Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

skarabeusz 11:39, 05 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Podlewanie takich trawników, to katorżnicza robota i ile to wody trzeba...

morgen56 wg mnie zbyt wcześnie przeprowadziłeś wertykulację i niepotrzebnego usunąłeś młode pędy trawy. Zazwyczaj pierwszy zabieg jest potrzebny w 3 roku i to delikatny.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
mp_krk 11:53, 05 maj 2016

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Wg mnie nie zaszkodziła tu trawnikowi sama wertykulacja jak jej intensywność. Po pierwsze trawnik nie zdążył się odrodzić po październikowej wertykulacji a dostał ją po raz kolejny, po drugie wg mnie 3 przejazdy to dużo by wyrywa się dużo młodych korzeni. Widzę to u siebie - robiłem wertykulację w kwietniu, 2 przejazdy na krzyż i moje obserwacje:
- w drugim zdecydowanie więcej żywej trawy zostało wyrwane, w pierwszym zasadzie samo siano
- w miejscach gdzie zawracałem noże kilkakrotnie cięły trawnik i zostało więcej gołej ziemi, trawnik teraz odrasta ale dużo słabiej niż w pozostałej cześci

Także ja bym ponawoził, lał wodę by nie schło i czekał. Jak będzie rzadki dosiejesz.
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
Gardenarium 14:40, 05 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Malvinka napisał(a)
Witam serdecznie,
przeglądam wątek i w zasadzie to już nie wiem co mam myśleć
Mój trawnik był piękny dywanowy,
Jest po zimie i pierwszym nawożeniu (w kwietniu). Dzisiaj wygląda tam

Proszę kochani o poradę, jak sprawdzić (czy w ogóle jest taka możliwość) czy żółte "placki" to efekt przenawożenia czy zbyt małej ilości nawozu. (nawożony był w deszczu)



No i oczywiście - JAK GO RATOWAĆ ! :'(


Tu gdzie zielone - spadł nawóz, a tu gdzie żółte - trawa zagłodzona. Jednym słowem nawóz leciał "jak wół szczał". Naucz się rozsiewać nawóz równomiernie - kup sobie ręczny rozsiewacz do trawników,, taki kręcioł ręczny, ustaw na minimum i rozsypuj aż dojdziesz do wprawy. Potem ustaw na normalne rozsypywanie.

Podsyp teraz w tych zagłodzonych miejscach - polej dobrze wodą, powinno się wyrównać.Jeśli nawozisz tak, jak jedna pani z falbankami w Mai w ogrodzie pokazała, to gratulacje dla beznadziejnej nauczycielki

Po prostu masakra takie pokazywanie, nikt nad tym nie czuwa a naród patrzy i uczy się źle.

Uruchom podczas sypania mechanizm oczny i patrz gdzie nawóz spada...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:44, 05 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
skarabeusz napisał(a)


morgen56 wg mnie zbyt wcześnie przeprowadziłeś wertykulację i niepotrzebnego usunąłeś młode pędy trawy. Zazwyczaj pierwszy zabieg jest potrzebny w 3 roku i to delikatny.


Na wiosnę delikatne czesanie, aby,aby, już to pisałam. Właściwą wertykulację robimy we wrześniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:30, 07 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
migdallo napisał(a)
Witam a wiec to mój pierwszy post na waszym forum wiec serdecznie witam wszystkich ogrodziarzy Założyłem konto by dostać parę wskazówek jak mogę poprawić wygląd swojego podwórka, które obecnie wygląda... TRAGICZNIE wszędzie chwasty, mech itp brzydkie sprawy, na początku chciałbym zająć się zapuszczonym trawnikiem, nie można chyba nawet tego nazwać trawnikiem bo 90% powierzchni to chwasty zamiast trawy.

Poniżej wrzucam zdjęcia jak to mniej więcej się prezentuje i co polecacie, psikać to wszystko roundupem, potem przekopać dosypać nowej świeżej ziemi a potem od nowa posiać trawę?

