Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

pawloz 18:48, 29 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 3
wtępny projekt zagospodarowania ogródka działkowego (rabaty jeszcze nieprzemyślane)



i nawadnianie z aplikacji Gardeny, czwarta sekcja zostawiona na linię kroplująca do rabat:




Nie wiem jeszcze czy to wszystko wyjdzie, bo jest problem z ciśnieniem. Wszystko idze półcalowymi rurkami, a nie wiem gdzie jest jakaś głowna rura. Być może będę musiał przejść przez dwie istniejące działki, małe szanse, że przekonam właścicieli...
Gardenarium 20:12, 31 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przerobić wodę, czyli źródło na lepsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mati 23:03, 14 wrz 2015

Dołączył: 08 cze 2015
Posty: 4
Witajcie
Mam pytanie. Chcę na jednej linii założyć 8 zraszaczy statycznych których zapotrzebowanie wynosi 60 L/min. Linie ma zasilac pompa o wydajności 100L/min i ciśnieniu 5,5 bar. Czy ciśnienie i wydajność jest w porządku do zasilenia takiego zestawu ?

Pozdrawiam
Mateusz
RF13 08:08, 16 wrz 2015

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 1
Witam.
Planuję samodzielne wykonanie nawodnienia ogrodu w dwóch etapach. Pierwszy przód oraz boki działki, drugi z tyłu domu w przyszłym roku na wiosnę zaraz po zrobieniu tarasu.
Poniżej załączyłem plan nawodnienia obejmujący pierwszy etap, co do którego prosiłbym o weryfikację czy cztery linie są wystarczające (program wyświetla, że jednak nie). Podziałka: 1 kratka = 4m.

Parametry przyłącza:
Ciśnienie statyczne: ok. 3,8bar
Wydajność: ok. 2,8m3/h
Rura:1'
Każda z sekcji na rurze LDPE25PN6, redukowana dopiero przed samym zraszaczem na 20 lub 16 - to jeszcze do ustalenia.



W wąskich obszarach z boku domu planowałem zainstalować zraszacze statyczne RainBird model 1800 z dyszami HE-VAN 12. Szerokość trawnika w tym miejscu to ok 2,7m.
Przyjmując dyszę HE-VAN 12 (180st o zasięgu 3m i wydajności 0,22m3) to jedna sekcja spokojnie powinna obsłużyc do 8 zraszaczy.
Jednak zastanawiam się czy nie lepszą alternatywą ze względu na wydajność i możliwość redukcji jednej sekcji będą zraszacze wahadłowe, które przykładowo umieściłem z drugiej strony domu.

W prawej przedniej części na oddzielnej sekcji zraszacze rotacyjne RainBird serii 3500 z dyszami serii 15-VAN.

Jeszcze raz gorąca prośba o weryfikację planu i ew. sugestie, gdyż z robotami chciałbym ruszyć w najbliższy weekend.

Pozdrawiam.
Gardenarium 13:23, 13 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tomasz_pazio napisał(a)
Witam wszystkich.
Przymierzam się do wlasnorecznego zbudowania nawodnienia ogrodu. Pytanie mam natury technicznej:
Czy lepiej dać więcej zraszaczy o mniejszym zakresie pracy i tańszych zarazem czy lepiej zainwestować więcej w zraszacze o większym zasięgu ale dać ich wtedy mniej?
Oczywiście przy takim samym pokryciu terenu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:23, 13 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozmieszczenie zraszaczy zależy od kształtu ogrodu i wymiarów trawnika. Układu całego ogrodu.

Paska o szerokości 4 metry nie będziesz podlewał wielkimi zraszaczami bo pozalewasz sąsiadów albo ściany domu...Pytanie jest źle postawione, nie da się tam gdzie wymagane są małe zraszacze zamontowac dużych i na odwrót. System powinno się projektować do narysowanej w skali 1:100 mapki terenu z zaznaczoną linią trawnika i rabat (trawnik podlewa się zraszaczami wynurzalnymi a rabaty linią kroplującą).


Dobiera się je wg zasięgu jaki jest potrzebny dla konkretnego ogrodu.

Ilość zraszaczy w sekcji zależy od źródła wody przede wszystkim, ponieważ jeśli woda jest za słaba to będziesz musiał kombinować i system drogo wyniesie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomasz_pazio 13:24, 13 paź 2015

Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 2
zakładam hipotetyczną sytuację... w załączniku przykłady, jeden teren podlany 4, 5, 9 zraszaczami,
Gardenarium 13:24, 13 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jaki wymiar tego kwadratu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomasz_pazio 13:24, 13 paź 2015

Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Jaki wymiar tego kwadratu?


15mx15m
kszysiek20 20:01, 15 paź 2015

Dołączył: 15 paź 2015
Posty: 6
Witam. Mam prośbę o ocenę projektu nawodnienia. Zdjęcie 1 jest wcześniejszą wersja, zdjęcie 2 po poprawkach /wcześniej zraszacze podlewały m.in. elewację/. Pozdrawiam. Krzysiek

link do zdjęć w dobrej jakości
https://drive.google.com/folderview?id=0B7HE_JK4IgpcM3cxY1dvMm1jT2s&usp=sharing



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies