Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

pekos 10:15, 03 sie 2014

Dołączył: 02 sie 2014
Posty: 4
tak zrobiłem od razu, niestety nie znalazłem nic ciekawego
Gardenarium 10:16, 03 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja znalazłąm i całkiem sporo, sklepów jak mrówek. Wysil się trochę nie czekaj na gotowca.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pekos 10:51, 03 sie 2014

Dołączył: 02 sie 2014
Posty: 4
coś tam znalazłem , ale liczyłem na podpowiedz najlepszego sklepu
Gardenarium 10:53, 03 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A więc zajrzyj w pw, bo już wysłałam dawno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pekos 11:06, 03 sie 2014

Dołączył: 02 sie 2014
Posty: 4
zawsze powtarzałem, że mądrego po szkołach to zawsze warto się doradzić
dziekuje
kubaskamil 22:55, 11 sie 2014

Dołączył: 27 mar 2014
Posty: 6
Witam,

Czy linia z herbicydem ma sens jeśli nie jest wkopywana w ziemię, a jedynie przyprószona ziemią i przykryta korą?

Znalazłem kilka takich produktów, ale nie jest napisane czy posiadają one kompensację ciśnienia. Czy każda linia z herbicydem posiada kompensację? Jak to jest?

Po wpisaniu "linia kroplująca z herbicydem i kompensacją" wyszukiwarka nie proponuje niczego takiego.

Pozdrawiam,
Kamil

Gardenarium 06:51, 12 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Linię z herbicydem zakładasz w ogrodzie, gdzie sadzisz nowe rośliny, gdyż korzenie podążając za wodą, "idą" w kierunku emitera i zatykają go, taka linia "potrafi" się bardzo szybko zatkać, nie będzie prawidłowo działała.

Taka linia ma kompensację ciśnienia, ale lepszym rozwiązaniem jest filtr treflonowy.

Linię bez herbicydu można montować w już założonych ogrodach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kubaskamil 15:54, 12 sie 2014

Dołączył: 27 mar 2014
Posty: 6
Pani Danusiu,

Dziękuję za przydatne informacje.

Wspomniany przez Panią filtr jest lepszym rozwiązaniem w przeciwieństwie do czego?

Zamierzam kupić odżelaziacz. Czy oprócz niego wskaaane jest założenie wspnianego filtra? Jaką ma on spełniać funkcję?
jedrzej_fran... 23:54, 12 sie 2014

Dołączył: 28 lip 2014
Posty: 15
Pani Danusiu,
Widzę, że jest Pani ekspertem na tym forum, dlatego miałbym kilka pytań, na które może mogłaby Pani odpowiedzieć w wolnej chwili.
Zakładam swój własny system automatycznego nawadniania. Ogród nie jest duży ok 600-700m2. Postanowiłem zrobić to sam, głównie ze względu na finanse oraz własną chęć i pociąg do pracy twórczej. I uprzedzając: tak, zdaję sobie sprawę, że firma zrobi to na pewno lepiej ale nie stać mnie na to. Chciałbym w tej chwili po prostu nie musieć stać z wężem po powrocie z pracy i być zjadanym przez komary. Dodatkowo trawa się pali, gdyż nie mam czasu podlewać regularnie.
Wracając do rzeczy. Stworzyłem plan działki z zaznaczeniem poszczególnych elementów. Największy teren za domem o wymiarach ok 10x20m chciałbym podlewać za pomocą 6 zraszaczy PGJ-04 firmy Hunter. Umieszczonych na obwodzie tak, aby dolewały pod siebie (staram się odrabiać zadanie domowe) Następnie wąskie tereny po obu stronach domu podlewane będą za pomocą zraszaczy statycznych specjalnych podlewających prostokątny teren o wymiarach 1,5x4,5 lub 1,5x9m w zależności od położenia.
Wydatek ze źródła to ok. 5m3/h a ciśnienie dynamiczne ok.2,7-2,8 bara. W przypadku dysz statycznych ciśnienie robocze to 2.1 ewentualnie 2.0 bara a w przypadku rotacyjnych 2,5 bara(optymalne), ewentualnie 2.0 bara.
Jak w tym przypadku najlepiej rozwiązać sprawę rur zasilających? W przypadku zraszaczy prostokątnych mam ich ok. 16 które mógłbym włączyć w jedną strefę (wydatek łączny to ok. 3.3 m3/h). Przy moim stanie wiedzy ogranicza mnie w tym przypadku tylko ciśnienie.
Dodatkowo, jeżeli chciałbym przeprowadzić uproszczone obliczenia hydrauliczne to jako wydatek wody, od którego zależą spadki ciśnienia na metrze rury to wydatek źródła czy suma wydatków poszczególnych zraszaczy?
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź
damian_bany 17:51, 17 sie 2014

Dołączył: 22 lip 2014
Posty: 3


Rozrysowałem sobie te zraszacze. Jak mógłbym poprawić ustawienie tych zraszaczy?

Zdjęcie:
http://images70.fotosik.pl/90/ca6540e9ccd29473.png

Chciałbym podzielić działkę na sekcje. Jaki jest spadek ciśnienia wody na 1m węża? O ile zmniejsza ciśnienie jeden zraszacz np hunter PGP/ADJ?

Załóżmy, że miałbym źródło wody z ciśnieniem 4 barów. Najdalej położone zraszacze są w odległości 120m. Mogę podpiąć do jednej sekcji 5 zraszaczy? A w odległości od źródła wody np 70m dałoby radę już 6 zraszaczy?

Sprawa analogiczna z zraszaczami statycznymi, ile w jednej sekcji może ich być?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies