Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Mazan 11:55, 30 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zetton

To koprolity dżdżownic. Temperatury nocami są powyżej zera, wilgotność powietrza duża i zwierzęta nie wysychają. Nocami wychodzą na powierzchnię i zostawiają odchody, co oznacza że mają czym się odżywiać. Jednym słowem masz za darmo wysokiej jakości nawóz organiczny, z którego wyciąg płynny kupujesz w sklepie jako biohumus.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zetton 16:36, 30 mar 2016

Dołączył: 24 lip 2015
Posty: 10
Dzieki za odpowiedz! wszystko dobrze tylko jak ich się pozbyc bo średnio mi się uśmiecha takie cos w trawie. wole jednak czyściutki trawnik.
Gardenarium 16:45, 30 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyroda ma swoje prawa i każde stworzenie ma prawo żyć w tym środowisku. Nie myśl jak się ich pozbyć.

Dżdżownice wciągają pod ziemię np. liście z trawnika, czyli czyszczą twój trawnik z resztek materiału roślinnego, który pozostawiony powodowałby niszczenie, zamieranie trawnika. Ponadto spulchniają glebę, co daje jej lepszą przepuszczalność. czyli trawnik nie zagniwa. Poprawiają strukturę gleby, zasobność w próchnicę. Nie doceniasz kolego tych organizmów a przed oczami masz jedynie czyściutki trawnik bez skazy.

A więc miłośniku czyściutkich trawników- doceń działalność dżdżownic i to że wzbogacają podłoże w żywność dla twojego trawnika.

Zrozum przyrodę i procesy w niej zachodzące ku dobru ogrodu i tym samym ogrodnika.
Człowiek nie jest sam w kosmosie i wszystko co się dzieje ma sens i jest potrzebne. także koprolity na trawniku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 20:44, 30 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zetton

Jeśli będziesz nadal upierał się przy czystym trawniku to możesz zbierać koprolity dla szkody trawnika, robić wyciąg płynny i wzmacniać nim rośliny doniczkowe, którym brakuje takich dobroci. Często spotykam się z takim wykorzystaniem tego dobra.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
ajka 23:55, 30 mar 2016


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
Witam, co mogę zrobić z trawnikiem, który po zimie przestał być trawnikiem? Co można zastosować na te chwasty i kiedy? Trawnik siany w zeszłym roku we wrześniu. W niektórych miejscach wygląda przez te chwasty naprawdę koszmarnie Zastanawiamy się też czy dosiewać trawę.



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Gardenarium 07:21, 31 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik jest za młody na oprysk, radzę często kosić, chwasty jednoroczne znikną a wieloletnie jeśli są, załatwisz potem, pod koniec lata.

Możesz także wyrywać ręcznie jeśli masz chęć.

Bofix, Starane,Mniszek ewentualnie podczas dobrej pogody na mokrą glebę - połowa dawki do rozcieńczenia, ale ja bym nie ryzykowała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stasiulek 09:11, 31 mar 2016

Dołączył: 31 mar 2016
Posty: 1
Witam. Nastał czas aktywnego uczestnictwa w ogrodowisku.
Do tej pory jedynie jako czytelnik. Od dziś forumowicz.

Moja zieleninka wysiana pod koniec sierpnia 2015r.
Wybrałem Barenbrug Green Universal.

Pytanie
pierwsze:

dot. fotki 1 - Czy te czarne dziury dosiewać czy też "samo" z czasem się uzupełni?
drugie:
Czy warto już tak świeży trawnik traktować opryskiem? dotyczy pozostałych chwasto-zdjęć.








trzecie:
jaki nawóz na start wiosenny by się nadał?
czwarte ostatnie:
Wertykulacja raczej odpada - filcu nie widać.
Czy aeracja jest zasadna na tak młodym trawniku?
Gardenarium 19:44, 31 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Istniejące łaty być może świadczą o tym, że część gatunków, pewnie te o dłuższym okresie kiełkowania - nie wzeszły, stąd takie dziury. Trzeba uzupełnić - dosiać.

Odnośnie chwastów patrz post powyżej, jest dokładnie taka samo pytanie.
Saletra wapniowa na start.
Aeracja gdy gleba zbita, zwięzła - tak, jeśli przepuszczalna - nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Colin84 19:07, 01 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 2
Prośba o wsparcie. Historia:

2014
Wiosna - RoundUp, glebogryzarka, oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, dość głęboko przekopane, nawiezienie ziemi, walec, sianie - rośnie jak ta lala, trawnik przez cały dzień nasłoneczniony - jeśli chodzi o rodzaj trawy - Trawy z Iławy Sahara.
2015
Regularne koszenie (z koszem), podlewanie w godzinach porannych, trawnik ładnie rośnie, wyczesywany grabiami 2 razy w sezonie, ze względu na to że jest to młody trawnik brak wertykulacji, brak aeracji.
Pouczony przez "kolegę eksperta" zakupiłem nawóz Yara Milo NPK 16-16-16 i prawdopodobnie w tym momencie stworzyłem problem - choć nie jestem pewien. Trawa zaczyna żółknąć, przerzedza się.
2016 - efekt obecny na poniższym zdjęciu. Na zdjęciu w miejscu podkreślonym czarną linią - prawdopodobnie miejsce gdzie nie podsypałem nawozu.

Odwodnienie poza spadem w jedną stronę nie jest zrobione

Pytanie 1. Jakie działania podjąć (czy aeracja, wertykulacja pomogą?) i w jakim terminie, aby trawa odzyskała kolor i gęstość.
Pytanie 2. Czym się kierować przy doborze nawozu.


PS. Darujcie proszę sobie kpiny z tui jak ktoś sobie z trawnikiem nie potrafi poradzić to szkoda krzywdzić inne roślinki..

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/107/1070326/thumb_original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/107/1070325/thumb_original.JPG
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/107/1070324/thumb_original.JPG
Gardenarium 22:16, 02 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepsze trawy z Iławy są najgorsze. Zdjęcia wklej jakoś normalnie a nie takie maleńkie, że nic nie widać, poćwicz wklejanie zdjęć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies