Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Księżycowy...

Pokaż wątki Pokaż posty

Księżycowy...

Wendy79 15:05, 20 lis 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Chodzi konkretnie o ten kawałek mojej działki (zaznaczony szczałką). Całość rabaty do ogrodzenia od ulicy ma około 17 metrów. Sam kawałek na przeciw ściany budynku 8,40. Szerokość rabaty ponad 3 metry przy siatce, 1,2 m przejście z trawnikiem, 1 m pod budynkiem. Słońce od strony południowej, co oznacza, że żywopłot i drzewa, będą zacieniać rabatę.
Od lewej strony (patrząc na zdjęcie) czyli od wschodu, wzdłuż drogi, spotyka się z rabatą brzozową, od prawej strony (od zachodu) jest kontynuacją rabaty z piwoniami.
Nie mam jeszcze tu posadzonego żywopłotu, ale reszta ogrodu ozdobnego jest obsadzona żywopłotem z grabu, więc będę raczej kontynuować to nasadzenie.




Ci co znają trochę mój wątek, wiedzą, że nie mam raczej u siebie zimozielonych (oprócz tych serbów, kul bukszpanowych i dwóch żywopłotków z cisa przy tarasie). Kocham hortensje i róże, byliny i trawy.

W ostatnim Moim Pięknym Ogrodzie, w artykule o cisach znalazłam dwa zdjęcia, które mnie inspirują. Pomysł niskich żywopłotów (do 1,2), ewentualnych tzw. zielonych nóżek dla drzew, podoba mi się od dawna dla tego kawałka rabaty (oczywiście w mniejszej skali niż na pierwszy zdjęciu). Jak nawiązać do reszty? Wybić sobie z głowy?
Z chęcią posłucham/ poczytam co Wy na to...




____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
eVka 15:43, 20 lis 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Wendy79 napisał(a)
Mam pytanie natury technicznej.Ponieważ mamy trochę zamówionej ziemi, kory i obornika na rabatę, którą pokażę później, chcieliśmy też dokończyć rabatę przy wejściu do domu. Podczas przekopywania, okazało się, że mamy tam dużo piachu od zakopywania fundamentów. Co z nim zrobić? Wybrać czy zostawić, przekopać z ziemią, korą i obornikiem?
Myślę, że sięga on przynajmniej metr od domu, a kiedyś wzdłuż całej ściany też będę chciała założyć rabatę, więc to też pytanie przyszłościowe.








Hm, co z tym piachem? Toszka by sie przydała, coś ostatnio nie widuję jej na O. może trochę wybierz jak tylko sam piach jest, nawieź ziemi ogrodowej, obornika, kompostu przekop widłami. Ja bym przynajniej tak zrobiła.
____________________
Pszczelarnia 16:36, 20 lis 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ten piach bym zabrała, zostawiła tylko tyle co do "rozbicia" gliniastej gleby.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
eVka 18:13, 20 lis 2017


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Wendy79 napisał(a)
Chodzi konkretnie o ten kawałek mojej działki (zaznaczony szczałką). Całość rabaty do ogrodzenia od ulicy ma około 17 metrów. Sam kawałek na przeciw ściany budynku 8,40. Szerokość rabaty ponad 3 metry przy siatce, 1,2 m przejście z trawnikiem, 1 m pod budynkiem. Słońce od strony południowej, co oznacza, że żywopłot i drzewa, będą zacieniać rabatę.
Od lewej strony (patrząc na zdjęcie) czyli od wschodu, wzdłuż drogi, spotyka się z rabatą brzozową, od prawej strony (od zachodu) jest kontynuacją rabaty z piwoniami.
Nie mam jeszcze tu posadzonego żywopłotu, ale reszta ogrodu ozdobnego jest obsadzona żywopłotem z grabu, więc będę raczej kontynuować to nasadzenie.




Ci co znają trochę mój wątek, wiedzą, że nie mam raczej u siebie zimozielonych (oprócz tych serbów, kul bukszpanowych i dwóch żywopłotków z cisa przy tarasie). Kocham hortensje i róże, byliny i trawy.

W ostatnim Moim Pięknym Ogrodzie, w artykule o cisach znalazłam dwa zdjęcia, które mnie inspirują. Pomysł niskich żywopłotów (do 1,2), ewentualnych tzw. zielonych nóżek dla drzew, podoba mi się od dawna dla tego kawałka rabaty (oczywiście w mniejszej skali niż na pierwszy zdjęciu). Jak nawiązać do reszty? Wybić sobie z głowy?
Z chęcią posłucham/ poczytam co Wy na to...





Hm jak luybisz hortki to może posadź je w szpalerze, między nimi jakies drzewka na pniu np. kule, z tyłu miskanty variegatus, a z przodu jakieś obówdki trochę wyższe z bukszpanu, tak ładnie przycięte. To co na fotkach to juz dla mnie wyższa szkoła jazdy. Mogłabyś w sumie zrobić tez takie pokoje buksowe własnie z takich wyższych żywopłotów i w każdym pokoju hortki i drzewko na pniu, kulka.
____________________
Gruszka_na_w... 20:15, 20 lis 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Odniosę się najpierw do piachu.
Co prawda nie macie piwnicy, ale macie bardzo gliniastą glebę. Nie wiem, jak rozwiązaliście problem odprowadzenia wody deszczowej w dachu. Niektórzy robią studnie chłonne w narożniku budynku i wtedy ten piach spełnia konkretne zadanie.
Czasem zbiera się wodę ze spustów systemem rur do jednej studni chłonnej (tak jest u mnie) i wtedy ziemia przy fundamentach może mieć cięższą strukturę.
Rozważ, na ile wilgoci możesz sobie tam pozwolić.
Bardzo podoba mi się pomysł z pierwszego zdjęcia. Na szerokość budynku można posadzić żywopłot bukowy. Masz już liściasty żywopłot w ogrodzie, więc byłoby nawiązanie. Na jego tle klon podsadzony zimozielonymi kulkami, trawami, cebulowymi, niskimi bylinami.
Buki dlatego, że stanowią całoroczną przesłonę i wydają mi się mniej formalne niż cis.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wendy79 20:56, 20 lis 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Odniosę się najpierw do piachu.
Co prawda nie macie piwnicy, ale macie bardzo gliniastą glebę. Nie wiem, jak rozwiązaliście problem odprowadzenia wody deszczowej w dachu. Niektórzy robią studnie chłonne w narożniku budynku i wtedy ten piach spełnia konkretne zadanie.
Czasem zbiera się wodę ze spustów systemem rur do jednej studni chłonnej (tak jest u mnie) i wtedy ziemia przy fundamentach może mieć cięższą strukturę.
Rozważ, na ile wilgoci możesz sobie tam pozwolić.
Bardzo podoba mi się pomysł z pierwszego zdjęcia. Na szerokość budynku można posadzić żywopłot bukowy. Masz już liściasty żywopłot w ogrodzie, więc byłoby nawiązanie. Na jego tle klon podsadzony zimozielonymi kulkami, trawami, cebulowymi, niskimi bylinami.
Buki dlatego, że stanowią całoroczną przesłonę i wydają mi się mniej formalne niż cis.


U mnie rury zbierają wodę z dachu i odprowadzają ją drenażem na teren warzywnego, więc mogę sobie pozwolić na wymianę piachu, który został tam po budowie. Myślę jednak, że około 30 cm pas piachu zostawię przy ścianie, bo i tak tam nie będę sadzić roślin( gdzieś o tym ostatnio czytałam lub oglądałam jakiś program). Mam szeroki okap i przy budynku na innych rabatach rośliny maja czasami za sucho.

Czy żywopłot bukowy trzyma dłużej liście, niż grabowy?
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Gruszka_na_w... 21:02, 20 lis 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Grabowy u mnie zrzuca liście na zimę. Buki trzymają liście do kwietnia. Czasem równocześnie mają stare i młode listki.
Dobra myśl z tym pozostawieniem piachu przy fundamencie.
Edit
Sprawdziłam, że na początku maja graby były już zielone, a buki około 15 zaczęły wypuszczać zielone listki i wciąż miały stare

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6369-to-tu-to-tam-lopatke-mam?page=370

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6369-to-tu-to-tam-lopatke-mam?page=373
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
AgataP 16:28, 22 lis 2017


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Aga musisz mnie nieco oświecić, czy siedząc przy stole kuchnia/salon widzisz wjazd do garażu sąsiada?


____________________
Z Pszenicznej...
Wendy79 20:07, 22 lis 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203


Dokładnie tak. Wjazd do garażu naprzeciw okna. Budynek idzie w prawą stronę ( drzwi ma naprzeciw mojego tarasu)
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
AgataP 11:03, 23 lis 2017


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Aga jeśli chcesz się zasłonić to na szybko matę cieniującą ale tą jasną, jak u mnie. Chyba masz tą samą wystawę słoneczną co ja z grabami i hortkami więc ażur przepuści wystarczająco światła dla roślin.
Sadziłabym żywopłot - możesz sadzić buka, dłużej będziesz miała liście, zasłoni Cię od sąsiada. Drzewa - ja posadziłabym duże, takie by "rozmyć" widok domu sąsiada. Musiałabyś ustawić w ogrodzie coś co dawałoby Ci komfort patrzenia z okna typu wysokie listwy itp zrobić zdjęcia... wybrać miejsce, zobaczyć na jaką wysokość musiałabyś mieć drzewa i wtedy myśleć - czy czekać aż urosnie klon + dodatkowi koledzy, bo jeden nie spełni zadania lub wykosztować się ale kupić duże okazy, niekoniecznie klony choć pięknie by się przebarwiały na czerwono i żółto/miedziany żywopłot z buka + ciemozielone cisy miodzio
Żywopłot bukowy w plecach, potem drzewa... a na końcu możesz wpisać tam cisy, w jakiej formie musisz rozważyć - czy niskie żywopłoty, czy formy geometryczne, tylko będziesz musiała "rzucić" tymi cisami jeszcze w hortki które masz w prawo, jak dobrze się orientuję...
A dodatki sobie wybierzesz potem, zobaczysz jak będzie operować Ci światło...

czy coś takiego wchodzi w grę?
żywopłot z buka ( na pierwszym zdjęciu tez widziałam żywopłot z liściastych) potem drzewa, w nogach cisy ( formę musisz sobie określić) i kulki lub w ich miejsce trawy... jeśli byłoby nudno za cisami możesz sadzić anabelki - docenią nieco cienia, a cisy nie pozwolą im się wywalać
musisz zrobić zdjęcia z miejsca z którego chcesz wprowadzić zmiany, czy tylko z okna czy z tarasu też...
ja posadziłam jarząbki by z czasem, gdy usunę gruszę też zasłonić się od tamtej strony, jest z górki i widać moje podwórko od ulicy ale ja mam czas by poczekać aż jarząbki urosną... sąsiada niet




____________________
Z Pszenicznej...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies