Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Przycinanie - kanty, brzegi trawnika, oddzielanie od rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - kanty, brzegi trawnika, oddzielanie od rabaty

MarekW 21:22, 22 lip 2013


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
właśnie tak robię i nawet nie zmieniam wysokości koszenia, i zasadniczo to wystarcza, czasem tylko nożycami docinam trawę
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Borbetka 16:54, 23 lip 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Marku, czyli jedziesz kółkiem kosiarki prawie przy bukszpanach tak?


____________________
borówcowy wizytowka
dorciabe 21:09, 10 sie 2013


Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 2966
Danusia po przeczytaniu o kancikach będę ciachała, tylko narzędzie sobie sprawie
____________________
Dorota - Mój nowy stary ogród
ASUULEK 00:19, 22 sie 2013

Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 47
Stawiam pierwsze kroki w swoim ogrodzie i Ogrodowisko jest dla mnie wzorem , inspiracją i skarbnicą wiedzy. Ostatnio postanowiłam zrobić kanciki i nie umiem ( Pewnie jestem jedyna na tym forum Normalnie wstyd
Kupiłam nóż do darni z Fiskarsa.
Były dwa rodzaje , kupiłam ten droższy, że będzie lepszy i nic m nie wychodzi. Czy to wymaga dużo siły nogach? ogóle n mogę go przebić przez trawę. Co robię nie tak? Może to przycinać pod kątem? Nie próbowałam tak, teraz na to wpadłam.
Czytam forum dosyć długo i nikt nie miał takiego problemu. Czemu jestem taka niekumata?
Sebek 09:41, 22 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zerknij na pierwszą stronę - można pod kątem, jednak ja robię prosto. A jak z ziemią u Ciebie? Do robienia kantów powinna być dobrze nawilżona, wtedy idzie gładko. Na suchej nic nie zrobisz.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Debra 09:42, 22 sie 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Nie znam tego narzędzia, więc może to ostrze jest kiepskie Ja mam ogrodowiskowy szpadel i nigdy nie miałam problemu z wbiciem go w trawę. Najgorzej jest czasem z pierwszym cięciem, jak wbijesz raz, to potem przesuwaj o co najwyżej pół szpadla, wtedy powinno wchodzić bez problemu.
Oczywiście pionowo, skosem nie uzyskasz eleganckich kantów.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
ASUULEK 11:00, 22 sie 2013

Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 47
Dziękuję wam za odpowiedzi, mogłam lepiej kupić szpadel u Danusi to nie, człowiek zawsze głupi i oszczędny, bo ten ogrodowiskowy wydawał mi się trochę drogawy. Zresztą mąż ma łopatę z Fiskarsa i zawsze sama wchodziła mi w ziemię, a dołków pod rośliny już trochę nią wykopałam, myślałam że ten nóż też tak pójdzie Będę dziś próbować dalej,
Ziemia nie jest zbyt miękka, ale ostanie dwa dni trochę padało. Seba jestem z małopolski to pewnie tak samo było u Ciebie.
Ale mam nerwa sama na siebie, już myślę żeby dać mężowi do naostrzenia ale nie wiem czy takie narzędzia można ostrzyć. Jak mi to nie pójdzie to Wymyśliłam że wezmę nóż kuchenny i jazda na kolanach ciachu, ciachu. To wydaj mi się najprostsze.
psulek 15:29, 22 sie 2013

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 29
Niestey, ale nóż do obrzeży fiskars to jakieś nieporozumienie. Złamałem już dwa. W jednym tronek drewnany powyżej obejmy, w drugim ułamało się bolec który osadza ostrze w trzonku. Nie od suchej ziemi - mam gęstą trawę i czasami trzeba mocniej docisnąć. Fiskars jest praktycznie nienaprawialny - nie da się zmienić łatwo trzonka. Trzonek jest cienki jak palik do pomidorów i gnie się. Trzeci kupiłem Romanika - ma solidniejszy, grubszy trzonek i tradycyjnie mocowany (na skuwkę). Jak troznek się złamie wymienię bez problemu. Złamanie mocowania ostrza do trzonka nie grozi.

Normalne szpadle Fiskars sobie chwalę. Nożyk do darni to porażka.
Gardenarium 18:35, 22 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mamy 3 rodzaje noży do cięcia brzegów trawnika - angielskich, a mieliśmy jeszcze jeden taki solidniejszy, ale na razie go nie produkują a nam się skończył

http://sklep.ogrodowisko.pl/produkty/noz-do-przycinania-kantow-trawnika-yeoman-exclusive

ale są pozostałe.

Jeśli gleba jest gliniasta i bardzo twarda to nawet najmocniejszy nóż może się złamać i nie wolno podważać jak łopatą, bo to jakby kopał w betonie

U mnie bez problemu wchodzi i w ogrodach klientów też, bo wszędzie mamy nawadnianie i chodzi ono, podlewa a trawniki soczyste i zielone, no i z kancikami przyciętymi

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nulka 11:35, 29 sie 2013


Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 199
jak przeczytałam wątek i pooglądałam śliczne kanciki to ze wstydu spłonęłam bo u mnie strasznie brodato jest
____________________
no matter how you feel, get up, dress up, show up and never give up ........................ mój ogród Raj Ewy (niestety już nie raj)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies