Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Madzenka 17:46, 01 wrz 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Aga napisał(a)
Te zmiany na liściach są od strony siatki.


Przydałoby się jakieś drzewo lisciaste aby je cieniować od mocnego południowego słońca.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
karolina_gor... 16:03, 10 wrz 2013

Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 8
Witam W tym roku posadziłam 4 rododendrony .dwie to miniaturki -Azalie japońskie a pozostałe to różaneczniki . Na początku po wsadzeniu do gruntu było wszystko dobrze rośliny były żywe i zielone.Potem po jakimś miesiącu zaczęły żółknąć i czerwienieć od dołu rośliny teraz stopniowo żółknie ku górze.Co to może być za choroba czy im coś brakuje?Czy te rododendrony mogą paść mi całkiem ?Proszę o odpowiedź jeśli ktoś się orientuje co im dolega...Dołączam zdjęcia liści tych rh. Pozdrawiam.
karolina_gor... 16:08, 10 wrz 2013

Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 8
kachat 16:53, 10 wrz 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Karolina, ja obstawiam, że to normalne gubienie liści jesienne
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
karolina_gor... 20:47, 10 wrz 2013

Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 8
Też trochę tak pomyślałam ,ale w sumie zaczęły żółknąć już w sierpniu albo wcześniej czy rododendrony tak mają ?
Toszka 09:14, 11 wrz 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Karolinko, a może popełniłaś błąd przy sadzeniu. Często się zdarza, że różaneczniki i azalie mają w doniczkach przerośnięta bryłę korzeniową, którą przed wsadzeniem do ziemi trzeba bardzo mocno rozluźnić (czasami aż porozrywać). Jeśli tego się nie zrobi to korzenie, którym rozrost na boki uniemożliwiały ścianki doniczki zaczynają ponownie wrastać w bryłę korzeniową. W ten sposób pobór wody jest uniemożliwiony i ile byś nie lała to korzenie i tak mają sucho.. Czasami warto jest wykopać roślinę i sprawdzić czy korzenie rozrastają się, czy nadal mają bryłę doniczki. Jeśli będzie to nadal kształt doniczki to trzeba korzenie śmiało porozrywać, a roślinę namoczyć w misie z wodą na ok. 1-2 godz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kachat 10:34, 11 wrz 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Mam nadzieję, że Karolinka prawidłowo posadziła krzaczki, ale takie żółknięcie liści w żadnym razie nie jest objawem złego posadzenia, tzn. nieporozrywania korzeni Według mnie to jesienne gubienie liści, tym bardziej, że przebarwiają się na czerwono
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
karolina_gor... 16:00, 11 wrz 2013

Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 8
Toszka napisał(a)
Karolinko, a może popełniłaś błąd przy sadzeniu. Często się zdarza, że różaneczniki i azalie mają w doniczkach przerośnięta bryłę korzeniową, którą przed wsadzeniem do ziemi trzeba bardzo mocno rozluźnić (czasami aż porozrywać). Jeśli tego się nie zrobi to korzenie, którym rozrost na boki uniemożliwiały ścianki doniczki zaczynają ponownie wrastać w bryłę korzeniową. W ten sposób pobór wody jest uniemożliwiony i ile byś nie lała to korzenie i tak mają sucho.. Czasami warto jest wykopać roślinę i sprawdzić czy korzenie rozrastają się, czy nadal mają bryłę doniczki. Jeśli będzie to nadal kształt doniczki to trzeba korzenie śmiało porozrywać, a roślinę namoczyć w misie z wodą na ok. 1-2 godz.




Chciałam zaznaczyć że to są moje początki uprawy rododendronów .. ale troszkę czytałam o tych krzewach .. więc właśnie przed posadzeniem naruszyłam dość porządnie bryłę korzeniową....dodałam większość ziemi torfowej...podsypałam korą i igłami sosnowymi.Więc nie wiem co się dzieje ale gdzieś ostatnio przeczytałam że to może chloroza fosforowa ale ja się za bardzo nie znam ..może ktoś coś wie o tym ?
brzydula 08:09, 12 wrz 2013

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
bardzo prosze o pomoc - cos dzieje się z moimi rózanecznikami - liscie robia się żółte, zwijaja się, i odpadają, jeden z nich podejrzewam, że do wyrzucenia a pozosałe dwa mam nadziej że da się uratować, w miejscu gdzie się znajduja obok kręci sie tez jakas gadzina i co chwile widze jakiś dołek, no i jest to wilgotne miejsce. Jak myslicie ????



Gardenarium 08:20, 12 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Widać, że to najstarsze liście, bo pozostałe wyglądają dobrze, czy to odmiana Nova Zembla? Te zdrowe są naturalnie troszkę pofalowane.

Te żółknące to może być jesień przyczyną, bo Rh gubią stare liście, obrywaj je. Czy były podlewane w okresie upałów?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies