Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z pergolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z pergolą

Sebek 19:40, 27 wrz 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Makusia napisał(a)


A o co konkretnie chodzi?


Właśnie - może pomożemy?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
AnnaCh 19:45, 27 wrz 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Sebek napisał(a)
Właśnie - może pomożemy?
Masz tu specjalistów od wszystkiego, w końcu w życiu poza ogrodowym czymś się zajmujemy
____________________
Ania - Malutki pod lasem
anna_t 19:53, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Pszczelarnia napisał(a)






Właścicielka wątku to Ensata.

Ale ponieważ u Ciebie jest jakieś nachylenie, więc te ew. ścieżki z płyt tylko zamącą obraz. Najważniejsze to umieścić zimozielone - strukturę tutaj. Rośliny jakie masz, róże, kocimiętki i miskanty moga zostać. Aniu, zauważ, że masz róże 'Louis Odier' (jeśli dobrze rozszyfrowałam) - to są duże róże parkowe i one potrzebują mocnego towarzystwa.

To zielone, to kostki z cisów. Nie dawałabym jednak niczego co jakoś zbyt mocno tnie, przecina skarpę. Nie wiem też czy te kostki pod oknem się wpasują ale od ich rozmieszczenia trzeba zacząć.



dokładnie w miejscach gdzie wstawiłaś zimozielone mam obeliski z LO ........ to tez źle wymyśliłam? zaraz sie potne :/ a ja taka zadowolona byłam że coś pionowego dalam..
reszta roslin które są lub mają być na różance
trzcinniki wanderbuch - je mogę zamienić na gracki
rozplenice red head
stipa
rozchodniki - mam dylemat, chciałam wywalić żeby liczbe gatunków zmniejszyc ale teraz one robią kolor na rabacie gdy róże już łyse
róże:
MariaTeresa 1m wys
Pashmina 0,6m wys
Baronessa 0,6m wys
Princess Aleksandra of Kent 0,7-1m wys
Louis Odier- na 2m obeliskach
The fairy
Swany
Hanne 06-0,8m wys
First Lady 1,5m wys
William Shekspir 1,2m wys
Heidi Klum 0,4-0,6m wys pachnie!
Pastella 0,4-0,6m wys
Pomponella 0,8m wys

na skarpach chciałam jeszcze 6 trzmielin na pniu ale nie znalazlam teraz wiec myślałam na wiosnę wznowić poszukiwania. Tu KasiaW zrobiła mi pogladowy rys z tujami
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 20:02, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)


Nie mam pojęcia Ale z pozostałymi uwagami (w tym o powojnikach) zgadzam się w 100%



Nie wiem, ale sądząc po zdjęciu tych schodków z przodu tarasu - nie więcej niż 50 cm. Niby nie dużo ale mimo wszystko obawiam się, że ten spadek zepsuje ostateczny efekt. Zrobiłabym tarasy (chociażby po tej linii, którą proponowała Kamila) ale widzę że Ania coś się wzbrania

Mnie te duże, zimozielone bloki pasują do kostek, które Ania planuje po bokach (skarpetki dla drzewek) i do tych donic, które mają iść na środek trawnika.

spadek jest około 30cm bo są 3 schodki i tak ok 10-12cm kazdy.
wzbraniam się bo to poważna decyzja Asiu muszę do niej dojrzeć.każda wasza wypowiedz pozytywna i pomysł daje mi do myślenie i małymi krokami zmienia mi się w głowie
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
kasia_w 20:02, 27 wrz 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Aniu, to były trzmieliny...
ale teraz to ja już wymiękam, tyle masz propozycji i rad, pewnie dobrych. Jakoś od czapy te trzmieliny mi się teraz wydają...

Zastanawiam się tylko (cicho w duchu i nie krzyczcie proszę) czy wszystko tak musi być poprawnie i zgodnie z regułami. Przecież już obeliski dają jakąś strukturę. Czy koniecznie tę rabatę, w którą Aniu tyle serca włożyłaś i tyle z teściem wywalczyłaś, trzeba zmieniać?

Mam przed oczami ten mistrzowski ogród
http://www.tomstuartsmith.co.uk/projects/toms-garden/courtyard-garden

a w nim wielkie rabaty- na tych z szałwią strukturą są tylko cortenowe "jeziorka", inne rabaty jak ta z cortenową ścianą i hakone są bardziej uporządkowane i od linijki.A wszystko razem daje wspaniałą harmonię


____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
anna_t 20:07, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
kamila66 napisał(a)
Nie zazdroszczę dylematów. Trzeba jeszcze wybrać tak aby zachować styl nowoczesny, który bardzo kojarzy mi się z przestrzennością oraz grupowaniem roślin na rabatach.
Znalazłam takie zdjęcia wstawione przez Danusię z obwódką bukszpanową
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2763-rozanka-ratowac-czy-likwidowac

świetny jest ten projekt i jedno mi się rzuciło w oczy..jak dużo jest tam zimozielonych! to szkielet ogrodu a ja kompletnie o nich zapominam przy planowaniu zakupów..
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 20:11, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)
Hmm,

Spojrzałam na inspirację i chyba w końcu doszłam, dlaczego na tej rabacie nie pasuje mi ścieżka z luźnych płyt
Bo róż nie da się tak posadzić, żeby ziemi nie było widać - trzeba je kopczykować, spulchniać, muszą mieć przewiew... Macierzankę można posadzić między płytami, ale to nie wystarczy.
Takie schodki ładnie wyglądają, jak są "zatopione" w roślinach.
Uff, nie dawało mi to spokoju

masz rację przy różach trzeba grzebać. i znowu zonk :/
aaaaaa chyba że...oddzieliłabym je ekobordem od płyt? płyty w tojeści a róże w ziemii?
ale czytam dalej że Ewie pszczelarni tez się te płyty nie widza więc już chyba się nie będę upierać..
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 20:16, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
makadamia napisał(a)
Ale do tyłu nie mam zastrzeżeń - tą ścieżkę z blokami świetnie Ci Makao wymyśliła


Spójrzcie na trzecie zdjęcie:
http://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/trees-and-shrubs/12-tips-for-designing-beautiful-rose-beds-pictures

taak? super! uff
czyli będzie coś w ten deseń

na plan drzew nie patrzymy bo chyba tylko te po lewo grujeczniki sa dokladnie tak poadzone. napewno po prawo sa jablonki Royality i teraz w gornym prawym rogu doszla glediczja.
czyli rabaty środkowe i ścieżka taka z zalamaniem spoko?
jeszcze obmyślam ściankę wodną obok po lewo altany ale to na spokojnie.
M dzisiaj przekopał z 10m2 ziemi z obornikiem i mam ciche dni więc u mnie realizacja tyłow bedzie...hmm...rozłozona w czasie
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 20:25, 27 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
kamila66 napisał(a)
Teraz mnie zabijacie ale nabazgrałam coś takiego.
Podział na dwie części ale w inną stronę, na temat roślin się nie wypowiem.
Teraz dałam zieloną linię może to być bukszpan ale wcale nie musi, może trzmielina albo kostrzewa pumilo.






Chodzi mi o to aby wokół tarasu współgrało a dalej różankę można narysować w innych liniach




jeśli miałao by być proporcjonalnie czyli ok 2,7m po prawo tarasu to linia wypada w oknie.
ale ten pomysł kompletnie mi się nie widzi, jak to będzie wygladać takie pumilo rosnące pod górkę?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
kamila66 20:29, 27 wrz 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
anna_t napisał(a)



jeśli miałao by być proporcjonalnie czyli ok 2,7m po prawo tarasu to linia wypada w oknie.
ale ten pomysł kompletnie mi się nie widzi, jak to będzie wygladać takie pumilo rosnące pod górkę?

W tej burzy mózgów przesunęłyśmy kreskę na wysokość rynny i ten projekt wydał nam się dobry Brakowało Cię przy dyskusji
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies