Wklejam swoją odpowiedź
Aniu, mój dereń ma taki ładny pokrój od "nowości" czyli zakupu w szkółce. Dopiero teraz po kwitnieniu zaczął lekko przyrastać. Kupiłam już kwitnący egzemplarz, ponieważ słyszałam, że zdarza się iż w szkółkach sprzedawane są derenie wyhodowane z nasiona. Są to siewki, które kwitną dopiero po kilku latach od posadzenia.
Innym powodem braku kwitnienia może być przemarzanie pąków i to nawet nie zimą, lecz późną wiosną, podczas sporadycznych przymrozków. Wtedy trzeba być najbardziej czujnym i okryć młodą roślinę
Słyszałam też, że derenie można przycinać, ale nie przepadają za tym. Poza tym dereń kwitnie na starszych pędach i jak go obetniesz, to znowu może nie zakwitnąć. Na Twoim miejscu nie ryzykowałabym, bo masz całkiem ładny, bujny krzaczek, tylko cierpliwie poczekała,aż zakwitnie (może to już w przyszłym roku i dopiero wtedy pomyślała, jak go skorygować.
Zdjęcia postaram się zrobić, ale dopiero wieczorkiem.
Również życzę Ci miłego popołudnia
Agnieszko bardzo dziękuję za przemiłą gościnę w domu i ogródku,którego mam lekki niedosyt,bo deszczyk nie pozwolił mi na dokładniejsze przyjrzenie się mu Zdjęć z tego powodu też mam nie za wiele.Ale będzie kojarzył mi się z różnorodnością kwiatów,ciekawych nieznanych mi odmian róż i wielu bylin,zaskakujących połączeń i mimo uporządkowania to dość swobodnych,naturalnie wyglądających nasadzeń. Sporo roślin o lekkim pokroju nadaje mu zwiewności i delikatności