Naprawdę trawnik przez lata był bardzo zaniedbany trawa nie była koszona regularnie itp. Od tego roku chce zmienić postępowanie i naprawić wygląd swojego podwórka

Z góry bardzo dziękuje za pomoc wszystkim ogrodnikom Jak oglądam wasze ogrody w galerii to aż mi wstyd jak można było dopuścić do takiego stanu jak mój

Białe plamy widoczne na trawniku to wapno wysypane w trakcie zimy.
Pozdrawiam Michał.





Patrząc na zdjęcia rzeczywiście to nie jest już trawnik, a chwastowisko i wielki bałagan. Ale nic to. Wszystko da się naprawić, zrobić od nowa, trzeba tylko mieć siły i chcieć, kasa do tego nie jest potrzebna.

Otóż należy:

- zdjąć szpadlem warstwę niby darni z chwastami, wszystko
- nieco obniżyć poziom ziemi, zwłaszcza przy krawężnikach
- przekopać pozostałą glebę widłami szerokozębnymi i wybrać korzenie chwastów wieloletnich
- dosypać żyznej ziemi, najlepiej kompostu, ziemi z worków
- przekopać lekko, wymieszać, zagrabić, wyrównać, uwałować.
- położyć trawnik z rolki lub siać nowy trawnik
- podlewać codziennie ale z umiarem, nie zalewać
- będzie pięknie za miesiąc
- wytyczyć brzegi trawnika (kanty) czyli granicę, gdzie jest rabata a gdzie trawnik

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
migdallo 01:07, 08 maj 2016

Dołączył: 17 lip 2013
Posty: 1
Dziekuje Ci bardzo za wskazówki, biorę się do pracy
Gardenarium 01:11, 08 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skarpa jest źle ukształtowana, ma za skośny garb, kosiarka ścina do zera środkiem.

Kant wygląda tak

Falisty



Prosty



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 01:12, 08 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze taki przykład



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JoannaDe 01:16, 08 maj 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Gardenarium napisał(a)


Patrząc na zdjęcia rzeczywiście to nie jest już trawnik, a chwastowisko i wielki bałagan. Ale nic to. Wszystko da się naprawić, zrobić od nowa, trzeba tylko mieć siły i chcieć, kasa do tego nie jest potrzebna.

Otóż należy:

- zdjąć szpadlem warstwę niby darni z chwastami, wszystko
- nieco obniżyć poziom ziemi, zwłaszcza przy krawężnikach
- przekopać pozostałą glebę widłami szerokozębnymi i wybrać korzenie chwastów wieloletnich
- dosypać żyznej ziemi, najlepiej kompostu, ziemi z worków
- przekopać lekko, wymieszać, zagrabić, wyrównać, uwałować.
- położyć trawnik z rolki lub siać nowy trawnik
- podlewać codziennie ale z umiarem, nie zalewać
- będzie pięknie za miesiąc
- wytyczyć brzegi trawnika (kanty) czyli granicę, gdzie jest rabata a gdzie trawnik



Danusiu mam pytanko do tego co napisałaś. Ile trzeba obniżyć poziom ziemi przy krawężnikach. Kupiłam trawę graminex wembley. I teraz nie wiem jak wysoko ma znajdować się poziom ziemi przygotowanej do siania. 5 cm? Czy poziom ziemi ma być równy z krawężnikiem? Zupełnie nie wiem
____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Gardenarium 01:20, 08 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponieważ moja rada dotyczy przekopywania i dosypywania ziemi przez pytającego, zalecam obniżenie, aby nowy poziom poprzez dosypanie nie wyszedł wyżej niż teraz Nic nie musisz obniżać.

Niżej 3 cm dotyczy trawnika z rolki, siany powinien być leciutko niżej aby deszcz z chodnika spływał na trawnik. Nie ma że 5 cm niżej, nie.

W moje odpowiedzi o to miejsce mi chodzi i tam gdzie skarpa

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies