Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z pergolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z pergolą

anna_t 13:28, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)


Cis wydaje mi się bezpieczniejszy pod tym względem ale wiadomo




Oba bloki powinny zachodzić na ten pasek pomiędzy oknami. Jeżeli kratka jest zrobiona co 1 metr, to wychodzi mi jeden blok trochę ponad 5 metrów, a drugi trochę poniżej 5 metrów.
Ja bym posadziła co 20 cm (trochę dłużej trzeba by czekać na efekt), to by dało 3 rzędy po c.a. 25 sztuk = 75 szt na jeden blok.

Od kiedy przeczytałam wątek Butterfly, która trawy i żurawki kupowała w setkach, to mnie nic nie wystraszy

Natomiast zaczęłam zastanawiać się nad wysokością tych bloków. Patrząc od strony trawnika pasowałoby, żeby ten z tyłu był trochę wyższy niż ten z przodu. I żeby oba były ciut wyżej niż róże. Tylko czy ta zróżnicowana wysokość dobrze będzie wyglądała od strony tarasu?

Dziewczyny! Pomogłybyście trochę zamiast ochać i achać Pomysły są, tylko potrzebny ktoś, kto powie, to się nie sprawdzi, a to trzeba zrobić tak i tak, żeby się sprawdziło.


Tojeść rozesłana? A ona nie potrzebuje cienia i wilgotnego stanowiska?
Ja właśnie testuję macierzankę jako zadarniacz na ścieżkę - na razie zapowiada się dobrze ale lepiej będę się mogła wypowiedzieć po zimie. I warunki na pewno będą jej u Ciebie odpowiadały. Tylko czy ona jest wystarczająco elegancka na tak eksponowane miejsce?

Kostki z cisa bardzo fajne. Tylko dobrze by było, żeby się po cztery zmieściły - odstępy powinny być na tyle duże, żeby się pomiędzy nimi jeszcze róże/byliny zmieściły.


Ciągle się tylko boję, że to ma być skarpa i te kostki będą rosły na różnych wysokościach. Czy to będzie dobrze wyglądało?

Helpunku!

tojeść cień na tej różance ma bo już tam jest i sobie radzi.
niewiem Asia..myślalam w nocy i te ilości bukszpanu mnie przerażają, może kostrzewa pumilo? tuje danica?niewiem sama..wiesz ze mną to jest tak ze stopniowo muszę aż takie zmiany ogarniać emocjonalnie pamiętam na początku roku gdy zakładałam różankę już mi Sebek proponował ściezkę to zupełnie mi nie lezała. teraz gdy widze ten pierdolnik to już mi Twój pomysł podpasił a może na wiosne skuszę się na Twoje bloki...
napewno posadzę róże tak aby bylo możliwe zrealizowanie Twojego pomysłu. jak zdąże w tym roku to położe płyty i oswoję się z tym widokiem. jak będzie źle to będe dalej zmieniać.
a w sprawie kostek to 4 raczej nie wejdą chyba że małe z 1 sadzonki. a wysokość i to ze skarpa no to przecież z blokami byłoby podobnie? poprostu będę je ciąć na równo, część sadzonek będzie z czasem niższa część wyższa.
dziękuję Ci ze wciąz Ci się chce główkować o mojej różance
chciałabys może moje tyly też jakoś po swojemu zaplanować?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
makadamia 13:33, 27 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ale do tyłu nie mam zastrzeżeń - tą ścieżkę z blokami świetnie Ci Makao wymyśliła


Spójrzcie na trzecie zdjęcie:
http://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/trees-and-shrubs/12-tips-for-designing-beautiful-rose-beds-pictures
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kamila66 13:41, 27 wrz 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Teraz mnie zabijacie ale nabazgrałam coś takiego.
Podział na dwie części ale w inną stronę, na temat roślin się nie wypowiem.
Teraz dałam zieloną linię może to być bukszpan ale wcale nie musi, może trzmielina albo kostrzewa pumilo.






Chodzi mi o to aby wokół tarasu współgrało a dalej różankę można narysować w innych liniach

____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Pszczelarnia 13:49, 27 wrz 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Fajnie, tylko kreska zielona kończy się pod oknem na środku i jest niedobry podział tego okna (część tu i część tam). Może ja przesunąć nawet do linii rynny? Będzie za mało miejsca?

A dalej pozostaje nam duża połać na różankę.

Na pewno trzeba koło rynny dać taką kratkę alu i puścić powojnik. Może już sam miskant zgubiłby tę rynnę.

Jest gdzieś lista gatunków tej różanki?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
iwka 13:52, 27 wrz 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Ania a ta skarpa to konieczność? nie da się tego wyrównać i posadzić np szpaler cisów przy tarasie?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
kamila66 14:06, 27 wrz 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
iwka napisał(a)
Ania a ta skarpa to konieczność? nie da się tego wyrównać i posadzić np szpaler cisów przy tarasie?

Przy małych dzieciach to ryzyko nabicia guza ale pomysł bardzo dobry, może tylko ubrać ziemi częściowo aby rośliny wyszły ponad taras, aby stworzyć poczucie barierki, wtedy ta moja linia mogłaby się kończyć w miejscu rynny jak proponuje Ewa
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
iwka 14:11, 27 wrz 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
kamila66 napisał(a)

Przy małych dzieciach to ryzyko nabicia guza ale pomysł bardzo dobry, może tylko ubrać ziemi częściowo aby rośliny wyszły ponad taras, aby stworzyć poczucie barierki, wtedy ta moja linia mogłaby się kończyć w miejscu rynny jak proponuje Ewa
upsss nie pomyślałam o guzach ale jak przytoczyłaś zdjęcie bez nasadzeń to właśnie sobie pomyślałam że skarpa może być skarpą a dalej na płasko a później przyszło mi do głowy wyrównanie wszystkiego
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
makadamia 14:19, 27 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Czy chodzi Wam o coś takiego:


Tylko zamiast szarego murka - cisy? Ale wtedy pomiędzy tarasem a cisami robi się taki dołek?

edit: skarpa, a potem równo nie będzie wyglądać dobrze - za słabo oddzielone.

Można by było podnieść teren dookoła tarasu, zrobić donice, i wtedy obok różanka, czyli chyba coś, o czym pomyślała Iwka i co ja narysowałam, ale w tym momencie chyba za bardzo nas ponosi wyobraźnia

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 14:32, 27 wrz 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
kamila66 napisał(a)

Przy małych dzieciach to ryzyko nabicia guza ale pomysł bardzo dobry, może tylko ubrać ziemi częściowo aby rośliny wyszły ponad taras, aby stworzyć poczucie barierki, wtedy ta moja linia mogłaby się kończyć w miejscu rynny jak proponuje Ewa


I to jest to.

Ogrodzić taras czubkami cisów.

I zrobić klasyczną różankę z kula cisową pośrodku albo stożkiem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
kamila66 14:45, 27 wrz 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
makadamia napisał(a)
Czy chodzi Wam o coś takiego:


Tylko zamiast szarego murka - cisy? Ale wtedy pomiędzy tarasem a cisami robi się taki dołek?

edit: skarpa, a potem równo nie będzie wyglądać dobrze - za słabo oddzielone.

Można by było podnieść teren dookoła tarasu, zrobić donice, i wtedy obok różanka, czyli chyba coś, o czym pomyślała Iwka i co ja narysowałam, ale w tym momencie chyba za bardzo nas ponosi wyobraźnia


Ewa chyba pisze o tym samym co masz w wersji obrazkowej
Jeśli ziemia ubrana byłaby tylko w części powstanie niewielka różnica terenów sądzę, że nie mająca znaczenia, ewentualnie można dołożyć palisadę ale dopiero jak Ani mąż będzie chętny do tych prac
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies