklinowanego w płocie ajjjj Toszko to Ci się udało
Buziaki dla Was Dziewczyny
____________________
Ela- ogród pod lasem w sercu aglomeracji CFS 2014 / cz.I / Ogród w sk.mikro cz.II a obecnie Mikro ogród-pączkowanie
kasja83 08:16, 17 sie 2016


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Toszka napisał(a)
Najładniej na rabatach wygląda kora frakcji do max. 40mm. Ładnie się zakleszcza, szybko kompostuje i nie rzuca się w oczy. Przekompostowana kora jest ciemnobrązowa. Jasna, ruda nie jest przekompostowana. Pierwszą można obsypywać rośliny, bez obawy Taką korą można na zimę (jak temp. ustabilizuje się na -5C) obsypywać rośliny co zabezpiecza system korzeniowy przed przemarznięciem. Druga, nieprzekompostowana może być rozsypana na rabatach bez roślin - zabezpieczy przed chwastami. Przez zimę przekompostuje się.
Jeśli kora nie jest przekompostowana to leżakując w workach nie zgnije, a wręcz można jej pomóc polewając podziurawiony worek 5% roztworem mocznika (azotu).
Kora w worku może spokojnie leżeć nawet 3 lata

Obornik bydlęcy jak najbardziej pod cisy może być. Pod kwasoluby też (od biedy)
Tylko już teraz obornika nie dajemy. Albo na wiosnę, albo cienką warstwą obłożyć na zmarzniętą ziemię.

W korze frakcji powyżej 40mm zazwyczaj są kawałki drewna, a i sama kora to już spore kawałki (6-8cm) i wg. mnie wygląda jak rozrzucone śmieci


Toszko to rabaty,gdzie już rosną rośliny-tylko korę przekompostowaną sypać?
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
Toszka 09:30, 17 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kasja83 napisał(a)


Toszko to rabaty,gdzie już rosną rośliny-tylko korę przekompostowaną sypać?


Tak, tylko przekompostowaną, a dlaczego nie świeżą to Mazan już wyjaśnił
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Szafran 09:34, 17 sie 2016


Dołączył: 31 sie 2013
Posty: 90
"Szafran skąd Tyś te zdjęcie wytrzasnęła Hi hi "
Gdzieś z samego początku
Chwilkę nie zaglądałam i już nie mogę nadążyć za zmianami. Aniu super się wszystko komponuje. Miło spacerować po twoim ogrodzie.
____________________
Szafran Szafranowy ogród Moje marzenie ...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies